Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύσταση Επιτροπών για τα θέματα ΤΕΙ-Πανεπιστημίων


Recommended Posts

Συνάδερφοι καλημέρα. Σας παραθέτω και το αντίστοιχο άρθρο απο το esos.

 

https://www.esos.gr/arthra/48507/systasi-tessaron-epitropon-anakoinose-sti-synodo-proedron-tei-o-yp-paideias

 

Όταν βλέπεις τον Υπουργό να μην δεσμεύεται για τίποτα.. Όταν βλέπεις το εκπαιδευτικό προσωπικό να κυνηγάει αλλαγές απλα για να ανέβει ''status'' και όχι προς όφελος

των ιδρυμάτων απορώ τι περιμένουμε..Δεν μιλάω για τα επιμελητήρια είχα δεί ενα ποστ ενος συνάδερφου το οποίο έλεγε πως το ΤΕΕ ζητούσε την αναγνώριση μας με μια

παραχώρηση ''φυσικά'' στα δικαιώματα.. Το Τ.Μ.Ε.Δ.Ε στο φεκ του http://tmede.org/fek-idrysis/  αναφέρει και απόφοιτους ΤΕΙ , και θεώρησα πως ήταν ενα βήμα..Αλλα  που?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το ΤΕΕ σαν επίσημο όργανο δεν υπάρχει περίπτωση να δεχθεί δικαιώματα των μηχανικών τε, κάποια μέλη του συνήθως αυτοί που συνεργάζονται με μηχανικούς τε, ζητούν επαγγελματικά δικαιώματα, το σύνολο όμως έχει την άποψη ότι δεν είμαστε καν μηχανικοί!

 Ακόμα υπομηχανικούς μας λένε, και αυτό το κάνουν γιατί φοβούνται μην ΄χάσουν τη πίτα! Καλώς ή κακός οι μηχανικοί τε, ΕΙΝΑΙ μηχανικοί ανώτατης εκπαίδευσης (ΑΕΙ), μη ξεχνάμε ότι η ανώτατη εκπαίδευση έχει δυο παράλληλους κλάδους: την τεχνολογική και την πανεπιστημιακή, αφού ο νομοθέτης λέει παράλληλοι εννοεί ίδιου επιπέδου! Θέλουν δε θέλουν έτσι είναι!

Επαγγελματικά δικαιώματα (ίδια) θα πρέπει να έχουν όλοι οι μηχανικοί του ίδιου επιπέδου! Ακαδημαϊκά είναι λογικό να έχουν περισσότερα  οι απόφοιτοι των πολυτεχνείων  (προσοχή όχι των πανεπιστημίων) λόγω του παραπάνω έτους σπουδών. Και ο μηχανικός από το ΜΙΤ δεν έχει περισσότερα δικαιώματα από έναν άλλο, άλλου πανεπιστημίου, απλά λόγω του επιπέδου της σχολής του έχει μεγαλύτερη επαγγελματική καταξίωση και είναι λογικό όχι λόγω δυσκολίας εισόδου της σχολής του (βάση ζήτησης εισακτέων), αλλά λόγω εμπειρίας και γνώσεων από τους καθηγητές του, κ.λπ. Αντίθετα στην Ελλάδα τα δικαιώματα τα παίρνεις ανάλογα με το βαθμό των πανελλήνιων εξετάσεων!

Παρακαλώ είναι δική μου άποψη και δεν θέλω να εμπλακώ σε συζήτηση! Όπως δεν έχω κάνει μέχρι τώρα για το θέμα αυτό.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ιωάννη συμφωνώ και επαυξάνω.. Το έψαξα πολύ το θεμα του ΤΕΕ και επειδή έμαθα για τα τσιράκια εκει μέσα όπως τον πρόεδρο του ..Δεν ελπίζω τπτ πλέον.. Για μένα πρέπει να πάρει κεφάλια ο υπουργός αλλα δεν ξέρω αν εχει τα cojones.. κάπου διαβασα οτι το ΤΕΕ έχει μια σχέση με το υπουργείο μεταφορών (Βλέπε σπίρτζης)

Τα μαθηματικά πάντως δεν κάνουν τον μηχανικό..Ούτε τα ολοκληρώματα , ούτε οι ανάστροφες laplace , fourier..

Εγω προσωπικά έχω αναλάβει 3 διπλωματικές τα τελευταία χρόνια απο 2 μηχανολόγους και ένα ΗΜΜΥ.. Δεν νομίζω οτι είμαστε τόσο βλάκες ή απλοί υπομηχανικοί τιποτένιοι..

Επισής Θεωρώ απαράδεκτο να βγαίνει κάποιος ηλεκτρολόγος μηχανικος και να μην ξέρει τι είναι το δοκιμαστικό ή η πένσα...Απαράδεκτο..

Βέβαια οι περισσότεροι μας θεώρουν συνάδερφους γιαυτό λέω..Η κλίκα ειναι μικρή και θα σπάσει..

Link to comment
Share on other sites

Mitso, το χειρότερο από όλα είναι το bullying, που μας κάνουν κάποιοι! Κοίτα μια διαφορά που υπάρχει (ακόμα και εδώ μέσα) υπάρχουν σαν ειδικότες  π.χ. Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος μηχανικός  και Ηλεκτρολόγος μηχανικός  τ.ε.ι.

Για εμένα (το τονίζω αυτό) θα έπρεπε ή όλη η ειδικότητα Διπλωματούχος Ηλεκτρολόγος Μηχανικός  π.ε. ή απλά ηλεκτρολόγος μηχανικός  π.ε. και αντίστοιχα  Πτυχιούχος  Ηλεκτρολόγος Μηχανικός  τ.ε ή ηλεκτρολόγος μηχανικός τ.ε.  Ο πελάτης - πολίτης έχει όλα τα δεδομένα! Γιατί πρέπει να αναφέρεται το ΕΜΠ κτλ, μόνο και μόνο γιατί έμεινε από παλιά αφού δεν υπήρχε άλλο ίδρυμα, και μετά το ακολούθησαν και τα επόμενα ιδρύματα (ΑΠΘ, ΔΠΘ κτλ). Αυτά για εμένα είναι χαζά, ας δώσουν επαγγελματικά δικαιώματα ανάλογα με τη βαθμίδας μόρφωσης και να τελειώνουμε. Και ας αφήσουν τα  π.ε. και τ.ε. αφού μιλάμε για το ίδιο επίπεδο μόρφωσης!

Αλλά έτσι είναι αν υφίστασαι bullying, το τρως και κάθεσαι. Και μιλάμε για bullying σε 50.000 μηχανικούς περίπου!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολυτα.. ας λεγόταν διπλωματούχος και απλός ηλεκτρολογος μηχ. Π.Ε ..Τραγικά αυτά τα πράγματα.

Ειδικά πιο τραγικά τα άτομα του ΤΕΕ.. Αλλα τους πήραν όλοι χαμπάρι..

Τώρα διάβαζα στο άρθρο περι επιτροπής οτι το ΤΕΕ δεχτηκε τις γνώμες τους..για να δούμε..Βεβαια δεν εχω καταλάβει ακόμα τι θεωρούν διπλωματούχο και τι όχι.

Επίσης ειναι χαζό να ζητάν 1 χρόνο σε σταθμό παραγωγής για απεριόριστη άδεια που ναι να της πάρεις...ΘΑ σαι ο απλός τειτζης..

Link to comment
Share on other sites

https://www.esos.gr/arthra/48697/mikti-epitropi-tee-proedron-tei-kai-prytaneon-gia-ta-epaggelmatika-dikaiomata

 

Περιμένω να δω τις θέσεις του επιμελητηρίου (Του μοναδικού που εμένει ακόμα να υπάρχει με την παλαιά του μορφή ) και των άλλων.. Τι να λένε.

Link to comment
Share on other sites

  Το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας ως τεχνικός σύμβουλος του Κράτους το μόνο που μπορεί να πράξει είναι να γνωμοδοτήσει για τα επ. δικαιώματα και την εξέλιξη αυτών τεκμηριωμένα. Το Υπουργείο Παιδείας έπειτα μπορεί να Νομοθετήσει λαμβάνοντας υπόψιν τα προγράμματα σπουδών του κάθε τμήματος ή σχολής συνδυαστικά με την ευρωπαϊκή και διεθνή πρακτική. Παραδοχή όλων των αρμοδίων πρέπει να είναι ότι τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα ανήκουν στην βαθμίδα της Ανώτατης Εκπαίδευσης τόσο ποιοτικά όσο και από πλευράς διάρκειας σπουδών και να μην αντιμετωπιστούν ως 4 ετή ιδρύματα μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από κάποιους επικίνδυνους με σκοτεινές προθέσεις.

 

Υ.Γ Με τα συντεχνιακά καθεστώτα και τις υπεκφυγές των αρμοδίων, που συνεχίζουν να υπάρχουν ακόμη και σήμερα, δεν βλέπω να επιλύεται αυτό το πρόβλημα παραμένοντας άλυτο δυστυχώς..

Edited by fotis91
Link to comment
Share on other sites

  Το Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδας ως τεχνικός σύμβουλος του Κράτους το μόνο που μπορεί να πράξει είναι να γνωμοδοτήσει για τα επ. δικαιώματα και την εξέλιξη αυτών τεκμηριωμένα. Το Υπουργείο Παιδείας έπειτα μπορεί να Νομοθετήσει λαμβάνοντας υπόψιν τα προγράμματα σπουδών του κάθε τμήματος ή σχολής συνδυαστικά με την ευρωπαϊκή και διεθνή πρακτική. Παραδοχή όλων των αρμοδίων πρέπει να είναι ότι τα Τεχνολογικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα ανήκουν στην βαθμίδα της Ανώτατης Εκπαίδευσης τόσο ποιοτικά όσο και από πλευράς διάρκειας σπουδών και να μην αντιμετωπιστούν ως 4 ετή ιδρύματα μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από κάποιους επικίνδυνους με σκοτεινές προθέσεις.

 

Υ.Γ Με τα συντεχνιακά καθεστώτα και τις υπεκφυγές των αρμοδίων, που συνεχίζουν να υπάρχουν ακόμη και σήμερα, δεν βλέπω να επιλύεται αυτό το πρόβλημα παραμένοντας άλυτο δυστυχώς..

Καμία διαφωνία συνάδερφε , απλώς ελπίζουμε πως θα υπάρχει μια εναρμόνιση με τα ευρωπαικά πρότυπα...Είδωμεν

Link to comment
Share on other sites

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/142463/epistoli-gavroglou-se-prytaneis-kai-proedrous-tei-gia-ta-epaggelmatika-dikaiomata

 

 

Θα φαγωθούν όσο δεν πάει !!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :grin: :grin:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.