Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτίμηση κατάστασης φόρτισης μπαταριών (ΑΑ κλπ)


Arche

Recommended Posts

Για μπαταρίες αυτοκινήτου και UPS λέμε στο παλιό thread.
.
Το 1.3V είναι στο περίπου και επειδή είπες ψάρια.
Δεν ξέρω αν είναι λίγο η πολύ, από ένστικτο και μόνον υποθέτω ότι είναι ok αλλά για να μην μείνουν νηστικά τα ψαράκια εξακρίβωσέ το.
Μπορεί να είναι και παρακάτω.
Δες αν γίνεται ό,τι λέει ο georgios_m στο #5.

Link to comment
Share on other sites

Κάποιο δίκιο για το αρνητικός το έχετε.

:) περάσαν και 20 χρόνια που τελείωσα το πολυτεχνείο και ... κάπως δεν τη θυμάμαι καλά την φυσική.

δεν μας χρειαζόταν συχνά στη δουλειά μας εμάς άλλωστε ώστε να ανατρέχω τακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε georgios m, η θετική από εμένα.

Θα ήθελα λίγο τη βοήθεια σας. Και ΑΜΗχανε.

Πήρα το πολύμετρο εδώ, (το 5,99) και επίσης ισως να μπορειτε να δείτε στη φωτογραφία του προιοντος, έχει "4 κατηγορίες μετρήσεων" - οπως το καταλαβαίνω εγώ-

βλέπω στο διακόπτη του μπροστά, ενδείξεις για μέτρηση (οπως το καταλαβαίνω) ACV, hFE, DCmA και DCV.

Για μέτρηση μπαταριών μπορείτε να με συμβουλέψετε "που μετράω"?

 

Ακόμα αν ισχύει στο DCV που νομίζω εγώ , βλέπω σκάλες για το διακόπτη 0,25 _0,5_2,5_10_50_250_1000.

Μπορείτε να με συμβουλέψετε σε ποιά σκάλα βάζω για μετρήσεις 1,5v ?

 

ευχαριστώ για τη βοήθεια σας

ευχαριστώ

 

_ _ _ _ _

παρατηρηση: (μετραω  στην DCV και κλίμακα (μεγιστη ???) τα 2.5 (v?) και μου εμφανίζει τιμή 6,5! μια μπαταρια ΑΑ alkaline energizer 1,5v.

Στην κλίμακα (max ?) 10 . Μου την δείχνει 1,7!

δεν κάνω κάτι εγω καλα?

Edited by Arche
Link to comment
Share on other sites

Ποιό πήρες, OEM Sunwa YX-360TR ?
με γειές και καλές δουλειές.

 

Αν δεν το έχεις κάνει ήδη, όταν το βγάζουμε απο το κουτί πρέπει να το μηδενίσουμε, δηλαδή με βραχυκυκλωμένους τους ακροδέκτες στρίβουμε την βίδα στο κέντρο μέχρι ή βελόνα να καβαλήσει την γραμμή 0 στα αριστερά, το καθρεφτάκι μας βοηθάει.
Συνήθως αυτά τα όργανα τα βαζουμε ξάπλα, αλλιώς η μέτρηση (μπορεί να) περιέχει σφάλμα, τσέκαρε όμως και το τεφτέρι (manual) διότι μπορεί να κάνω λάθος.
Σωστά το βάζεις στο DCV, για μετρήσεις απο 0 έως 2.5VDC το βάζουμε στην θέση 2.5
Δεν γίνεται στην θέση 2.5 να μετρήσεις 6.5V, η βελόνα τερματίζει στα 2.5VDC
Διάβαζε στην κλίμακα 0-250 και διαίρεσε με 10.

 

Η alkaline που μέτρησες έχει τάση εν κενώ (δηλαδή χωρίς να είναι συνδεδεμένη κάπου) ~1.588 ~1.590V και επειδή διάβασες στην κλίμακα 0-10V χωρίς να διαιρέσεις μετά με το 4 γιαυτό βρήκες ~6.4V.

Στην θέση 10V θα το βάζαμε αν θέλαμε να μετρήσουμε τάση απο 2.6VDC έως 10.

Αν θυμάμαι(?) καλά τα όργανα κινητού πηνίου έχουν την μεγίστη ακρίβεια όταν η βελόνα είναι στα 2/3 της πλήρους απόκλισης, να επιδιώκεις η βελόνα να είναι κάπου εκεί όταν μετράς.

Edited by AMHxaNos
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις υποδειξεις σας. Θα επανέλθω ξανά μόλις βρω λιγο χρονο.


Αν θυμάμαι(?) καλά τα όργανα κινητού πηνίου έχουν την μεγίστη ακρίβεια όταν η βελόνα είναι στα 2/3 της πλήρους απόκλισης, να επιδιώκεις η βελόνα να είναι κάπου εκεί όταν μετράς.

σαν πληρη αποκλιση τι ονοματιζεις?

Εγω την βλέπω στο 0 και δειχνει την τελικη τιμη, μολις ενωσω τους ακροδεκτες.

 

Το πιο απλό πήρα. Χωρις το λαμπακι. τυπος: ΥΧ- 360ΤR N

 

την βελονα την κεντραρα, δεν ειχα βραχυκυκλωμενους τους ακροδεκτες οταν το εκανα  :confused:

βραχυκυκλωμενους σημαινει να ακουμπαει η μεταλλικη ακιδα του + με το - και ο διακοπτης να ειναι σε καποια θεση on ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.