Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποιητήριο ΕΦΚΑ με κανονικές εισφορές και κλειστά βιβλία...


pmark

Recommended Posts

Από 1996 - Μέχρι 28/12/2016 ήμουν ΕΕ μηχανικός με ασφάλιση αποκλειστικά στο ΤΣΜΕΔΕ και έχω πληρώσει όλες τις ασφαλιστικές εισφορές κανονικά.

Επίσης για όλα τα έτη και προφανώς για τα δύο τελευταία 2015-2016 έχω εισοδήματα αποκλειστικά από άσκηση του επαγγέλματος του μηχανικού. 

Την 28/12/2016 έκανα διακοπή εργασιών ως ελεύθερος επαγγελματίας (ΕΕ) μηχανικός στην εφορία και έκλεισα μπλοκάκι και βιβλία.

Από 02 Ιανουαρίου 2017 προσλήφθηκα ως μισθωτός μηχανικός σε ιδιωτική επιχείρηση με έδρα την Ελλάδα και έγινε η σχετική αναγγελία πρόσληψης στον ΟΑΕΔ/ΙΚΑ (αλλά και στο ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ μέσω e-mail παρ'ολο που δεν υπήρχε η σχετική υποχρέωση). Η επιχείρηση που με προσέλαβε έχει καταβάλλει κανονικά ΑΠΔ για Ιαν και Φεβ 2017. 

Παρ' όλα αυτά παρατήρησα ότι στον ιστοχώρο του ΕΦΚΑ έχει γίνει ανάρτηση ειδοποιητηρίων για Ιαν, Φεβ 2017 με ιδιότητα ως αυτοαπασχολούμενος χρησιμοποιώντας ως βάση υπολογισμού το καθαρό φορολογητέο εισόδημα του 2015 (Χ ποσοστό 26.95% +10€ ΟΑΕΔ - ένα ποσοστό μείωσης εισφοράς βάσει αρθ. 98 Ν.4387/16). 

Επικοινώνησα τλφ με ΕΦΚΑ και μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου πουν αν πρέπει να πληρωθεί το ποσό και αν έχω αντίρρηση μπορώ να κάνω "αίτηση για επιφύλαξη πληρωμής". Σκοπεύω να πάω επιτόπου και σε υποκατάστημα ΕΦΚΑ για να διερευνήσω το θέμα σχετικά.

Σήμερα 28/3/17 στα κεντρικά του ΕΤΑΑ  στο τμήμα διαχείρισης εισφορών μου είπαν ότι πρέπει να πληρώνω κανονικά τα ειδοποιητήρια του ΕΦΚΑ ανεξάρτητα από το εάν η εταιρεία στην οποία εργαζομαι ως μισθωτός πληρώνει σε μηνιαία βάση ΑΠΔ το 2017 (ασφάλιση λόγω ιδιότητας). 

α) Μήπως ξέρει κανείς τί ισχύει τελικά και τί ενέργειες πρέπει να κάνω για να μην χρεώνονται εισφορές για ΕΕ για το έτος 2017?

β) Είμαι υποχρεωμένος ως ασφαλισμένος να ενημερώσω το ΕΤΑΑ/ΤΣΜΕΔΕ για την πρόσφατης αλλαγή από ΕΕ σε μισθωτός μηχανικός?

γ) Εν τέλει πρέπει να καταβληθούν οι εισφορές που εμφανίζει το site του ΕΦΚΑ αφού δεν υφίσταται για το 2017 η ιδιότητά μου ως ΕΕ παρά μόνο ως μισθωτός μηχανικός? Αν δεν καταβληθούν θα υπάρχει κάποια επίπτωση (π.χ συνταγογράφηση, νοσηλεία σε Δημ. Νοσοκομείο κ.λ.π)

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΑ γράφει τα εξής:

66695725407b461ea89d6860093492c0.jpg

Με τον παραπάνω τρόπο φορτώνουν, άδικα, στους μισθωτούς που έκαναν παύση εργασιών ΄πριν το 2017 επιπρόσθετες ασφαλιστικές εισφορές σαν αυτοαπασχολούμενους.

Το σκεπτικό τους έχει όμως ένα κενό:

Oι μισθωτοί πληρώνουν μέσω των εργοδοτών τους τις εισφορές του 2017 βάσει των εισοδημάτων τους από μισθωτή εργασία, οπότε τι νόημα έχει η επιπρόσθετη τεκμαρτή πληρωμή εισφορών για το 2017 βάσει εισοδήματος προηγουμένων ετών αφού πλέον οι επιχειρήσεις τους δεν λειτουργούν? Πως θα συμψηφιστούν οι εισφορές αυτές που ζητάνε μελλοντικά, αφού δεν ασκείται ελευθέριο επάγγελμα στο εξής και επομένως δεν προκύπτει εισόδημα από ελεύθερο επάγγελμα? Σημειώστε ότι για τις εισφορές του 2019 θα τις υπολογίζουν βάσει δήλωσης από άσκηση ελευθέριου επαγγέλματος το 2017 που αυτό δεν υφίσταται πλέον.

 

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Συνάδελφε νομίζω οτι έχεις καταλάβει κάτι λάθος...

Καταρχήν μιλάει για τους παλαιούς ασφαλισμένους (προ του 1993) εσυ του πότε είσαι?

Δευτερον εγω που διάβασα το ίδιο κείμενο εχθές δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.

 

Είμαι ίδια περίπτωση και εγω. Μισθωτός απο 3/2017 και διακοπή εργασιών απο 12/2016. Έχω κανονικά εισοδήματα απο ΕΕ και το 2015 και το 2016.

Απο 3/2017 που είμαι μισθωτός θεωρώ οτι δεν πρέπει να καταβάλω εισφορές λόγω της προηγούμενης μου ιδιότητας.

Φοβάμαι οτι δεν είναι τόσο απλή η ενημέρωση του Εφκα για αυτό.

Μέχρι τώρα δεν έχω κάνει κάτι, θα μάθω και θα ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε νομίζω οτι έχεις καταλάβει κάτι λάθος...

Καταρχήν μιλάει για τους παλαιούς ασφαλισμένους (προ του 1993) εσυ του πότε είσαι?

Δευτερον εγω που διάβασα το ίδιο κείμενο εχθές δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.

 

Είμαι ίδια περίπτωση και εγω. Μισθωτός απο 3/2017 και διακοπή εργασιών απο 12/2016. Έχω κανονικά εισοδήματα απο ΕΕ και το 2015 και το 2016.

Απο 3/2017 που είμαι μισθωτός θεωρώ οτι δεν πρέπει να καταβάλω εισφορές λόγω της προηγούμενης μου ιδιότητας.

Φοβάμαι οτι δεν είναι τόσο απλή η ενημέρωση του Εφκα για αυτό.

Μέχρι τώρα δεν έχω κάνει κάτι, θα μάθω και θα ενημερώσω

Είμαι μετά το 1993. Συμφωνώ μαζί σου και εγώ θεωρώ ότι δεν πρέπει να καταβάλλω τις εισφορές που έστειλαν γιατί έχω κάνει παύση εργασιών πριν από ένα χρόνο και εργάζομαι σαν μισθωτός από τον Μάιο του 2016.

Το θέμα είναι πως θα βρούμε άκρη...

Θα το εκτιμούσα πάρα πολύ να μας ενημερώσεις αν μάθεις κάτι.

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

Σήμερα, 28/03/2017, επισκέφθηκα το ΤΣΜΕΔΕ (ημιόροφος) και από εκεί με παρέπεμψαν στον ΕΦΚΑ (οδός Σατωβριάνδου 18, 6ος όροφος) για διευκρινίσεις. Η περίπτωσή μου είναι αρκετά κοινή και αφορά μπλοκάκι (με έσοδα από έναν εργοδότη) για το 2015 και το 2016, κλείσιμο βιβλίων 30/12/2016, και πρόσληψη / μισθωτή εργασία από 16/01/2017. Επίσης, έχω τρέχων διακανονισμό για παλαιότερες οφειλές (οι διακανονισμοί παύουν, εάν προκύψουν ληξιπρόθεσμες οφειλές).

Έχω λάβει ειδοποιητήριο σαν αυτοαπασχολούμενος (ενώ δεν είμαι πλέον), ανάλογα με τα έσοδα του 2015 (μέχρι να γίνει ο γνωστός συμψηφισμός με τα έσοδα του 2016).

Με ενημέρωσαν, συμφωνα με την εγκύκλιο της 24/03/2017, ότι:

1. Η ασφάλιση λόγω ιδιότητας διατηρείται (ως μέλος του ΤΕΕ).

2. Εφόσον οι μηνιαίες πλέον εισφορές υπολογίζονται σύμφωνα με τα εισοδήματα του αμέσως προηγουμένου έτους και όχι με τα τρέχοντα εισοδήματα, θα πρέπει να καταβληθούν, ασχέτως του αν κάποιος (α) είναι πλέον μισθωτός και (β) έχει κλείσει βιβλία. Δηλαδή, για το 2017 μόνο, έχουμε νόμιμα διπλές εισφορές.

Η λογική μου λέει τα εξής:

1. Εάν μπορέσω, θα πληρώσω το ειδοποιητήριο του Ιανουαρίου, το οποίο υπερκαλύπτει τις εισφορές για την περίοδο 01-15/01 όπου δεν είχα ακόμη προσληφθεί (άνεργος = ελεύθερος επαγγελματίας, παραμένει αυτό το έκτρωμα). Προφανώς, το ειδοποιητήριο αφορά όλο το μήνα και όχι την παραπάνω περίοδο.. Είναι ακόμα αδιευκρίνιστο το εάν πλέον θα ισχύουν 'μέρες ασφάλισης' ή 'μήνες ασφάλισης'.

2. Αγνοώ όλα τα επόμενα ειδοποιητήρια, λόγω παραλογισμού.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Σήμερα, 28/03/2017, επισκέφθηκα το ΤΣΜΕΔΕ (ημιόροφος) και από εκεί με παρέπεμψαν στον ΕΦΚΑ (οδός Σατωβριάνδου 18, 6ος όροφος) για διευκρινίσεις. Η περίπτωσή μου είναι αρκετά κοινή και αφορά μπλοκάκι (με έσοδα από έναν εργοδότη) για το 2015 και το 2016, κλείσιμο βιβλίων 30/12/2016, και πρόσληψη / μισθωτή εργασία από 16/01/2017. Επίσης, έχω τρέχων διακανονισμό για παλαιότερες οφειλές (οι διακανονισμοί παύουν, εάν προκύψουν ληξιπρόθεσμες οφειλές).

 

Έχω λάβει ειδοποιητήριο σαν αυτοαπασχολούμενος (ενώ δεν είμαι πλέον), ανάλογα με τα έσοδα του 2015 (μέχρι να γίνει ο γνωστός συμψηφισμός με τα έσοδα του 2016).

 

Με ενημέρωσαν, συμφωνα με την εγκύκλιο της 24/03/2017, ότι:

 

1. Η ασφάλιση λόγω ιδιότητας διατηρείται (ως μέλος του ΤΕΕ).

 

2. Εφόσον οι μηνιαίες πλέον εισφορές υπολογίζονται σύμφωνα με τα εισοδήματα του αμέσως προηγουμένου έτους και όχι με τα τρέχοντα εισοδήματα, θα πρέπει να καταβληθούν, ασχέτως του αν κάποιος (α) είναι πλέον μισθωτός και (β) έχει κλείσει βιβλία. Δηλαδή, για το 2017 μόνο, έχουμε νόμιμα διπλές εισφορές.

 

Η λογική μου λέει τα εξής:

 

1. Εάν μπορέσω, θα πληρώσω το ειδοποιητήριο του Ιανουαρίου, το οποίο υπερκαλύπτει τις εισφορές για την περίοδο 01-15/01 όπου δεν είχα ακόμη προσληφθεί (άνεργος = ελεύθερος επαγγελματίας, παραμένει αυτό το έκτρωμα). Προφανώς, το ειδοποιητήριο αφορά όλο το μήνα και όχι την παραπάνω περίοδο.. Είναι ακόμα αδιευκρίνιστο το εάν πλέον θα ισχύουν 'μέρες ασφάλισης' ή 'μήνες ασφάλισης'.

 

2. Αγνοώ όλα τα επόμενα ειδοποιητήρια, λόγω παραλογισμού.

Άρα το θέμα λύνεται με διαγραφή από το ΤΕΕ?

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άρα το θέμα λύνεται με διαγραφή από το ΤΕΕ?

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

 

Όχι όσο εύκολα νομίζεις....

Πρέπει να είναι αρκετά χρονοβόρα διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

pmark Δηλαδή πληρώνουμε αναδρομικές εισφορές? Αφού έχω πληρώσει τις εισφορές του 2015 και τις εισφορές του 2017 τις πληρώνει ο εργοδότης μου, γιατί μας ζητάνε αυτά τα παραπάνω χρήματα?

Πιστεύω ότι αν κινηθούν διαδικασίες οργανωμένα (ίσως από το ΤΕΕ), αυτό θα κριθεί παράνομο, γιατί είναι προφανώς παράλογο.

To ερώτημα συνάδελφε είναι γιατί θα πρέπει να αποδεικνύουμε πάντα εμείς ότι δεν είμαστε ελέφαντες? Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουν ότι από το 2015 μέχρι σήμερα κάποιοι δεν είναι πλέον αυτοαπασχολούμενοι αλλά έχουν εργοδότη και ότι αυτός καταβάλει τις εισφορές τους σήμερα?

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

To ερώτημα συνάδελφε είναι γιατί θα πρέπει να αποδεικνύουμε πάντα εμείς ότι δεν είμαστε ελέφαντες? Είναι τόσο δύσκολο να καταλάβουν ότι από το 2015 μέχρι σήμερα κάποιοι δεν είναι πλέον αυτοαπασχολούμενοι αλλά έχουν εργοδότη και ότι αυτός καταβάλει τις εισφορές τους σήμερα?

 

Συνάδελφε δεν νομίζω πως είναι απλά θέμα απόδειξης του αυτονόητου.

Μάλλον το θέμα έχει να κάνει με την ανικανότητα αυτών που νομοθετούν να κάνουν την δουλειά τους σωστά.

Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι λάθος το ειδοποιητήριο.

Είναι παράλογος ο νόμος που μας ζητάει διπλές εισφορές για ανύπαρκτα εισοδήματα βάση ιδιότητας και από αυτό δύσκολα θα καταφέρουμε να γλυτώσουμε μιας και δεν αλλάζει τόσο εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε δεν νομίζω πως είναι απλά θέμα απόδειξης του αυτονόητου.

Μάλλον το θέμα έχει να κάνει με την ανικανότητα αυτών που νομοθετούν να κάνουν την δουλειά τους σωστά.

Από ότι καταλαβαίνω δεν είναι λάθος το ειδοποιητήριο.

Είναι παράλογος ο νόμος που μας ζητάει διπλές εισφορές για ανύπαρκτα εισοδήματα βάση ιδιότητας και από αυτό δύσκολα θα καταφέρουμε να γλυτώσουμε μιας και δεν αλλάζει τόσο εύκολα.

Φοβάμαι ότι δεν είναι μόνο θέμα ανικανότητας, είναι και θέμα ανηθικότητας...

 

Sent from my MI 5 using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.