Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδεκτή απώλεια ισχύος και θέρμανση καλωδίου παροχής


fantastic

Recommended Posts

Σωστό είναι ότι λένε οι κανονισμοί, ο μηχανικός θα σου εξηγήσει.
Αν νομίζεις ότι ο εγκαταστάτης δεν βάζει τα υλικά που πρέπει τότε πήγαινε σε Ηλγο Μηχ και ζήτα συμβουλές και πραγματογνωμοσύνη.
.
Αν θες η αντίσταση αγωγού μήκους (πχ) 60m να ειναι ίση με την αντίσταση αγωγού (πχ) 10m τότε πρέπει ο αγωγός των 60m να έχει 6 φορές την διατομή του αγωγού των (πχ) 10m. Αν ο 10 μέτρα είναι 10mm2 τότε ο 60 μέτρα πρέπει να έχει 10mm2*6=60mm2, αυτό θέλει διάμετρο ~9mm.
Αν σ'αρέσει να ασχολείσαι με λογαριασμούς τότε βάλτα όλα σε speadsheet και υπολόγισε ό,τι θες.
.
Στο τέλος όμως την γραμμή των 60m για τα 7kW ή τα 10 ή 20 ή 30 Amps να την κάνει ο (αδειούχος) εγκαταστάτης, για σιγουριά ζήτα και μελέτη-επίβλεψη απο Ηλγο μηχ.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει τέτοιο μάθημα στη σχολή των ηλεκτρολόγων μηχανικών του ΕΜΠ; Δίνουν εξετάσεις στους ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΕΛΟΤ για οικιακές εγκαταστάσεις και όχι μόνο στις γενικές αρχές, και άρα μπορούν να κάνουν και τον εγκαταστάτη αν θέλουν;

 

Εγώ νομίζω οι δεξιότητες του εγκαταστάτη είναι τελείως πρακτικές και δεν έχουν καθόλου μαθηματικά μέσα, όλα είναι τυφλοσούρτες και συνήθειες όπως καλό σφίξιμο στις βίδες που είναι πολύ πρακτικά για να διδάσκονται στο ΕΜΠ.

Edited by fantastic
Link to comment
Share on other sites

fantastic

 

μπορείς να μας εξηγήσεις το ζητούμενό σου, για να πάρεις σαφείς απαντήσεις?

 

Στις πολυτεχνικές σχολές τα μαθήματα ηλεκτρολογίας -όπως και των άλλων μαθημάτων- αποσκοπούν στην θεωρητική και φυσική ερμηνεία των φαινομένων προκειμένου ο απόφοιτος μηχανικός να έχει αντίληψη τι είναι αυτό που καλείται να μελετήσει και ποιους κανονισμούς - οδηγίες - κώδικες κτλ πρέπει να εφαρμόσει...

 

Οι μηχανικοί ασχολούνται συνήθως με μεγάλες εγκαταστάσεις, που εκεί τα πράγματα δεν είναι απλά, και δεν επιλέγονται "by default" οι διατομές των καλωδίων κτλ.... Φαντόζομαι, πως δεν φαντάζεσαι πως, πχ τα "Mall" έχουν παροχές ηλεκτρικού ρεύματος "υπολογισμένες" από τον μαστρο-Μητσο....

 

Στην Ελλάδα -κακώς αλλά έτσι γίνεται-, στις απλές εγκαταστάσεις επιλέγει ο μαστρο-Μήτσος διατομές, μέχρι να μην λειτουργεί μια εγκατάσταση ή να αστοχίσει... τότε καλείται μηχανικός....

 

Προφανώς και δεν δίνουν εξετάσεις στους κανονισμούς του ΕΛΟΤ.... Μηχανικοί τους συντάσσουν και τους εφαρμόζουν ανά περίπτωση, χρησιμοποιόντας πάντα τους ισχύοντες...

Link to comment
Share on other sites

 

 

Προφανώς και δεν δίνουν εξετάσεις στους κανονισμούς του ΕΛΟΤ.... Μηχανικοί τους συντάσσουν και τους εφαρμόζουν ανά περίπτωση, χρησιμοποιόντας πάντα τους ισχύοντες...

 

Δεν το καταλαβαίνω αυτό. Άμα δεν τους μάθουν πρώτα, πως είναι δυνατό να ελέγξουν αν είναι σωστή η εφαρμογή τους; Κανείς δεν είπε φέρε ένα μηχανικό που να έχει μελετήσει το ΕΛΟΤ 384. Αρχές κι εγώ ξέρω. Έχω και 3 πτυχία, το πρώτο με άριστα. Δεν αισθάνομαι ότι μου χρωστάει κανείς λεφτά για αυτό, αν δεν μελετήσω πρώτα τον κανονισμό δεν δικαιούμαι να ελέγξω κανέναν εγκαταστάτη.

Link to comment
Share on other sites

ο HD384 είναι κανονισμός και όχι μάθημα από αυτά που πρέπει να απομνημονεύσει κάποιος για να εξεταστεί, οπότε κανένας δεν ζητά από ένα ηλεκτρολόγο να γνωρίζει απέξω πχ το άρθρο 523.1. Ο ηλεκτρολόγος θα πρέπει να συμβουλεύεται τον κανονισμό και να τον εφαρμόζει στις μελέτες και εγκαταστάσεις που εκπονεί

Link to comment
Share on other sites

Περισσότερο θεωρητικό είναι προς το παρόν το ζητούμενο, το λέει και ο τίτλος. Ακόμα και τα 60 m δεν είναι υποχρεωτικά, ούτε τα 30 Α. Αν καταλήξω σε κάτι συγκεκριμένο τότε θα ξέρω τι να πω στον γνωστό μου εγκαταστάτη και αν θέλει αυτός να προσθέσει τίποτα και αν θέλει να το φτιάξουμε μαζί. Πολύ χρήσιμα λινκς δόθηκαν εδώ που δύσκολα θα έκανα τα ίδια μελετώντας το πρότυπο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.