Μετάβαση στο περιεχόμενο

TEE μηχανικοί πληροφορικής και απόφοιτοι πληροφορικής


Recommended Posts

Πόσο εύκολο είναι για κάποιον απόφοιτο πληροφορικής ελληνικού ΑΕΙ να μπεί στο ΤΕΕ και ποσο εύκολο για κάποιον απόφοιτο αγγλικού Πανεπιστημίου?

 

Τι διαφορα έχει ενας μηχανικός πληροφορικής απο εναν πληροφορικό ΑΕΙ ή πληροφορικό εξωτερικού? (ακαδημαικη και προς το ΤΕΕ)

 

Έχει μπεί κανείς απο το εξωτερικό στο ΤΕΕ?

Νομίζω πως απο το εξωτερικό πάντως γίνεται.

Ξέρει κανείς πώς?

 

Απο το εσωτερικό?

Link to comment
Share on other sites

Από όσο γνωρίζω δεν μπορεί κάποιος από αει πληροφορικής να γραφτεί στο ΤΕΕ.Οι ηλεκτρολόγοι μηχανικοί και μηχανικοί υπολογιστών γράφονται στους ηλεκτρολόγους (οπότε έχουν τα δικαιώματα των ηλεκτρολόγων ) και οι μηχανικού υπολογιστών απόφοιτοι άλλων σχολών (πχ Ηλ.μηχ Χανίων , Μηχανικοί δικτύων Βόλου κλπ) γράφονται στην κατηγορία των ηλεκτρονικών μηχανικών

 

 

Τώρα από εξωτερικό ίσως να είναι εφικτό να γραφτεί κάποιος στο αντίστοιχο ΤΕΕ άλλης χώρας και μετά να έρθει εδώ -δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση

 

Γιατί όμως θές να γραφτείς στο ΤΕΕ?Αυτη τι στιγμή δεν υπάρχυν στην πράξη επαγγεματικά δικαιώματα για τους διπλωματούχους μηχ/υπ .Κάτι είχε πάει να γίνει πριν λίγο καιρό νομίζω πρόσθεσαν και μια νέα κατηγορία μελεών στις υπάρχουσες για υπολογιστικά συστήματα αλλά νομίζω δεν εφαρμόστηκε ποτέ στην πράξη

Υποτίθεται βέβαια οτι το ΤΕΕ ιδρύει το e-TEE για τους Μ/Υ αλλά με τους ρυθμούς που πάει ...

 

Δυο καλά site που σου προτείνω να δεις είναι τα εξής

ΕΝΩΣΗ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΩΝ ΕΛΛΑΔΑΣ :

http://www.epe.org.gr/ οπου γίνεται μια προσπάθεια για ίδρυση επιμελητηρίου πληροφορικής και επικοινωνιών που θα είναι ο φορέας όλων όσων ασχολούνται με το αντικείμενο και:

Ένωση Μηχανικών Πληροφορικής & Επικοινωνιών Ελλάδος

http://www.computer-engineers.gr/

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Πόσο εύκολο είναι για κάποιον απόφοιτο πληροφορικής ελληνικού ΑΕΙ να μπεί στο ΤΕΕ και ποσο εύκολο για κάποιον απόφοιτο αγγλικού Πανεπιστημίου?

 

Τι διαφορα έχει ενας μηχανικός πληροφορικής απο εναν πληροφορικό ΑΕΙ ή πληροφορικό εξωτερικού? (ακαδημαικη και προς το ΤΕΕ)

 

Έχει μπεί κανείς απο το εξωτερικό στο ΤΕΕ?

Νομίζω πως απο το εξωτερικό πάντως γίνεται.

Ξέρει κανείς πώς?

 

Απο το εσωτερικό?

 

Τι εχεις τελειωσει ή τελειωνεις ?? Electrical engineering / Electronic Engineering / κατι αλλο ?? Αν μπορεις να γραφτεις στο ICE της Αγγλιας τοτε μπορεις να γραφτες και εδω στο ΤΕΕ. Να μιλαμε παντα ομως για BSc / BEng + MSc + ισοτιμια / αντιστοιχια απο ΔΙΚΑΤΣΑ - ΔΟΑΤΑΠ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.