Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτρόδιο γείωσης και αγωγοί στο ίδιο αυλάκι.


stayros

Recommended Posts

Θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα ερώτημα που έχει προκύψει. Σε ένα χωράφι θα γίνει ένας Υ/Σ 20/0.4 κ θα δημιουργηθεί περιμετρική γείωση με ταινία χαλκού. Λόγο έλλειψης χώρου ίσως χρειαστεί να κινηθούν στο ίδιο αυλάκι, σε διαφορετικό βάθος βέβαια, οι αγωγοί (3Φ+Ν). Καταρχάς είμαι αρνητικός αλλά δεν μπορώ να το στηρίξω κάπου. Εσείς τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε stayro δεν βλέπω λόγω ανησυχίας. Δεν ξέρω αν κάποιος έχει άλλη άποψη να την ακούσουμε, αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά δεν έχει δυσκολία. Με προβληματιζει όμως η συμπεριφορά των καλωδίων αν απάγει η γειωση κανένα βαρβάτο βραχυκύκλωμα από τον ΥΣ. Αν τροφοδοτώ ηλεκτρονικές συσκευές, τι γίνεται;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί πρέπει να είναι σε διαφορετικό βάθος ? Δεν βλέπω κάποιο λόγο να συμβαίνει αυτό, όχι ότι είναι κακό, απεναντίας, αλλά ποιος ο λόγος ? Μήπως χάνω κάτι ?

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω η αλληλεπίδραση μεταξύ ηλεκτροδίου-αγωγών όταν περάσει πολύ ρεύμα από τη γείωση τουλάχιστον θα ενοχλήσει κάποιες ηλεκτρονικές συσκευές. Το θέμα είναι αν είναι άξια λόγου η "ενόχληση" αυτή. Προς το παρόν άλλαξα τη διάταξη των αγωγών που θα θαφτούν κ έτσι θα τέμνονται μόνο σε 2 σημεία με τη περιμετρική γείωση κ σε διαφορετικό ύψος. Φύλαγε τα ρούχα σου...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τα φώτα σας σε ένα ερώτημα που έχει προκύψει. Σε ένα χωράφι θα γίνει ένας Υ/Σ 20/0.4 κ θα δημιουργηθεί περιμετρική γείωση με ταινία χαλκού. Λόγο έλλειψης χώρου ίσως χρειαστεί να κινηθούν στο ίδιο αυλάκι, σε διαφορετικό βάθος βέβαια, οι αγωγοί (3Φ+Ν). Καταρχάς είμαι αρνητικός αλλά δεν μπορώ να το στηρίξω κάπου. Εσείς τι λέτε;

στα δικτυα οδικου φωτισμου, ετσι γινεται , χωρις προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Αφού βλέπω ότι όλοι οι συνάδελφοι εδώ συμφωνούν και σε μια συζήτηση με ένα καλό εγκαταστάτη μου είπε να μην ανησυχώ, έχει αρθεί ο προβληματισμός μου. Thx georges, nodaki, xoisnic!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.