Μετάβαση στο περιεχόμενο

Νόμιμη διαδικασία τροποποίησης σχεδίου πόλης


roka

Recommended Posts

Περιγράφω σχέδιο πόλης από Β προς Ν:

Θάλασσα -δρόμος -1η σειρά Ο.Τ. -δρόμος -2η σειρά Ο.Τ.-δρόμος -3η σειρά Ο.Τ. κοκ.

Το 2005 με απόφαση νομάρχη εγκρίνεται τροποποίηση σχεδίου (απομείωση πλάτους οδών και μετατόπιση αξόνων) που επηρεάζει:

Δύο Ο.Τ. της 2ης σειράς, τρία της 3ης, τρία της 4ης κλπ.

Με ενδιαφέρει προβληματικό οικόπεδο που ανήκει σε ένα από τα τροποποιημένα ο.τ. της 2ης σειράς, και θα θελα τη γνώμη σας στα εξής δυο:

1. Υπάρχει (ή μάλλον υπήρχε) αρμοδιότητα Νομάρχη για τροποποίηση ρυμοτόμησης της δεύτερης σειράς Ο.Τ.?

2. όταν σε εφαρμογή της εγκ.1/61 (υποβλητέα στοιχεία προτάσεων τροποποίησης....κλπ) απαιτούνται αποδεικτικά κοινοποιήσεως στους εμπλεκομένους ιδιοκτήτες, αυτό δεν σημαίνει στην ουσία και κτηματολογικό διάγραμμα της υπό τροποποίηση περιοχής? Τι γίνεται αν παραληφθεί μια ιδιοκτησία?

 

Παρατήρηση : Δεν κάνουμε διαδοχικές δημοσιεύσεις για το ίδιο θέμα.Χρησιμοποιούμε την επεξεργασία για να διορθώσουμε το μήνυμά μας. Παρακαλώ διαβάστε τους κανόνες συμμετοχής .Εγινε διαγραφή της άλλης δημοσίευσης avgoust

Link to comment
Share on other sites

Για το 1) Οχι, είναι αρμοδιότητα Γεν. Γραμ. Περιφέρειας (σχετ. Ν. 3044/02, άρθρο 10).

για το 2) με κάθε επιφύλαξη έχω να σου πω: μόνο για τα θιγόμενα όπως τα καθιστώμενα μη άρτια και για όσα κτίρια νομίμως ανεγερθέντα η νέα Ρ.Γ τα τέμνει.

Link to comment
Share on other sites

η εγκριση η η τροποποιηση σχεδιων πολεων παραλιακων οικισμων γινεται με Π.Δ μετα απο προταση τπυ ΥΠΕΧΩΔΕ (αρ3-παρ1 του ν.2242/1994)

κατα κανονα η τροποποιηση ισχυοντος σχεδιου αποβλεπει σε βελτιωσεις(υγιεινη,ασφαλεια,κυκλοφορια,αισθητικη) και κυριως στην αυξηση των κοινοχρηστων χωρων πραγμα που δεν συναδει με οσα αναφερονται για μειωση πλατους

συντασσεται διαγραμμα με αποτυπωση της υφισταμενης καταστασης και παρουσιαζονται με σαφηνεια οι μεταβολες και κυριως αν δημιουργουνται μη αρτια οικοπεδα η θιγονται οικοδομες

στις περιπτωσεις εντοπισμενων τροποποιησεων ειναι απαραιτητη η ατομικη προσκληση των ιδιοκτητων αλλα σε τροποποιησεις ευρειας εκτασης αρκει γενικη προσληση και ' δημοσια τοιχοκολληση'

Link to comment
Share on other sites

Διορθώνω : ΗΤΑΝ αρμοδιότητα του Γεν. Γραμματέα Περιφέρειας ώς το 2006. Κρίθηκε αντισυνταγματική αυτή η αρμοδιότητα από το ΣτΕ το 2005. Τώρα θέλει Π.Δ

Link to comment
Share on other sites

avgoust, δεν κατάλαβα τι έγινε, αλλά συγγνώμη...

ΘΕΟΧΑΡΗ, άμα δεν συνάδουν (μείωση πλάτους οδού από 14 σε 8μ), γιατι έχουμε το νομάρχη ??

GRTOPO, αν δε σε βάζω σε πολύ κόπο, στις 31-12-05 ποιός είχε αρμοδιότητα για τη 2η σειρά οτ σε σχέδιο πόλης?

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο, θα επανέλθω αύριο...

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις λίγο δύσκολα....:

Στις 4-11-2005 δημοσιεύθηκε η απόφαση 3661 της Ολομέλειας του ΣτΕ περί "αρμοδιοτήτων πολεοδομικού σχεδιασμου" (ακολούθησαν και οι άλλες δύο 3662~63) με την οποία κρίθηκαν αντισυνταγματικές κάποιες αρμοδιότητες των : Υπουργού ΠΕΧΩΔΕ, Περιφερειαρχών και Νομαρχών.

Στις 5-5-06 έρχεται το ΥΠΕΧΩΔΕ και εκδίδει την υπ' αριθμ. 6 Εγκύκλιο βάσει της 3661 απόφ. του ΣτΕ.

Στο μεσοδιάστημα που ρωτάς από 4-11-05 ~5-5-06 ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΠΟΙΑΝΟΥ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΗΤΑΝ (ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΜΑΛΛΟΝ).

Θα ρισκάρω και θα πώ την κουρτίνα 1: του ΠΡΟΕΔΡΟΥ ΤΗΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Οριστικοποίησα την απάντηση και την κλειδώνω:

από τις 4-11-05 είναι αρμοδιότητα του Προέδρου Δημοκρατίας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητοί συνάδελφοι

ο οικισμός είναι παραλιακός

κατά την γνώμη μου ήταν και είναι για Π.Δ

Link to comment
Share on other sites

-Θεοχάρη, δεν έχω οικισμό σε ΖΟΕ, έχω εγκεκριμένο σχέδιο πόλης και είμαι βέβαιη ότι κάποιο φεγγάρι είχε αρμοδιότητα ο νομάρχης, -δες το 29 του ν2831/2000

-δεν μπορώ να βρω ούτε στε, ούτε εγκ, ούτε τίποτα... θα βασιστώ στην κλειδωμένη απάντηση.

-@:

thanks button * ob-li-ga-tion button

Link to comment
Share on other sites

κατα την γνωμη μου γινοταν τροποποησεις απο Νομαρχες οσο δεν ηταν αιρετοί

μετα καποιες αρμοδιοτητες περασαν στους Γ.Γ Περριφερείας

και καποιες ειτε ανηκαν ειτε ανηκουν στον Υπεχωδε που εισηγείτε για εκδοση Π.Δ

οπως ομως περιγραφεις πρεπει ο οικισμος να είναι παραλιακός

κατά την γνώμη μου ήταν και είναι για Π.Δ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.