Μετάβαση στο περιεχόμενο

θερμομονωση ταρατσας με πολυουρεθανη


Recommended Posts

Γεια σας ,θα ηθελα την γνωμη σας σχετικα με την θερμομονωση γιατι με εχουν μπερδεψει λιγο τα μαστορια. Μου ειπαν 1 προετοιμασια και ασταρωμα υποστρωματος 2 spray διογκωμενη. πολυουρεθανης  3 επικαλυψη ελαστομερους υλικου  4 βιομηχανικο δαπεδο .  Πως το βλεπετε αυτο  ,ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

1 Ναι

2 Κατ' ελάχιστον 6cm (μην πω για 7cm) και ανάλογα σε ποιά κλιματική ζώνη βρίσκεται το κτήριο (Α - Β - Γ - Δ)

3 Ναι

4 Δεν είναι απαιράιτητο (δεν ξέρω το κόστος του) αλλά μπορείς και κάτι πιο απλό ...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για τον οποίο θα χρησιμοποιήσετε πολυουρεθάνη για θερμομόνωση?

Με βεβαιότητα μπορώ να σας πω ότι ειδικά με βιομηχανικό δάπεδο ως τελική επιφάνεια, η αστοχία της υγρομόνωσης είναι δεδομένη.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για τον οποίο θα χρησιμοποιήσετε πολυουρεθάνη για θερμομόνωση?

Με βεβαιότητα μπορώ να σας πω ότι ειδικά με βιομηχανικό δάπεδο ως τελική επιφάνεια, η αστοχία της υγρομόνωσης είναι δεδομένη.

 

+1000

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος για τον οποίο θα χρησιμοποιήσετε πολυουρεθάνη για θερμομόνωση?

Με βεβαιότητα μπορώ να σας πω ότι ειδικά με βιομηχανικό δάπεδο ως τελική επιφάνεια, η αστοχία της υγρομόνωσης είναι δεδομένη.

Θα μπορουσες να μου εξηγησεις για ποιους λογους θα γινει αυτο ;

Εχω μπερδευτει αρκετα...καθε προταση δεκτη

Τι προτεινετε εσεις ;

Πλακα του 80 , με 3 ηλιακους και δεξαμενη πετρελαιου....θελω θερμομονωση και υγρομονωση , καθως και πληρη βατοτητα

Link to comment
Share on other sites

Το βάρος του βιομηχανικού θα συμπιέσει τον αφρό και αργά ή γρήγορα θα αστοχήσει η υγρομόνωση.

Επίσης πλάκα του 80 και βιομηχανικό δεν συμβαδίζουν λόγω βάρους.

1η λύση: δεν μπαίνει θερμομόνωση ή μπαίνει εσωτερικά και γίνεται υγρομόνωση με επαλειφόμενο ψυχρό μονωτικό πιστοποιημένο και με αντοχή σε λιμνάζοντα.

2η λύση: ανεστραμμένο δώμα με τελική επιφανεια εξηλασμένη με κολλημένο πλακάκι (όχι τσιμεντοκονίαμα) που την κολλάμε και στοκάρουμε κανονικά. Καλή λύση αλλά δυστυχώς ακριβή.

3η λύση: εξηλασμένη κομμένη με κλίσεις , υγρομόνωση με ελαστικό τσιμεντοειδές και επικάλυψη. Κυκλοφορεί σαν σύστημα από δύο σοβαρές εταιρίες, αλλά δεν έχει ακόμα δοκιμαστεί σε βάθος χρόνου.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.