Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφίες από μεταλλικό σύμμεικτο κτήριο με τοιχοποιίες από Ytong.


 

Recommended Posts

Όπως έγραψα παραπάνω οι πλάκες δεν είναι σύμμεικτες, είναι συμβατικές από οπλισμένο σκυρόδεμα. Δεν ξέρω γιατί τις κατασκεύασαν μ' αυτό τον τρόπο σ' ένα κτήριο αυτού του είδους.

Όμως οι δοκοί που στηρίζουν τις πλάκες είναι σύμμεικτες και έχουν και διατμητικούς ήλους απ' ό,τι θυμάμαι που το έβλεπα κατά την κατασκευή του.

Το άνοιγμα μπορείς ίσως να το υπολογίσεις από τις διαστάσεις των Ytong (0,60*0,25).

Το ύψος το υπολόγισα σε 4,70μ.

 

Οι συνδέσεις αυτές είναι και στις δύο διευθύνσεις. Βλέπουμε όμως ότι έχει βάλει χιαστί μόνο στη μία. Δεν ξέρω πώς τις υπολόγισε ο μηχανικός.

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα σκυροδέματος δεν έχει χαλυβδόφυλλο!! Πόσο είναι τα ανοίγματα περίπου?

@ΑΡΗ ΧΑΝΙΑ

Η σύνδεση είναι τυπική αμερικάνικη, όμως εδω με προβληματίζει αν μπορεί να μεταφέρει ροπές.

 

Το έχω κάνει και εγώ σε κατασκευή μου αλλά με περισσότερους κοχλίες.

Όσον αφορά την σύνδεση με το υποστύλωμα δεν ξέρουμε το πάχος.

Στην περίπτωση μου είχα ενισχύσει το υποστύλωμα με πλάκες.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς έκοψες το στύλο έβαλες πλάκα μετά πάλι ένα κομμάτι στύλου όσο το ύψος της δοκού (του κορμού) και μετά πάλι πλάκα;

Link to comment
Share on other sites

όχι

αυτό ήθελα να κάνω αλλά επειδή ο στύλος συνέχιζε και στον επόμενο όροφο μου εξέφρασαν την ανησυχία ότι θα χαθεί η ευθυγραμμία κατά τις κολλήσεις και...

 

Αναφέρομαι στην φώτο που σχολίασε ο iovo.

Αυτήν κατασκεύασα με ενισχυτικές πλάκες στα υποστυλώματα

Link to comment
Share on other sites

Όπως έγραψα παραπάνω οι πλάκες δεν είναι σύμμεικτες, είναι συμβατικές από οπλισμένο σκυρόδεμα. Δεν ξέρω γιατί τις κατασκεύασαν μ' αυτό τον τρόπο σ' ένα κτήριο αυτού του είδους...

 

Κόστος "παραδοσιακού" καλουπώματος : 50Ε/μ3 + 30Ε/μ3 ένσημα = 80Ε/μ3 max

για μια συμπαγή πλάκα 17 εκ. 80/5,88 = 13,6 Ε/μ2

 

Κόστος μεταλλότυπου τύπου ΚΟΝΤΙ KSH 98.1 πάχους 1 mm: 32 E/m2 + ΦΠΑ

Διαφορά : 18,4 Ε/μ2 - το κόστος απο την τοποθέτηση λιγότερου οπλισμού κάτω στη δεύτερη περίπτωση (ανάλογα με την περίπτωση-ανοίγματα κλπ, μικρή διαφορά συνήθως) + το κόστος ΦΠΑ που ΔΕΝ θα πληρώσεις στον καλουπατζή (Γιουνανιστάν-Ε.Κ.Κ.Ο.)

Συν το ότι εξώστες κλπ πρέπει να τα καλουπώσεις κανονικά έτσι κ' αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites

Όταν όμως κάνεις μια σύμμεικτη κατασκευή αυτού του τύπου δεν αναιρείς ένα πλεονέκτημα που είναι η ταχύτητα κατασκευής κατασκευάζοντας συμβατικές πλάκες;

Γιατί να μην το κάνεις όλο από σκυρόδεμα διαφορετικά μια και δεν έχει μεγάλα ανοίγματα να σου βγει και πιο οικονομικό.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς. Ειδικά το καλούπωμα ανάμεσα στα μεταλλικά δοκάρια μπορεί να είναι πολύ πιο χρονοβόρο ακόμα και από το κλασσικό Ο.Σ., κυρίως σε περιπτώσεις με πυκνό κάνναβο δοκών για μείωση του πάχους της πλάκας(που είναι και ο πιό ενδεδειγμένος).

 

Από την προσωπική μου τριβή με το θέμα, τα μεταλλικά-σύμμικτα κλπ. το 90% τα προτιμά λόγω χαμηλότερου κόστους και όχι λόγω ταχύτητας....

Link to comment
Share on other sites

Γενικά γίνεται να βάλεις πλάκα Ω/Σ πάνω σε μεταλλικές δοκούς αλλά σε αυτή την περίπτωση εκτός από τους διατμητικούς ήλους πρέπει να υπάρχουν ειδικά τεμάχια ή πρόσθετος οπλισμός μέσα στο πάχος της πλακάς στην περιοχή των κόμβων για να μην υπάρχουν προβλήματα απόσχισης και διάτρησης.

Νομίζω πάντως ότι και η ταχύτητα μειώνει αρκετά το κόστος καθώς τα μεροκάματα είναι εκείνα που ανεβάζουν αρκετά το τελικό κόστος του κτηρίου.

Link to comment
Share on other sites

Απόσχισης το καταλαβαίνω. Διάτρησης όμως; Δεν έχουμε μυκητοειδείς πλάκες αλλά πλάκες με δοκούς. Εκτός εάν εννοείς διάτρηση της πλάκας από τη δοκό;

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα σκυροδέματος δεν έχει χαλυβδόφυλλο!! ......

 

Κι εμένα αυτή ήταν η πρώτη μου απορία όταν έιδα τις φωτογραφίες,αλλά μέχρι τώρα,σε όσα μεταλλικά-σύμμεικτα έχω δει ,οι πλάκες είναι κατασκευασμένες χωρίς χαλυβδόφυλλο.Είναι κάτι που δεν ξέρουμε?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.