Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ελεγκτής δόμησης


nascar1

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους

 

Πρόκειται να χτίσω σε οικόπεδο που χωρίζεται με κάθετη ιδιοκτησία (το συνολικό οικόπεδο αποτελείται από 3 κάθετες).

 

Στο οικόπεδο που βρίσκεται δίπλα στο δικό μου και ανήκει στους γονείς μου έχει φτιάξει ο πατέρας μου ένα στέγαστρο για να βάζει το αυτοκίνητο του. Επίσης έχει βγάλει τον λέβητα του καλοριφέρ από το υπόγειο που ήταν αρχικά. Άλλες ουσιαστικές παρανομίες σχετικές με δόμηση, τετραγωνικά, ύψη δεν υπάρχουν.

 

Ο μηχανικός επιμένει πως υπάρχει σοβαρό ενδεχόμενο να έχουμε πρόβλημα με τον ελεγκτή δόμησης. Θα ήθελα να ρωτήσω τους έμπειρους του φόρουμ. Υπάρχει τέτοιο ζήτημα? Να το ρισκάρω και να μην κάνω καμία διόρθωση? Επίσης αν έρθει και ανήκει στους αυστηρούς θα μου δώσει κάποια διορία για να διορθώσω τα προβλήματα? Θα έχω κάποιο πρόστιμο?

 

Ευχαριστώ

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

Αν η άδεια δόμησης που εχεις βγάλει δεν δείχνει την πραγματική υφιστάμενη πολεοδομική κατάσταση των δομικών κατασκευών όλου του οικοπέδου τότε ενέχει σοβαρός λόγος ανάκλησης της άδειας που εχεις.

 

Μιλάς με τον μηχανικό σου

Αν οι υπερβάσεις στις όμορες κάθετες έχουν γίνει προ 2011 έχουν δικαίωμα να τις εντάξουν στις ευεργετικές διατάξεις του 4178

Αφού ειναι συγγενείς σου ειναι και σωστό να το κάνουν

Τα υπέρ και κατα και τις οποίες επιπλοκες που πιθανά υπάρχουν μονο ο Μηχανικος σου ξέρει να σε κατευθύνει αφού εχει εικόνα όλων των παραγόντων του ακινήτου και τα εγκεκριμένα σχέδια γιε αυτο

Link to comment
Share on other sites

Συμπληρώνοντας, η σύσταση θα πρέπει να έχει γίνει προ 28.07.2011.

 

Έχεις ψευδές τοπογραφικό και ψευδές διάγραμμα κάλυψης.

Το αν ασχοληθεί ή όχι ο ελεγκτής δομησης με τα του δίπλα είναι ένα θέμα που δεν μπορείς να το ξέρεις παρα μόνο εφόσον έρθει.

Στο ερώτημα αν πρέπει να ασχοληθεί η άποψη μου είμαι ότι πρέπει.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Προφανώς και θα τα ξηλώσω να μην έχω πρόβλημα. Αλλά θεωρώ πως είναι άδικο. Στην Ελλάδα που δεν υπάρχει οικοδομή που να μην έχει χοντρές παρανομίες εγώ να πρέπει να ξηλώσω ένα απλό υπόστεγο ανοικτό και από τις 3 πλευρές του και που η 4η εφάπτεται σε σπίτι και μάλιστα σε ομορη κάθετη.

 

Επίσης επειδή δεν το εξήγησα επαρκώς τώρα είμαι στην φάση ανασύστασης της κάθετης (ουσιαστικά οι γονείς μου διαιρούν το μερίδιό τους) οπότε δεν ξέρω καν αν θεωρείται προ του 2011 ούτε αν μπορώ να μπω στον 4178. Προφανώς και η άδεια της οικοδομής μου δεν έχει βγει ακόμα αφού δεν έχει ολοκληρωθεί η συμβολαιογραφική πράξη..

 

Συνεπώς πιστεύω η καλύτερη επιλογή είναι να το ξηλώσω και όταν τελειώσω με την οικοδομή μου απλά θα το επαναφέρω..

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

Η θέωρηση σας ότι υπάρχει αδικία προκύπτει από τη γενική ανομία και ατιμωρισία που υπάρχει και ως απόδειξη η τελευταία σας πρόταση, ότι θα κάνετε το νόμιμο αλλά όταν θα ολοκληρωθεί ο έλεγχος θα παρανομήσετε πάλι. Οπότε γιατί ρωτήσατε εξαρχής; για να επιβεβαιωσετε την παρανομία και να μας κάνετε κοινωνούς της σκέψης σας;

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Η θέωρηση σας ότι υπάρχει αδικία προκύπτει από τη γενική ανομία και ατιμωρισία που υπάρχει και ως απόδειξη η τελευταία σας πρόταση, ότι θα κάνετε το νόμιμο αλλά όταν θα ολοκληρωθεί ο έλεγχος θα παρανομήσετε πάλι. Οπότε γιατί ρωτήσατε εξαρχής; για να επιβεβαιωσετε την παρανομία και να μας κάνετε κοινωνούς της σκέψης σας;

Αν ένα απλό υπόστεγο εφαπτομενο στο σπίτι με τις υπόλοιπες 3 πλευρές του ανοικτές εσείς το θεωρείτε παρανομία επειδή έτσι έκρινε ο νομοθέτης (προφανώς στην προσπάθειά του να μαζέψει λεφτά) είναι απολύτως σεβαστό. Εδώ έχω άλλη άποψη πάνω σε αυτό όπως είναι δικαίωμά μου. Ειδικά όταν δεν υπάρχει στην ιδιοκτησία μου..

 

Η ερώτηση έγινε για τον προφανή λόγο να ξέρω τι με περιμένει..

 

Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο όλων σας..

Edited by nascar1
Link to comment
Share on other sites

Ολες οι απόψεις είναι σεβαστές και καλοδεχούμενες και πρέπει να υπάρχουν. Η αντικειμενικότητα με βάση τον νόμο είναι μία αλήθεια, άλλη αλήθεια είναι το κοινό αίσθημα, άλλη η φορολογική κοκ.

Link to comment
Share on other sites

Αλίμονο αν είχαμε στην πολεοδομική νομοθεσία το "λίγο αυθαίρετο, δεν πειράζει".

Ότι δεν προβλέπεται από άδεια είναι αυθαίρετο.

Το λίγο είναι κ.λπ., θα μπορέσει να το κρίνουν οι ελεγκτές (2 θα σου έρθουν, αρχή και τέλος) και να κάνουν ή όχι τα στραβά μάτια.

Σε περίπτωση όμως καταγγελίας, εκεί δεν έχει ούτε λίγο ούτε πολύ. Γράφουν ακόμα και την οπή για τον απορροφητήρα εφόσον η καταγγελία αφορά αυτό.

 

Ρώτησες σε ένα site μηχανικών (και καλά έκανες, γιατί είμαστε και large ως κλάδος, σε άλλα φόρα λογιστών, συμβολαιογράφων, νομικών, επιτρέπεται το sign in μόνο σε επαγγελματίες του κλάδου τους) και προφανώς οι απαντήσεις θα πρέπει να είναι βάσει νομοθεσίας και όχι συναισθητικές.

 

Τέλος, είναι ιδιοκτησία σου και αυτό το τμήμα.

Έχετε ένα ΕΝΙΑΙΟ οικόπεδο, στο οποίο έχετε χωρίσει τμήματα προς εκμετάλλευση.

Αν δεις λοιπόν την άδεια σου, θα διαπιστώσεις ότι φαίνεται το σύνολο του οικοπέδου και όχι μόνο το δικό σου τμήμα.

Οι συνιδιοκτησίες εμπεριέχουν δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις απέναντι στους έτερους συνιδιοκτήτες.

 

Και σου λέω ξανά. Αλίμονο αν υπήρχε νομοθεσία που να έλεγε "λίγο αυθαίρετο είναι, άστο".

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που ένας συν ιδιοκτήτης δεν συναινεί στο να άρει μια παρανομία τι πρέπει να κάνω εγώ? Και φυσικά δεν μιλάω για τους γονείς μου αλλά για τον άλλον γείτονα που ως συνήθως δεν τα πάμε καλά. Μια παρανομία στο δικό του οικόπεδο πως το αντιμετωπίζω?

 

Υπόψιν είμαι και εγώ μηχανικός οπότε έχω ένα δικαίωμα παραπάνω να ρωτάω..

Link to comment
Share on other sites

Δικαίωμα να ρωτουν έχουν όλοι στο michanikos. Άσχετο με το θέμα μας, αφού είσαι μηχανικός συμπλήρωσε αν θέλεις και το προφίλ σου.

 

Στο ερώτημα σου, δικαστικα..

Όπως σου είπα και πριν, οι συνιδιοκτησιες έχουν και υποχρεώσεις. Υποχρέωση του καθε συνιδιοκτητη να τηρεί τους κανόνες και να μην αλλοιώνει τα δικαιώματα του ετερου συνιδιοκτητη. Μακρύς δρόμος μεν αλλά ο μοναδικός.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.