Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφίες από αστοχίες μεταλλικών κατασκευών


 

Recommended Posts

@ax1965: Καλησπέρα, το μονο σιγουρο είναι ότι δεν ήταν διπλωματουχος ηλεκτροσυγκολλητής, διαδοχικά πονταρισματα έχει κανει σχεδον. Η συγκόλληση όταν γινεται απο διπλωματουχο (που είχα τη χαρα να δω) ξεχωρίζει απο χιλίομετρα για την ομοιομορφία της. Τι ακριβώς εννοείς κολληση ρίζας;

 

@Αρη:

-Αν έχει τετοια μορφή σίγουρα μιλάμε για φορέα με μεγαλες ταλαντωσεις και πολλούς κύκλους φόρτισης. Πολύ στενός για αυτο το ύψος και χωρίς συρματόσχοινα, τι διατομές έχει; Η κόπωση είναι ψαθυρή μορφη αστοχίας? Δεν προειδοποιεί; Αποκλείεται να εμφανίζει και αυτή πλαστικοποιήσεις στη διατομή;

- Δεν την έχω στη διαθεση μου τη στατική μελετη. Εμεις στις δικές μας μελέτες στο ακραίο πλαίσιο αντικαθιστούμε το χωροδικτύωμα με προτυπη διατομή ακριβώς για να μπορέσουμε να στηρίξουμε τους μετωπικούς στυλους. Αυτός απο την στιγμή που κρατησε το δικτύωμα που να το στηριζε τον μετωπικό στύλο; Αυτή η αντηρίδα από την στιγμή που στηρίχεται σε μηκίδα ούτως ή αλλως δεν προσφέρει και τίποτα. Εν το μεταξύ το κάτω πέλμα εφελκυώμενο είναι αρα ούτε το μήκος λυγισμού μειώνει, άρα γιατι μπαίνει? Εγώ προτιμώ να συνδέω με κατακόρυφους χιαστί συνδέσμους από ζευκτο σε ζευκτό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 53
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

@Αρη:

Η κόπωση είναι ψαθυρή μορφη αστοχίας? Δεν προειδοποιεί; Αποκλείεται να εμφανίζει και αυτή πλαστικοποιήσεις στη διατομή;

 

h Κόπωση δεν προειδοποιεί...

Δημιουργείται σε κάποιο σημείο η έναρξη της αστοχίας(ρωγμή) και σιγά σιγά αυξάνει. Επειδή στο σημείο - επιφάνεια αυτή έχουμε συνεχή τριβή, η επιφάνεια είναι λεία. Όταν η επιφάνεια αστοχίας αυξηθεί όσο χρειάζεται για να μην επαρκεί η απομένουσα διατομή του στοιχείου, τότε έχουμε απότομη θράυση. Η επιφάνεια αυτή δεν είναι λεία.

 

 

Αυτή η αντηρίδα από την στιγμή που στηρίζεται σε μηκίδα ούτως ή αλλως δεν προσφέρει και τίποτα. Εν το μεταξύ το κάτω πέλμα εφελκυώμενο είναι αρα ούτε το μήκος λυγισμού μειώνει, άρα γιατι μπαίνει? Εγώ προτιμώ να συνδέω με κατακόρυφους χιαστί συνδέσμους από ζευκτο σε ζευκτό

 

Θα συμφωνήσω. Τον λυγισμό του ελκυστήρα ενός ζευκτού τον αποτρέπουμε με χιαστί κατακόρυφα από ζευκτό σε ζευκτό.

 

Τον μετωπικό θα τον κατασκεύαζα γερό και μονόπακτο ή θα έκανα αυτό που αναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.