Jump to content
Sign in to follow this  
shodan

δικαιολογητικα? διατηρητεο ? στατικη επαρκεια?

Recommended Posts

έχει ο ιδιοκτήτης ενα οικόπεδο με 2 ιδιοκτησίες μέσα (οικοδομή).

στο ισόγειο κατάστημα (πρόσβαση απο το δρόμο) και

στον όροφο κατάστημα, με πρόσβαση απο τις σκάλες που βρίσκονται στα πλάγια. κεραμοσκεπή απο πάνω.

 

το κτίριο υφίστατε προ του '55.

με Ο.Α. (νομιμοποίηση) του 1995, εχει στο διάγραμμα κάλυψης

100τμ ισόγειο και 100τμ όροφος.

όπου τα 100τμ ισόγειο είναι 75τμ κατάστημα, 10τμ WC και 15τμ κλιμακοστάσιο.

 

έχει κάνει μια υπέρβαση, στο περίγραμμα του κτιρίου, έκλεισε ενα κομμάτι 10τμ, που φαίνεται ως Η/Χ στην αρχική Ο.Α., όποτε έχουμε υπέρβαση δόμησης.

 

 

1. διατηρητέο? ΝΑΙ ή ΟΧΙ ?

το δηλώνει στο Ε9 ως διατηρητέο. οταν τον ρώτησα είπε οτι έκανε αίτηση στην πολεοδομία κ του είπαν οτι δεν ειναι.

βρήκα την αίτηση του (προ 20ετιας είναι) και εχει απάντηση απο την πολεοδομία που άπαντα (προς κήρυξη διατηρητέου).

εγω πως θα εξακριβώσω αν είναι ή οχι?

να τον βάλω να κάνει νέα αίτηση στην πολεοδομία?

 

 

2. απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας ή οχι για αυτί την περίπτωση?

σύμφωνα με το αρθρο 2 της Υ.Α ΦΕΚ Β 405/20-2-14

κατηγορία ΙΙ - ν. Καταστήματα εμπορίου,παροχής προσωπικών υπηρεσιών,κέντρα διασκέδασης και αναψυχής, χώροι εστίασης

πρέπει να απαιτείται στατική μελέτη.

το θέμα είναι οτι βρήκα άλλο χαρτί απο τη πολεοδομία που απαντάει οτι "μπορεί να γίνει αλλαγή χρήσης στο χωρο, μιας και το κτίριο είναι σε κακή κατάσταση, και χρειαζεται επισκευη η κεραμοσκεπη".

Edited by shodan

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Ψάχνεις σήμερα στην ΥΔΟΜ ή εφορεία Νεοτέρων κλπ αν είναι διατηρητέο ή όχι

 

2.Σε κτίριο με επικρατούσα χρήση κατάστημα απαιτείται μελέτη στατικής επάρκειας εκτός αν υπάγεσαι σε κάποια από τις εξαιρέσεις που αναφέρονται στην παράγραφο γ

 

Προσοχή αν τελικά το κτίριο αποδειχτεί διατηρητέο ακολουθείται ειδική διαδικασία και υπάρχουν περιορισμοί. Διάβασε προσεκτικά το άρθρο 14 του 4178

Share this post


Link to post
Share on other sites

ευχαριστώ,

αν είναι διατηρητέο δεν θα ασχοληθώ. είχα διαβάσει τις προάλλες σχετικές νομοθεσίες και τρόμαξα.

 

άρα, σύμφωνα με άρθρο 2 της Υ.Α ΦΕΚ Β 405/20-2-14, κατάστημα = απαιτείται στατική μελέτη.

αλλά βάση την παράγραφο γ)ιι) Ε αυθ < 20τμ, εξαιρείται και αρκεί το ΔΕΔΟΤΑ κ τεχνική έκθεση.

υπογράφει πουθενά ο μηχ/κος για τη στατική επάρκεια ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.