Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύστημα ανάκτησης ατμών σε πρατήριο υγρών καυσίμων.


fel

Recommended Posts

Για λόγους ενημέρωσης να προσθέσω τον σύνδεσμο

http://www.europarl.europa.eu/sides/getDoc.do?pubRef=-//EP//TEXT+TA+P6-TA-2009-0341+0+DOC+XML+V0//EL#title2

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 20
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα δεν είναι αν είναι υποχρεωμένοι. Το θέμα είναι αν εφαρμόζεται. Και αν όντως εφαρμόζεται, από πότε εφαρμόζεται; Το έχεις δει με τα μάτια σου, διότι εγώ όχι. Ισως δεν έτυχε...

 

Και μου είπαν, ότι δεν εφαρμόζεται διότι τα διλυστήρια τα διυλιστήρια δν φορτώνουν σε βυτιοφόρα δεν έχουν σύστημα ανάκτησης των ατμών από τα βυτιοφόρα. Δεν θέλω να το πιστεψω, αλλά από την άλλη μεριά... γιατί δεν το έχω δει πουθενά;

 

Φίλε μου Κώστα,

 

1. Μάλλον δν έτυχε

2. Τα διυλιστήρια δν φορτώνουν σε βυτιοφόρα

3. Οι εγκαταστάσεις αποθήκευσης και διακίνησης υγρών καυσίμων είναι αυτές που φροντίζουν για τον ανεφοδιασμό των πρατηρίων και οι οποίες σαφώς και υποχρεούνται από την νομοθεσία (για χωρητικότητες > 2000 μ3) να έχουν ανακτήση ατμών.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έχεις δει βυτιοφόρα που να παραλαμβάνουν τους ατμούς, όταν ξεφορτώνουν σε πρατήριο; Τι φίρμα πρατήριο/α και από πότε περίπου; Διότι εγώ, όταν δω βυτίο να ξεφορτώνει κοιτάζα προσεκτικά.... αλλά τίποτα, εδώ στην Θεσσαλονίκη.

 

Οταν έγραφα "διλυστήρια" δεν ήμουν σαφής, και φυσικά εννοούσα τις εγκαταστάσεις φόρτωσης των βυτιοφόρων.

 

...οι οποίες σαφώς και υποχρεούνται από την νομοθεσία (για χωρητικότητες > 2000 μ3) να έχουν ανακτήση ατμών.
Είπαμε, άλλο τι υποχρεούνται και άλλο το τι γίνεται στην πράξη. Και εδώ στην Θεσσαλονίκη βλέπω μόνο μία μάνικα.
Link to comment
Share on other sites

Ενδεχομένως στην περίπτωση σου να ξεφορτώνονταν πετρέλαιο (κίνησης ή θέρμανσης).

 

Για ευνόητους λόγους, φίρμα δν θα σου πω αλλά στην περίπτωση μας μιλάμε για μεγάλη πολυεθνική εταιρία.... ;.....

Link to comment
Share on other sites

Όπως η ανάκτηση στο stage ΙΙ ( ατμοί από πιστόλι αντλίας ) πρόκειται να γίνεται στη δεξαμενή της Super LRP.

Αν δε κάνω λάθος

αντίστοιχα και στο βυτίο αυτή τη στίγμη γίνεται σε ένα διαμέρισμα από εκεί που φεύγει η μάνικα του βυτίου και συνδέεται στο σύστημα ανάκτησης ατμών του πρατηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται να γνωρίζεις κάποια πράγματα για το stage II. Μπορείς να μας ενημερώσεις, δίνοντας συνδέσμους σε μη εμπορικές εταιρείες, εάν είναι δυνατόν;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα για λόγους ταχύτητας, δεν χρησιμοποιείται το σύστημα ανάκτησης ατμών. Είναι στην ευθύνη του πρατηριούχου και του οδηγού του βυτιοφόρου για να γίνει η σύνδεση.

Κατά την παραλαβή του καυσίμου από τις τερματικές μονάδες στο βυτιοφόρο, υπάρχει ειδικός εξοπλισμός ο οποίος συνδέεται μαζί με τις σωλήνες και κάνει απευθείας ανάκτηση και υγροποίηση του ατμού σε βενζίνη και προώθηση ξανά στην δεξαμενή. Μάλιστα δεν μπορεί να γίνει φόρτωση εάν δεν συνδεθεί το σύστημα.

Δεν υπάρχει βυτιοφόρο-πρατήριο-τερματική εγκατάσταση που έχει νόμιμη άδεια κυκλοφορίας-λειτουργίας να μην είναι εφοδιασμένο/η με το συγκεκριμένο σύστημα.

Τα βυτιοφόρα παραλαμβάνουν τους ατμούς και τους επιστρέφουν στις τερματικές εγκαταστάσεις για επεξεργασία (υγροποίηση ή καταστροφή).

Τώρα στη μετέπειτα πορεία τι κάνουν οι οδηγοί-πρατηριούχοι, τα είπαμε παραπάνω.

Επιπτώσεις από την μη χρήση του συγκεκριμένου συστήματος, δημιουργία δυσοσμίας και εκρηκτικού μίγματος και επιβάρυνση του περιβάλλοντος από τους υδρογονάνθρακες.

Υπέυθυνοι για έλεγχο της διαδικασίας, ειδικό κλιμάκιο του τμήματος περιβάλλοντος της νομαρχίας με αρκετές βαρβάτες "καμπάνες".΄

 

Για όσους ψάχνουν σχέδια-σκαριφήματα : σελ ΥΜΕ http://www.yme.gr/index.php?tid=720&page=2&aid=

 

http://www.yme.gr/pdf/erm.egg/ar.10.7.1.pdf

 

και μελοντικα για stage 2 : http://www.yme.gr/pdf/erm.egg/ar.10.8.1.A-10.8.1.B.pdf

Link to comment
Share on other sites

αν μπορεις να μου στείλεις το e-mail σου μπορώ να σου τα στείλω τα σχέδια που ζητάς και την τεχνική περιγραφή

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητα σας στο προφίλ σας ,ευχαριστώ

ZaXoYs

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.