Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μόνωση πλάκας ισογείου (pilotis)


christina-1

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Πρόκειται για μια προσθήκη που θα γίνει σε μονόροφη κατοικία με pilotis και υπόγειο.

Το pilotis θα ''κλείσει'' κατά ένα μέρος και θα γίνει κατοικία.

Θα ήθελα να ρωτήσω, αν στην πλάκα του ισογείου των pilotis, στο τμήμα που θα κλείσει, (το οποίο τώρα είναι εμφανές σκυρόδεμα), θα χρειαστεί θερμομόνωση, και πως αυτή μπαίνει.

Link to comment
Share on other sites

Αν συνορεύει με μη κατοικήσιμο χώρο άνωθεν ο οποίος δεν θερμαίνεται και δεν έχει θερμομονωθεί χρειάζεται.

Η γνώμη μου όμως είναι να ρωτήσεις τον μηχανικό σου που έβγαλε την άδεια της προσθήκης........

Link to comment
Share on other sites

Αν καταλαβαίνω καλά πρόκειται για την πλάκα οροφής του υπογείου.

 

Η πλάκα αυτή κατά πάσα πιθανότητα είναι ανεπίχριστη για λόγους οικονομικούς και όχι αρχιτεκτονικούς. Επομένως κατά τη γνώμη μου πρέπει να μονωθεί εσωτερικά του περιγράμματος της προσθήκης η πλάκα από κάτω. Πάνω στο ανεπίχριστο σκυρόδεμα δηλαδή.

 

Πρακτικά αυτό γίνεται με εφαρμογή εξηλασμένης πολυστερίνης με κόλλα και ειδικά βύσματα και ακολούθως επίχρισμα.

 

Για περισσότερες πληροφορίες ακολούθα την παραπάνω συμβουλή.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι υπόγειο-ισόγειο(pilotis)-όροφος. Και ότι θα κλείσει ένα μέρος του ισογείου (pilotis). Αν είναι έτσι και ο όροφος επάνω κατοικείτε τότε δεν θέλει μόνωση στο ταβάνι του ισογειου. Αν είναι το υπόγειο θέλει 3αρα μόνωση πλάκες εξ.πολ. με κόλλα.

Link to comment
Share on other sites

Athan

εγω καταλαβαινω οτι μιλαει για το ισογειο και οχι για το υπογειο (νομιζω) που μιλας εσυ!

όπως και να εχει παντως καλη θα ηταν η μονωση για πολλους λόγους.

Link to comment
Share on other sites

νομιζω την απαντηση την πήρες. βαλε μονωση σε όλους τους τοιχους εξωτερικα. Αν δεν κατοικητε το πανω τοτε βαλε και στο ταβανι του ισογειου. Αν θελεις να μην εχει και υγρασια απο κατω (απο το υπογειο) κανε στεγανωση και μονωση και ατο ταβανι του υπογειου.

Link to comment
Share on other sites

Athan

εγω καταλαβαινω οτι μιλαει για το ισογειο και οχι για το υπογειο (νομιζω) που μιλας εσυ!

όπως και να εχει παντως καλη θα ηταν η μονωση για πολλους λόγους.

 

Nαι, για το υπόγειο μιλάω.

 

Για να μην μπερδευτούμε, η τελευταία δημοσίευση του gio περιλαμβάνει σαφώς όλη την απαιτούμενη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.