Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγή χρήσης ξενοδοχείου


Recommended Posts

τι λέει ο 4014? μπορεί να βγάλει άδεια για νομιμοποίηση σε εκτός σχεδίου και μάλιστα να κάνεις χρήση παρεκκλίσεων? δεν το νομίζω πάντως. μάλλον απο τον εοτ θα λένε να κάνουμε το παλιό κόλπο οτι τάχα μου κάνουμε προσθήκη κατ επέκταση και κάποιες τροποποιήσεις στο υφιστάμενο και αλλάγή χρήσης.... τέτοια πλέον όμως δεν περνάνε...βλ. ελεγκτές δόμησης κλπ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

μαλλον θα πρεπει πρωτα να δεις....

επιτρεπομενες χρησεις γης της περιοχης

και την εκταση του γηπεδου

τα λεμε

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι 4 στρέμματα και σε ένα πρώτο ψάξιμο που είχε κάνεις κάποιος παλιότερα τον διαβεβαίωναν οτι θα πάρει περίπου 50% (!) επιπλέον δόμηση ως ξενοδοχείο..δίκιο έχεις πρώτα τις χρήσεις γης, αν γίνεται τον βλέπω να καθαρίζει τις παγαποντιές για να πάμε με αναθεώρηση..

Γνωρίζετε τον υπολογισμό της επιτρεπόμενης δόμησης αν υποθέσουμε οτι το επιτρέπει η χρήση γης; (θα εξετάσω και τα ΦΕΚ για την περιοχή)

Έχει αναθεωρήσει ο ΝΟΚ κάτι σε αυτό το θέμα;

Link to comment
Share on other sites

το 50% μου φαίνεται ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ. θεωρώ λογικό χωρίς ομως να ξέρω γιατι δεν έχω αντιμετωπίσει παρόμοια περίπτωση οτι ενα 10-15% απο τα επιτρεπόμενα ειναι οκ.

για τον υπολογισμό θα πρέπει να κάνεις αίτηση για να σου απαντήσουν τελικά τι θα πάρεις σαν παρέκκλιση. (περιφέρεια, δήμος, δεν ξέρω την περιοχή).

 

για το ΝΟΚ δε, οσο θα μου πάρει να τον διαβάσω για να σου απαντήσω άλλο τοσο θα χρειαστεί και απο την πλευρά σου! :mrgreen:

Edited by stavrosa
Link to comment
Share on other sites

βεβαια εχεις σαν βαση και το 270 Δ

αλλά εχεις και ελαχιστο εμβαδον τα 8 στρ.

σου στελνω ΠΜ-εστειλα

εντιτ

4 στρ.

τα 8 ειναι για καμπιγκ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Για ξενοδοχεία δες το παρακάτω όπως ισχύουν σήμερα:

 

ΠΔ/20-1-88 (ΦΕΚ-61/Δ/28-1-88)

ΦΕΚ 1138 Β 2009

ΠΔ 6~17/10/1978 και συγκεκριμένα το άρθρο 8 όπως ισχύει σήμερα

Edited by Manolis gon
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

βρήκα στο νέο γοκ στο αρθρο 21 για τις παρεκκλίσεις , έχει προστεθεί η παράγραφος 7 (με το αρθρο 51 του ν.3498/23/24.10.2006)

όπου ορίζει τις προυποθέσεις έτσι ώστε να επιτρέπεται η αλλαγή χρήσης των τουριστικών καταλυμάτων εντός σχεδίου κρατώντας τους όρους δόμησης

με τους οποίους κατασκευάστηκαν και οχι τους όρους δόμησης που ισχύουν σήμερα στην περιοχή.

αν καποιος έχει βρεί κάτι άλλο παρακαλώ να στείλει απάντηση

 

ξέρει κανείς αν ισχύει η παράγραφος 7 του ΓΟΚ μετά την ισχύ του ΝΟΚ. απ'ότι ενημερώθηκα από την πολεοδομία σε περίπτωση που ένα ξενοδοχείο έχει εκμεταλλευθεί τις κατά παρέκκλιση διατάξεις και ο ιδιοκτήτης επιθυμεί την αλλγή χρήσης, υποβάλλει αίτημα στην πολεοδομία η οποία το παραπέμπει στην ΔΟΚΚ για γνωμοδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.