Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εισφορές ΕΦΚΑ - εγκύκλιοι και νέα


Baudolino

Recommended Posts

Δηλαδή για να κάνουμε σύνοψη:
- Δεν έχει βγει κάτι για τον Μάρτιο, κι όταν βγει το πιθανότερο να πάει η προθεσμία τέλος Μαίου (στην καλύτερη)

- Είναι αμφιβολο πλεον αν θα έχει εφαπαξ κι επικουρικά γιατι το συστημα δειχνει να μην το καταλαβαίνει

- Οι νέες εισφορές με βάση την φορολογία 2016 παει για 2018 στην καλύτερη (οταν στον προγραμματισμό μου λεει ότι θελει 2 μήνες για την μελετη και 2 μηνες για το στησιμο και να ξεκινάνε ταυτόχρονα, ολοι καταλαβαίνουμε ότι πάνε για προχειροδουλειά - οποία έκπληξις...)

 

Ξεχνάω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους

 

Θα ήθελα και εγώ από την πλευρά μου να ρωτήσω και όποιος γνωρίζει να μου απαντήσει στις παρακάτω ερωτήσεις.

 

Εργάζομαι για λογαριασμό μιας εταιρείας με δελτίο παροχής υπηρεσιών. Για τον Ιανουάριο πλήρωσα τις εισφορές του ΕΦΚΑ βάσει του ειδοποιητηρίου σαν ελεύθερος επαγγελματίας από τα εισοδήματα του 2015. Σήμερα η εταιρεία υπέβαλε ΑΠΔ για ένταξη στην Παρ. 9 του άρθρου 39 του νόμου 4387/2016 για τους μήνες Φεβρουάριο και Μάρτιο, μου ήρθε e-mail από τον ΕΦΚΑ και έκανα αποδοχή σύμβασης.

 

1. Τι γίνεται τώρα με τις εισφορές του ειδοποιητηρίου που λήγει σήμερα 13/4? Πρέπει να τις πληρώσω ή ενημερώνεται αυτόματα το σύστημα και παύει να ισχύει το ειδοποιητήριο?

2.  Θα μου ξανάρθει ειδοποιητήριο για τον Μάρτιο σαν Ε.Ε? ή πρέπει να ενημερώσω τον ΕΦΚΑ προσωπικά?

3. Με τις εισφορές του Ιανουαρίου που πλήρωσα σαν Ε.Ε τι γίνεται τώρα?

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

 

υπάρχει κάποια απάντηση για το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, από τον επόμενο μήνα θα γίνω μισθωτός και θα παραμείνω μέτοχος-εταίρος σε κατασκευαστικές ετερρόρυθμες εταιρείες και διαχειριστής σε μία ΙΚΕ, ενώ παράλληλα θα αφήσω και το μπλοκάκι μου ανοιχτό. Απ'όλες τις δραστηριότητες το 2016 δεν θα έχω κέρδη παρά μόνο ζημίες . Σύμφωνα με την εγκύκλιο για την παράλληλη απασχόληση αν η αμοιβή μου ως μισθωτός υπερβαίνει τα 586 ευρώ και απ'όλες τις άλλες δραστηριότητες δεν έχω εισόδημα το ΕΦΚΑ μου θα είναι μηδενικό. Το έχω καταλάβει καλά ή κάνω κάπου λάθος; Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από μια γρήγορη ματιά στο internet, Δευτέρα λένε θα βγάλουνε του Μαρτίου και μπορεί να δώσουν παράταση μεχρι 5 Μαίου.

Έτσι γιατι ειναι πολύ σοβαροί.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά

Διάβασα προσεκτικά τη συζήτηση, η οποία μου έλυσε πολλές απορίες και σας ευχαριστώ.

Το μόνο που δεν κατάλαβα είναι το εξής:

Ένας μισθωτός μηχανικός (με ημιαπασχόληση) που δουλεύει παράλληλα με μπλοκάκι σε έναν ή δύο εργοδότες (όχι παραπάνω)

σε ποιο "κωδικό ειδικότητας" υπάγεται; 

  1. Στον  Κωδικός Ειδικότητας «000450» με λεκτική περιγραφή : «Μέλη του Τεχνικού Επιμελητηρίου Ελλάδος (Αρχιτέκτονες, Πολιτικοί Μηχανικοί, Μηχανολόγοι, κ.λ.π)... ή
  2. σε κάποιους από τους κωδικούς δραστηριότητας που ανήκουν στην ΚΑΔ "0800» με λεκτική περιγραφή «Υπαγόμενοι στην ρύθμιση σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ. 9 του αρ. 39 του Ν. 4387/16» , σε συνδυασμό με τις παρακάτω ειδικότητες και Κ.Π.Κ.

Αν ισχύει το 2 (ΚΑΔ 0800) τότε ποιος κωδικός ειδικότητας πρέπει να επιλεγεί;

Σας ευχαριστώ πολύ

Μαρία

Edited by Maria Mar
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα, από τον επόμενο μήνα θα γίνω μισθωτός και θα παραμείνω μέτοχος-εταίρος σε κατασκευαστικές ετερρόρυθμες εταιρείες και διαχειριστής σε μία ΙΚΕ, ενώ παράλληλα θα αφήσω και το μπλοκάκι μου ανοιχτό. Απ'όλες τις δραστηριότητες το 2016 δεν θα έχω κέρδη παρά μόνο ζημίες . Σύμφωνα με την εγκύκλιο για την παράλληλη απασχόληση αν η αμοιβή μου ως μισθωτός υπερβαίνει τα 586 ευρώ και απ'όλες τις άλλες δραστηριότητες δεν έχω εισόδημα το ΕΦΚΑ μου θα είναι μηδενικό. Το έχω καταλάβει καλά ή κάνω κάπου λάθος; Ευχαριστώ.

 

Κάποιος παιδιά που να ξέρει κάτι επί του θέματος; ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Από μια γρήγορη ματιά στο internet, Δευτέρα λένε θα βγάλουνε του Μαρτίου και μπορεί να δώσουν παράταση μεχρι 5 Μαίου.

Έτσι γιατι ειναι πολύ σοβαροί.

 

Ποιά Δευτέρα; Γιατί μέχρι και σήμερα, προσωπικά βλέπω μέχρι και του Φεβρουαρίου και τίποτα άλλο νεότερο (Μαρτίου-Απριλίου δηλαδή).

Edited by thodoris85
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.