Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μισθωτός Μηχανικός - Έναρξη Επαγγέλματος


mary sk

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, το προφίλ ειναι μιας φίλης μου και το ονομά μου είναι Δήμητρα.

Δουλευω σερβιτόρα σε ενα μαγαζι και σκεφτομαι να ανοιξω γραφείο με εναν φίλο μου αλλα δεν θα σταματησω την δουλεια της σερβιτορας τουλαχιστον για το πρωτο καιρο.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα συνεχισει να πληρωνει την ασφάλεια μου ο εργοδότης ή θα πρέπει να την πληρώνω εγω αφου θα κανω εναρξη επαγγέλματος.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν φτιάξε δικό σου προφίλ να ξέρουμε με ποιον μιλάμε γιατί μας μπέρδεψες....Είσαι μηχανικός?

Σκέφτεσαι λοιπόν να κάνεις έναρξη επαγγέλματος ως μηχανικός αλλά ταυτόχρονα να είσαι δηλωμένη ως μισθωτή σερβιτόρα με ένσημα ΤΕΒΕ (ή ΙΚΑ δεν ξέρω)?

Δεν νομίζω ότι γίνεται....

Ας πούνε κι άλλοι την γνώμη τους...

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι ηδη στο ΤΣΜΕΔΕ με ιδικοτητα Πολ. Μηχανικου και ο εργοδότης μου πληρώνει την ασφάλεια μου κανονικα στο ΤΣΜΕΔΕ. Αυτο που θέλω να ρωτήσω είναι αν κάνοντας εναρξη επαγγέλματος αλλα να συνεχίσω να δουλευω και ως σερβιτόρα θα μπορεί να πληρώνει την ασφάλεια μου κανονικά??

Link to comment
Share on other sites

Με το παλιό σύστημα (ασφαλιστικές κατηγορίες), όντας μισθωτή στο ΤΣΜΕΔΕ άνοιγες βιβλία κανονικά χωρίς να επιβαρυνόσουν με επιπλέον ασφαλιστικά.

 

Όμως με το νομοσχέδιο Κατρούγκαλου το 2017 αυτό αλλάζει. Κάθε φορά που θα κόβεις απόδειξη θα πληρώνεις έξτρα ασφαλιστικά (παράλληλα με αυτά από τη μισθωτή εργασία)..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, το προφίλ ειναι μιας φίλης μου και το ονομά μου είναι Δήμητρα.

Δουλευω σερβιτόρα σε ενα μαγαζι και σκεφτομαι να ανοιξω γραφείο με εναν φίλο μου αλλα δεν θα σταματησω την δουλεια της σερβιτορας τουλαχιστον για το πρωτο καιρο.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα συνεχισει να πληρωνει την ασφάλεια μου ο εργοδότης ή θα πρέπει να την πληρώνω εγω αφου θα κανω εναρξη επαγγέλματος.

 

Δεν αλλάζει τίποτα για τον εργοδότη, πληρώνει κανονικά όπως έκανε μέχρι τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.