Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετατροπή ΕΓΣΑ 87 σε ΗΑΤΤ


Recommended Posts

Συμφωνώ σε όλα με τους συναδέλφους παραπάνω,να συμπληρώσω-συμβουλέψω τον φίλο να πάει να κάνει κανα μεροκάματο ή να συνεργαστεί με εναν ΤΟΠΟΓΡΑΦΟ για να μάθει την δουλειά και υπάρχει και αυτό για αλλαγή κέντρου φύλλου.. 

post-5242-0-03032200-1506407603_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

 

Συμφωνώ σε όλα με τους συναδέλφους παραπάνω,να συμπληρώσω-συμβουλέψω τον φίλο να πάει να κάνει κανα μεροκάματο ή να συνεργαστεί με εναν ΤΟΠΟΓΡΑΦΟ για να μάθει την δουλειά και υπάρχει και αυτό για αλλαγή κέντρου φύλλου.. 

 

 

Συνάδελφε,

 

το εν λόγω πρόγραμμα είναι για μετατροπή μικρό <-> μεγάλο φύλλο ΗΑΤΤ. Αυτό απλά μεταφέρει τις συντεταγμένες από το μεγάλο στο μικρό, αλλά το Υπουργείο Γεωργίας έχει τις δικές του συντεταγμένες. Η εν λόγω μετατροπή θα σου κλωτσήσει 1 μέτρο στο Χ και περίπου 5 μέτρα στο Υ (για Θεσσαλονίκη)

 

 

Συμφωνώ δε μαζί σου: Ο συνάδελφος Ksotiko ας συνεργαστεί με έναν Τοπογράφο Μηχανικό που είναι "εντεταλμένος" για τέτοιες δουλειές...

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται συνάδελφε,συμπληρωματικά το επισυνάπτω και γράφω ότι είναι για αλλαγή κέντρου φύλλου χάρτη..στο πρώτο μήνυμα ο φίλος ζητάει και αυτό..ας μας πεί και σε ποιόν νομό είναι μπας και μπορούμε να βοηθήσουμε..

Link to comment
Share on other sites

Οι συνάδελφοι που θέλουν να ασχοληθούν με θέματα που έχουν σχέση με τις ΔΙΑΝΟΜΕΣ του Υπουργείου Γεωργίας θα πρέπει να μάθουν, αλλά και να ξεχωρίζουν, τα μικρά φύλλα χάρτου από τα μεγάλα της ΓΥΣ. Στα μικρά φύλλα της τοπογραφικής οι συντεταγμένες είναι σε ΗΑΤΤ τοπικό - μικρό. Κμία σχέση με τα ΗΑΤΤ της ΓΥΣ.

 

Όταν πάτε στην τοπογραφική υπηρεσία για στοιχεία το πρώτο- πρώτο που βλέπετε είναι το κέντρο της διανομής δηλ. το φ & λ  που αναγράφεται στην πινακίδα. Μόνο με τα ορόσημα που έχουν τιμές σε αυτό το datum μπορείτε να δουλέψετε.

Νομίζω ο dimamp που έχει τους πίνακες....της τοπογραφικής, σαν καλός κομπιουτερίστας, μπορεί να τους ανεβάσει στο φόρουμ χωρίς να μπλοκαριστούν, όππως έγινε σε εμένα που έγραψα τον συγγραφέα. 

Το ξαναλέω μετασχηματισμούς (Transformationen) κάνουμε μόνο από μικρό σε μικρό και μόνο με τις τιμές της ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΗΣ.

 

Εγώ πάντως εμπιστευόμουν πάντα τους πίνακες Ρίζου και ας κάνω και λίγους υπολογισμούς παραπάνω με το casio.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έγραψα το όνομα του συγγραφέα τα μπλόκαραν στο φόρουμ. Έπρεπε να έχουμε την άδεια του Ρίζου (πεθαμένος πολλά χρόνια τώρα & η τοπογραφική τα έδινε δώρο). Μόνο στο δικό μου P.C. ..φαίνονται με κόκκινο χρώμα. Πρόλαβαν μάλλον και τα κατέβασαν 18 φίλοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Θα κοιτάξω τα...κιτάπια μου στο σπίτι...όλο και κάτι θα έχω...

 

 

 

Γενικά, οι πίνακες του Ρίζου είναι ένα "απόσταγμα" εφαρμογής αναλυτικής γεωμετρίας. Δεν αμιβάλλω ότι έχει σώσει πάρα πολύ κόσμο στο παρελθόν. Είναι γραμμένες το 1963.

 

 

 

Το πρόγραμμα των Γεωργ'ακη-Κατσάμπαλου είναι κατάλληλο για αυτή τη δουλειά.

 

 

 

Επιπλέον, όταν ήμουν στο 5ο έτος, είχα κάνει ένα πρόγραμμα σε Matlab για αυτό το σκοπό.

 

 

*************************************************************************************************

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!!!

 

Υπάρχει μία σημαντική διαφορά:

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

A. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΩΝ: Έχω ένα σημείο στη γήινη εποφάνεια εκφρασμένο σε συντεταγμένες (προβολικές, 3Δ, στο ελλειψοειδές) και το ΜΕΤΑΤΡΕΠΩ σε άλλη μορφή συντεταγμένων στο ίδιο DATUM!!!

 

 

 

B. MEΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΜΟΣ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΩΝ: Έχω ένα σημείο στη γήινη επιφάνεια εκφρασμένο σε συντεταγμένες (προβολικές, 3Δ, στο ελλειψοειδές) και το ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΖΩ σε ένα άλλο DATUM!!!

 

 

++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

 

H αλλαγή μικρό <-> μεγάλο φύλλο ΗΑΤΤ αφορά το Α. Όμως, εμείς θέλουμε το Β!

 

 

1. μικρό φύλλο ΗΑΤΤ = "παλαιό Bessel" (προ του 1940) = τέως Υπουργείο Γεωργίας.

 

 

 

2. μεγάλο φύλλο ΗΑΤΤ = "νέοBessel" (1980) = ΓΥΣ

 

 

 

3. ΤΜ3 (εγκάρσια μερκατορική 3 μοιρών) = "νέοBessel" (1980) = τέως ΥΧΟΠ, ΕΠΑ

 

 

 

4. ΤΜ87 = ΕΓΣΑ87 (1987-88, ΓΓΕΚ) = επίσημο σύστημα ανφοράς του κτηματολογίου

 

 

 

Με τα εργαλεία όπως το coords και τα πολυώνυμα του ΟΚΧΕ, πάμε από το 2 στο 3 και στο 4, από το 3 στο 4 και αντίστροφα.

 

 

Από το 1, θέλει in situ τεχνικές, η άλλες μαγκιές...

Edited by dimamp
Link to comment
Share on other sites

Έχω την γνώμη, μπορεί όμως και να κάνω λάλος, πως όταν θέλουμε να δουλέψουμε με τα αρχεία τις Τ.Υ. σε διανομές που έγιναν από το 1932 έως 1965 πρέπει να προσεγγίζουμε την δουλειά αυτή με μεθόδους που πλησιάζουν στους τρόπους που έγιναν αυτές οι "μελέτες" (για εμένα ήταν μάλιστα καλές μελέτες). Οι πίνακες π.χ. αυτοί της τοπογραφικής υπηρεσία, χρησιμοποιήθηκαν για να προκύψει αυτό ακριβώς το σχέδιο που θα ζητήσουμε εμείς, πηγαίνοντας στη Τ.Υ. και θα μας βάλει επάνω στον πάγκο ο υπάλληλος. Από αυτό το σχέδιο θα πάρουμε τις διαστάσεις των χωραφιών (που μετρήθηκαν σίγουρα με μετροταινία ή μπορεί και με σταδία !) από τις οποίες διαστάσεις υπολογίσθηκαν και οι συντεταγμένες των ορόσημων. Αυτά τα ορόσημα, όσα ήταν στις άκρες των πινακίδων και έπρεπε να υπολογισθούν για την διπλανή πινακίδα, αυτό γινόταν με την βοήθεια αυτών των πινάκων και με rechenschiber (λογαριθμικός κανόνας). ...Πολλά συστηματικά λάθη στην σειρά . Λάθη όμως αναγκαία.

 

Άρα μακάρι να τον είχαν τον πίνακα όλοι οι συνάδελφοι και με δικιά τους ευθύνη θα μπορούσαν να τον κάνουν ότι θέλουν.

Περιμένω παρατηρήσεις !

Link to comment
Share on other sites

 

Έχω την γνώμη, μπορεί όμως και να κάνω λάλος, πως όταν θέλουμε να δουλέψουμε με τα αρχεία τις Τ.Υ. σε διανομές που έγιναν από το 1932 έως 1965 πρέπει να προσεγγίζουμε την δουλειά αυτή με μεθόδους που πλησιάζουν στους τρόπους που έγιναν αυτές οι "μελέτες" (για εμένα ήταν μάλιστα καλές μελέτες). Οι πίνακες π.χ. αυτοί της τοπογραφικής υπηρεσία, χρησιμοποιήθηκαν για να προκύψει αυτό ακριβώς το σχέδιο που θα ζητήσουμε εμείς, πηγαίνοντας στη Τ.Υ. και θα μας βάλει επάνω στον πάγκο ο υπάλληλος. Από αυτό το σχέδιο θα πάρουμε τις διαστάσεις των χωραφιών (που μετρήθηκαν σίγουρα με μετροταινία ή μπορεί και με σταδία !) από τις οποίες διαστάσεις υπολογίσθηκαν και οι συντεταγμένες των ορόσημων. Αυτά τα ορόσημα, όσα ήταν στις άκρες των πινακίδων και έπρεπε να υπολογισθούν για την διπλανή πινακίδα, αυτό γινόταν με την βοήθεια αυτών των πινάκων και με rechenschiber (λογαριθμικός κανόνας). ...Πολλά συστηματικά λάθη στην σειρά . Λάθη όμως αναγκαία.

 

Άρα μακάρι να τον είχαν τον πίνακα όλοι οι συνάδελφοι και με δικιά τους ευθύνη θα μπορούσαν να τον κάνουν ότι θέλουν.

Περιμένω παρατηρήσεις !

 

 

 

Έχεις λύσει τόσες διανομές που ξέρεις τα πράγματα τυφλοσούρτη. Αυτό που περιγράφεις ονομάζεται in situ επίλυση. Προσπαθούμε πάντα να αναστήσουμε τις διανομές και να φέρουμε την υπάρχουσα κατάσταση στο τότε υπό βέλτιστο τρόπο.

 

 

Αν το δούμε καθαρά μαθηματικοτεχνικά, το κρίσμο ερώτημα είναι να βρεθεί μία μέθοδος που θα απορροφήσει τα σφάλματα. Τα όπλα μας είναι γνωστά: Μετασχηματισμοί (2Δ, αφινικός, πολυωνυμικός).

 

Μπορούμε να βάλουμε όμως κι άλλα όπλα στην φαρέτρα μας, πιο επιστημονικά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις 9-12-2017 κάνω αίτηση ...για την σύνταξη. Δεν πρόκειται μέχρι τότε να κάνω κάτι με διανομές. Άρα ?

Όλα όμως τα όπλα λοιπόν της φαρέτρας στο τραπέζι (τι περιμένεις?). Εγώ τα περιμένω. 

Θα μπαίνω λοιπον στο φόρουμ για να περνώ την ώρα μου ...και να σας σπάω λίγο τα νεύρα, σαν το Δημήτρη, τον νομικό, που δίνει συνεχώς όλα αυτά τα κατεβατά των νόμων. Το κακό είναι, ψυλλιάζομαι, ότι αυτός τα διαβάζει.  

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.