Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αποδεκτή απώλεια ισχύος και θέρμανση καλωδίου παροχής


fantastic

Recommended Posts

Αν ήταν να γράψουμε από τη αρχή τα πρότυπα του ΕΛΟΤ και όχι απλά να εφαρμόσουμε τα υπάρχοντα πρότυπα:

 

Πόση θα ήταν η αποδεκτή απώλεια ισχύος σαν % και πόση η αποδεκτή θέρμανση του καλωδίου ανά μέτρο σε W/m;

Link to comment
Share on other sites

Με την αυθαίρετη παραδοχή ότι ο αγωγός που έχει μέσα το καλώδιο είναι χάλκινος χαλκός και T=20°C ρCopper=1.72x10-8 Ω.m
για 4% πτώση τάσεως στο φορτίο, περίπου 9V, η μέγιστη αντίσταση των 2 αγωγών δεν πρέπει να ξεπερνά τα 0.312 Ωhms.

Η διατομή A=10mm2=1*10-5m2  αντιστοιχεί σε μέγιστο μήκος καλωδίου  (περίπου, ζεύγος L+N) 90m.

Το καλώδιο τρώει ~280 Watts.

.

Προσοχή: το 4% πτώση τάσεως μπορεί να είναι λάθος, δες κανονισμούς για το τι ισχύει και πότε και που.

Να τσεκάρω ότι 10mm2 χαλκού αντέχουν 30A.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάμε λοιπόν από το 4% και όλα τα άλλα έπονται. Που 4% είναι η μέγιστη επιτρεπόμενη πτώση τάσης και στο πρότυπο του ΕΛΟΤ, θα είναι κάποια σύμβαση μεταξύ κατασκευαστών ως προς την ανοχή στην τάση.

 

Έχω ένα δείγμα καλώδιο 3 Χ 6 σύμφωνα με τον Καυκά, αλλά κάθε μονόκλωνος αγωγός έχει διάμετρο 3.50 mm με το μικρόμετρο, και αυτό σημαίνει διατομή 9.61 mm2 και όχι 6 mm2. Τι συμβαίνει εδώ;

 

Επίσης πρέπει να υπάρχουν και άλλες αρχικές απαιτήσεις εκτός από το 4%, δεν θα έπρεπε να μας απασχολεί και η θέρμανση σαν αρχική απαίτηση, δηλαδή όχι μεγαλύτερη από τόσα W ανά μέτρο, όχι μεγαλύτερη από τόσο % της παρεχόμενης ισχύος κλπ;

Edited by fantastic
Link to comment
Share on other sites

Αν το διάβασες και το θυμάσαι ότι ο ΕΛΟΤ δέχεται πτώση τάσεως έως 4% σε εγκατάσταση τότε ΟΚ.
Εγώ έβαλα 4% διότι αντιστοιχεί σε ~9V, εύκολία για τους λογαριασμούς.
.
Το εμβαδόν A σε m2 κύκλου ακτίνας r μέτρων είναι A=πr2, diameter=3.5mm έχει r=1.75mm και A=9.616mm2
Πιθανόν στο site να είναι λάθος, δώσε link να δούμε.
.
Η μεγίστη φόρτιση του καλωδίου εξαρτάται απο κάμποσα πράγματα, πχ αν είναι μέσα σε σωλήνα, αν είναι μόνο του ή με παρέα σε κανάλι, τι κουβαλάνε τα άλλα καλώδια, θερμοκρασία περιβάλλοντος, υλικό μόνωσης κλπ.
Θυμάμαι ότι κάπου είχα δεί ένα 40 Amps σαν μέγιστο ρεύμα, θα ψάξω εδώ http://www.michanikos.gr/topic/4293-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B7%CE%BB%CE%B5/και θα σου πω.
.
Εν τω μεταξυ ο μηχανικός που θα κάνει την μελέτη τι σου λέει?

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

 

 

Πιθανόν στο site να είναι λάθος, δώσε link να δούμε.

 

Δεν υπάρχει κανένα site, απλά εγώ θέλω να ξέρω τι σημαίνουν τα νούμερα 3x6 mm2, αν όχι 3 αγωγοί με επιφάνεια διατομής 6 mm2 ο καθένας.  Και τυχαίνει να έχω ένα παλιό καλώδιο από ταχυθερμοσίφωνα 7 kW που το έδειξα σε κατάστημα ηλεκτρολογικού υλικού και μου το βάλανε δίπλα σε δικό τους 3x6 και μου λένε αυτό είναι. Αλλά η διάμετρος που μέτρησα με το μικρόμετρο δεν ταιριάζει όπως είπα. Δεν ξέρω γιατί επαναλαμβάνεις τα νούμερά μου, εννοείται ότι τη διατομή την έβγαλα με τον τύπο του εμβαδού κύκλου, το θέμα είναι γιατί μου το περνάνε για 3x6 και όχι 3x10;

.

 

Η μεγίστη φόρτιση του καλωδίου εξαρτάται απο κάμποσα πράγματα

 

Σίγουρα αλλά για κάποιο λόγο κανείς online δεν μπορεί να δώσει νούμερο μέγιστης επιτρεπτής θέρμανσης για συγκεκριμένο πρόβλημα ως παράδειγμα και όλοι μένουν στις γενικότητες που όλοι ξέρουμε.

Edited by fantastic
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα δείγμα καλώδιο 3 Χ 6 σύμφωνα με τον Καυκά, αλλά κάθε μονόκλωνος αγωγός έχει διάμετρο 3.50 mm με το μικρόμετρο, και αυτό σημαίνει διατομή 9.61 mm2 και όχι 6 mm2. Τι συμβαίνει εδώ;

 

Το καλώδιο σου είναι πολύκλωνο (δεν εννοώ λεπτοπολύκλωνο);

 

Επίσης δε θεωρώ πως είναι σωστό να έχεις αυστηρά όρια στη πτώση τάσης. Θα μπορούσε ίσως να υπάρχει μία κατηγοριοποίηση δηλ για εγκατάσταση κλάσης Α μέχρι Χ πτώση τάσης, για Β κλάση μέχρι Υ πτώση τάσης κτλ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι σύνδεση/αποσύνδεση σε ισχύ των 7kW είναι δουλειά ηλεκτρολόγου, αυτός θα βρεί ακτίνες και διατομές και μήκη καλωδίων.
.
Οταν ο Καυκάς γράφει "Ονομαστική διατομή αγωγού 10mm²" εννοεί 10mm2. Ακτίνα 1.783mm δίνει εμβαδόν 9.982mm2.
Αν υποψιάζεσαι ότι κάποιο καλώδιο δεν έχει την διατομή που γράφει στην ετικέττα τότε διάλεξε άλλη μάρκα ή μαγαζί.
Μέγιστη θερμοκρασία αγωγού δίνει μόνον ο κατασκευυαστής, πχ "Μέγ. θερμοκρασία αγωγού +70°C"
http://www.kafkas.gr/proionta/kalodia/esot-egkatastaseon/nym-h05vv-u-h05vv-r/kal-nym-ao5vv-r-3g10_94386/
.
Απο δω http://www.michanikos.gr/topic/4293-%CE%A7%CF%81%CE%AE%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B5%CF%82-%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BD%CE%AD%CE%BF%CF%85%CF%82-%CE%B7%CE%BB%CE%B5/page-5 post #42 βρήκα link για καλώδια, δες πως derating και διατομή επηρεάζονται απο εγκατάσταση και Ambient temperature.
.
Ξανά, ο αδειούχος εγκαταστάτης θα διαλέξει καλώδια και θα κάνει την σύνδεση.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Ωραία λινκ. Μια ιδιομορφία είναι το μεγάλο μήκος του καλωδίου που απαιτείται (60 m), δηλαδή δεν πρόκειται για διαμέρισμα πολυκατοικίας όπου οι αποστάσεις είναι γνωστές και μικρές και όπου το μήκος δεν μπαίνει στους υπολογισμούς. Ένας γνωστός μου εγκαταστάτης στα ρολόγια 60 Α μέχρι τον πίνακα βάζει την ίδια διατομή σε όλες τις πολυκατοικίες χωρίς κανένα υπολογισμό, και αυτή είναι νομίζω η συνήθης πρακτική για να μη μπλέκουν. Εδώ που έχουμε και ένα πρόβλημα μήκους νομίζω το σωστό είναι να ξεκινήσουμε από την πρακτική στις πολυκατοικίες και να πολλαπλασιάσουμε τη διατομή επί την ποσοστιαία αύξηση του μήκους ώστε να είναι ίδια η αντίσταση και άρα ίδια η πτώση τάσης και οι απώλειες, βάζοντας και ένα derating factor από το λινκ αν αναμένεται έκθεση στον ήλιο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.