Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλιά παροχή 3x6mm2 και ΥΔΕ


ata

Recommended Posts

Παιδιά μου έτυχε σε σπίτι παλιό, προ του 55 μια υπόθεση αλλαγής ονόματος και απαιτείται ΥΔΕ. Το καλώδιο παροχής είναι 6mm ενώ απουσιάζει κεντρική ασφάλεια. Με προσθήκη ασφαλείας και rcd που απουσιάζει μπορώ να προχωρήσω στην σύνταξη ΥΔΕ και ας μην υπάρχει πλέον τέτοια παροχή; (η μικρότερη πλέον είναι η 3x10). Οι υπόλοιπες μετρήσεις βγήκαν καλές, απλά τα καλωδια είναι όλα εξωτερικά και εμφανή χωρίς σπυραλ ή κάποια προστασία από τρωκτικά πχ.. Επισυνάπτω και φωτογραφίεε του πίνακα.

 

https://photos.app.goo.gl/0frqSNGhCLfYQHM22

Link to comment
Share on other sites

Χύμα το ΝΥΜ της παροχής απο το μετρητή εννοείς πάει? Πώς ?

Για την παροχή έχει γίνει απο συνάδερφο ΥΔΕ , με παρατήρηση οτι είναι 3χ6 η παροχή,και έγινε δεκτή απο δεδδηε.

Επίσης στο πίνακα θα κάνεις προσθήκη και έλεγχο επαφών (απαραίτητα )  , ή θα τον αλλαξεις τελείως?

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς προσθήκη και έλεγχο επαφών; Ο πίνακας δεν είναι πολύ παλιός. Θα προσθέσω ένα ρελε διαφυγής και μια τηκτή κεντρική ασφάλεια.

 

Ναι για το καλώδιο από τον μετρητή στον πίνακα είπα ότι είναι 6mm

Edited by ata
Link to comment
Share on other sites

Για το καλώδιο δεν ρώτησα την διατομή , απλα το πώς πάει.. Εξωτερικά ?

Στο πίνακα έλεγχο επαφών εννοω να πατάνε καλα τα καλώδια γιατι βλέπω κατι ουδετέρους λίγο φλού. Αυτο

Link to comment
Share on other sites

Σκέψου ότι στην εξωτερική πλευρά του πέτρινου τοίχου που είναι ο πίνακας είναι ο μετρητής.

Ένα άλλο τώρα θέμα που βλέπω εκεί.. Σε κατοικία υπογράφουμε υποχρεωτικά για 14 χρόνια; Όσο να'ναι εγκατάσταση του 47 είναι, 14 χρόνια ακόμα για επανέλεγχο μου φαίνεται μεγάλη υπερβολή!

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα! τα κλασικα συνάδερφε μην σκας.. Ολα έτσι είναι.

14 χρονια ναι δεν ξέρω αν υπαρχει βεβαια λογω παλαιότητας κάποια ιδιαιτερότητα..

Επρεπε να αλλάζει ανάλογα την παλαιότητα κατ εμε..  Οπως σκέφτεσαι και συ σωστα

Link to comment
Share on other sites

Αν βλέπω καλά

1. αυτ. ασφάλεια με αναχώρηση δύο αγωγών

2. Διακόπτες με κενή επαφή (χωρίς ουδέτερο)

3. Καμιά σήμανση / σχέδιο

Ποια η αντίσταση γείωσης ?

Λύσε τα παραπάνω και μετά σκέψου για έκδοση ΥΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Μετά από περισσότερη παρατήρηση, το πρόβλημα σου δεν είναι (μόνο) η παροχή. Καλύτερα μην υπογράψεις ΥΔΕ, διότι έχει πολλές ελλείψεις και απαράδεκτες συνδέσεις. Σε κάθε περίπτωση καινούργιος σωστός πίνακας από αδειούχο ηλεκτρολόγο που να ξέρει τι κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά μου έτυχε ίδια περίπτωση και προχώρησα στην έκδοση ΥΔΕ μετα από. 1.Αλλαγή παροχής 3χ10+1,5    2.κατασκευή γείωσης με ράβδο ηλεκτρόδιο  3. Ανοιγμα κουτιών διακλάδωσης και πέρασμα γείωσης στους ρευματοδότες και όπου αλλου χρειαζόταν(δεν είχε πουθενά) 4.Αλλαγη πίνακα.

Αν δεν συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης να κάνει όλα αυτά καλύτερα μην κάνεις ΥΔΕ.

Edited by hektor
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η παροχή που πάει στην γενική 1x40 από την φωτό μου φαίνεται 10mm2 ο αγωγός .

Τώρα για τις ελλείψεις που έχει ο πίνακας είναι απειρες .

Εσυ θα του προτείνεις τη πρέπει να ανακατασκευάσεις για να είναι σύννομη η ΥΔΕ και είναι στο χέρι του ιδιοκτήτη αν θα δεχτεί να το φτιάξει με εσένα η θα ψάξει κάτι ποιο οικονομικό .

Άλλωστε η τιμή για έκδοση ΥΔΕ ξεκινάει από 25 €

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.