Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εγγραφή στους καταλόγους Πραγματογνωμόνων του Πρωτ. Αθηνών


GRTOPO

Recommended Posts

Φιλέ Arche αυτό προσπαθώ να καταλάβω και εγώ. Με μια πρώτη ματιά στα δικαιολογητικά εγγραφής στους καταλόγους δεν βλέπω κάποιο κώλυμα, αλλά απάντηση θα δώσει μάλλον κάποιος νομικός.

 

 

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

(Το μηνυμά σας έχει τροποποιηθεί)
Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οι Δημοσιοι Υπαλληλοι μπαινουν κατα προτεραιοτητα πραγματογνωμονες.

Κατα τακτα διαστηματα  η υπηρεσια ( μετα απο επιστολη του αρμοδιου δικαστηριου ) στελνει καταλογους μηχανικων σε αυτο.Με βασει αυτους τους καταλογους (+ εγγραφες ιδιωτων ) οριζονται οι πραγματογνωμονες.

Εγω ειμαι Δ.Υ και ειχα κανει μεχρι το 2010 (οποτε και σταματησα )  20 πραγματογνωμοσυνες  που αφορουν τοσο διενεξεις μεταξυ ιδιωτων οσο και στα πλαισια ανακρισεων (π.χ μετα απο ενα δυστυχημα ).

Στην δευτερη αυτη περιπτωση η αμοιβες (που τις δινει το Υπουργειο Δικαιοσυνης ) ειναι επιεικως ξεφτιλα.Ασε που τρεχεις σαν μαρτυρας σε ολα τα δικαστηρια που θα ακολουθησουν και με ολες τις πιθανες συνεπειες βεβαια )

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Φορολογικά δεν έχεις κάποιο πρόβλημα ;
Οι αμοιβές από τους ιδιώτες δηλώνονται ;
 

 

 

 

 

Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ. Το μήνυμά σας έχει τροποποιηθεί.

(Eίναι η δεύτερη παρατήρηση στο ίδιο νήμα συζήτησης για την ίδια παραβίαση κανόνων)

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής
Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβη απο το υπουργειο δικαιοσυνης καταβαλεται οπως ο μισθος (θα δηλωθει οπως δηλωνεται ο μισθος ).

Η αμοιβη για την περιπτωση μεταξυ ιδιωτων καταβαλλεται απο τον επισπευδοντα. Θα ρωτησεις την ΔΟΥ για τον τροπο εγγραφης  στη φορολογικη δηλωση (κοιτα και #20 και 22 ).

Αν θες τη συμβουλη μου .

Μακρια απο πραγματογνωμοσυνες .

Edited by KF
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Συμμεριζομαι την άποψη σου αλλά δυστυχώς δεν βλέπω προς το παρών αλλον τροπο να δουλεψω σαν μηχανικός ενω είμαι Δ.Υ

Edited by blacklight
Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλη μου δεν ειναι τυχαια. Ο κινδυνος να σε κυνηγαει αυτος που χανει την υποθεση ειναι μεγαλος.Δυστυχως το δικαστηριο που σε οριζει δεν σε προστατευει.Την εχω πληρωσει (γιαυτο και σταματησα  ) και στο λεω.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα σου πω για την περιπτωση ιδιωτικων διαφορων γιατι εξαρταται απο τον επισπευδοντα.

Θα σου για την περιπτωση (με 2 πραγματικες περιπτωσεις) στα πλαισια ανακρισης (πληρωμη απο το Υπουργειο Δικαιοσυνης )

1) Πραγματογνωμοσυνη που διηρκησε 4 μηνες (αφορουσε πληρεις ελεγχους εργολαβιας σε Νοσοκομειο ) .Το πορισμα οδηγησε τον υπευθυνο σε δικη σε βαθμο κακουργηματος  με τον πραγνατογνωμονα μαρτυρα . Το δικαστηριο εγινε στο εφετειο 40 χιλ μακρυα απο τον τοπο διαμονης του μαρτυρα.Αναβληθηκε 12 φορες (12 φορες ταξιδεψε και ο μαρτυρας) .

Η αμοιβη που δοθηκε μετα απο 3 χρονια απο την παραδοση του πορισματος  ηταν 500 ευρω καθαρα!! (ζητηθηκαν 3.000)

 

2) Πραγματογνωμοσυνη που αφορουσε καταρρευση τμηματος οικιας με 2 νεκρους .

 Η εργασια διηρκησε 1 μηνα (με εργαστηριακους κ.λ.π ελεγχους ) .Για να μην τα πολυλογω.Η αμοιβη δοθηκε μετα απο 3,5 χρονια και ηταν 350 ευρω καθαρα. Ηδη το δικαστηριο (οπου και παλι κληθηκε ο πραγματογνωμονας σαν μαρτυρας ) εχει αναβληθει 5 φορες και εχει ο Θεος. Βρισκεται ακομα (μετα απο 4 χρονια ) στην πρωτοδικη φαση .

Link to comment
Share on other sites

Οχι .Το δικαστηριο ή η Αστυνομια σε καποιες περιπτωσεις οριζουν απο μονοι τους για ολες τις περιπτωσεις.

Σε περιπτωση ιδιως ατυχηματων καθε φυσης η Αστυνομια ζητα (μετα απο Εισαγγελικη παραγγελια ) απο τις τεχνικες υπηρεσιες του νομου οπου το συμβαν να δωσουν ονοματα για τη δουλεια.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.