Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μονοπάτι σε οικσμό <2000 κατοίκων.


isal

Recommended Posts

συναδελφε

πραγματι οι αεροφωτογραφιες ειναι ο καλυτερος τροπος

αν ομως δεν ειναι σε καταλληλη κλιμακα θα εχεις προβλημα

αναζητησε συμβολαια,παλαιοτερα Τοπογραφικα διαγραμματα και αν και ετσι δεν βρεις ακρη θα απαιτηθει διακαστικη αναγνωριση

δωσε παραπανω στοιχεια για να συνδραμουμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ όταν βρίσκομαι μπροστά σε αδιέξοδο τέτοιο (γιατί και οι αεροφωτογραφίες αποτυπώνουν την εικόνα της στιγμής χωρίς να δίνουν κατ ανάγκη νομικό έρεισμα) το αναφέρω στον ιδιοκτήτη κάνω αίτηση και ζητώ χαρακτηρισμό του δρόμου (ή μονοπάτι που εν δυνάμει έιναι δρόμος) από τον εκάστοτε δήμο.μπορεί αυτός να αποφανθεί ότι είναι ιδιωτικός.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά νομίζω πως οι αεροφωτογραφίες είναι η καλύτερη λύση. Κάποια στιγμή που χρειάστηκε να κάνω μια πραγματογνωμοσύνη πήρα από τη ΓΥΣ αεροφωτογραφίες πρόσφατες, του 53 και του 45 και βρήκα λύση. Το δύσκολο ήταν να κάνω ορθοαναγωγή των αεροφωτογραφιών. Αλλά θα έλεγα να μαζέψεις και αρκετά συμβόλαια από την γύρω περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

εχω στην κατοχην μου τα αντιγραφα συμβολαιων των εκατερωθεν ομορων γειτονων ως προ την εισοδο (21 μ μηκος και πλατους4.30μ) του οικοπεδου, η οποια εχει προκυψει απο ιδιοκτησια του πελατου και απο αμοιβαιες ανταλλαγες με τους ομορους (νομος Τριτση), αλλα και τα συμβολαια των περιξ της ιδιοκτησια του πελατου στα συμβολαια τους ,νεα και παλαια αλλα και τοπογραφικα δεν αναφερεται τιποτε για μονοπατι, οπως επισης και απο τη απεναντι πλευρας της εισοδου, ο γειτονας που εκκινει το θεμα μονοπατιου, στο τοπογραφικο του που εγινε πριν 17 χρονια ,δεν αποτυπωνει , ουτε αναφερει τιποτε περι μονοπατιου , βοηθουμενος ομως απο εκλεγμενους της Κοινοτητας εκκινουν μαλλον ανυπαρκτο θεμα αλλα πρεπει τεχνικα να τεκμηριωθει και να αποδειξω οτι δεν υφισταται.

Υπαρχουν ενεργειες που πρεπει να ακουλοθησω ?

Link to comment
Share on other sites

Γνωριζει καποιος τι προαπαιτειται ,για την αναγνωριση η μη ,μονοπατιου σε οικισμο <2000 κατοικων.

Ποια ειναι τα κριτηρια ?

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνώμη μου συνάδελφε isal δεν υπάρχουν συγκεκριμενα κριτήρια

αν δεν φαινεται σε αεροφωτογραφιες,δεν απεικονιζεται σε διαγράμματα,δεν αναφέρεται σε συμβολαια τεχνικά δεν μπορείς να σχηματίσεις άποψη

τι ειδους μονοπατι ισχυρίζονται οτι ηταν? κοινόχρηστο?δουλεία διέλευσης μεσα απο ιδιοκτησίες?εξυπηρετουσε καποιες ανάγκες?σήμερα αν θα υπηρχε θα εξυπηρετουσε σε κάτι?φαίνεται εστω και τμηματικά-τοπικά κάποια στοιχειώδης διαμόρφωση?η υποτιθέμενη πορεία-χάραξη ειναι κοντά σε όρια οικοπεδων η περνάει απο μέσα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.