Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φωτογραφίες από μεταλλικό σύμμεικτο κτήριο με τοιχοποιίες από Ytong.


 

Recommended Posts

Αφορμή για το παρόν υπήρξε συζήτηση σ' άλλο θέμα για το αν συνδυάζονται μεταλλικά και Ytong και το πώς θα τοποθετηθούν όταν έχουμε χιαστί.

Είχα πει τότε ότι έχω δει τέτοια κατασκευή και ότι θα βγάλω φωτογραφίες για τις παρουσιάσω στο forum.

Το ότι κάποιος συνάδελφος υιοθέτησε αυτή την λύση και την παρουσιάζω δε σημαίνει ούτε ότι την υιοθετώ ούτε ότι την απορρίπτω.

 

th_Ytong-02-small.jpg th_Ytong-01-small.jpg

th_Ytong-06-small.jpg th_Ytong-12-small.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από που να αρχίσει κανείς...

Κατ αρχάς πολύ καλή η κίνηση σου. Αλλά οι φωτό με τρομάζουν λίγο, και πιο συγκεκριμένα:

--Οι πεντάμετροι τοίχοι στις πρώτες φωτο, μήκους 1,20 χωρίς κάποια εγκάρσια υποστήριξη.

-- Τα τρίγωνα ανάμεσα στα χιαστί.

-- το ελλιπές σφήνωμα γενικά.

-- Η ποιότητα κατασκευής.

Προβλέπω να παίρνει φωτιά το συγκεκριμένο νήμα...

Link to comment
Share on other sites

Χάρη το κτίριο έχει και σύμμεικτες διατομές(μπετό κ χάλυβα)?Οχι ε...

 

Η πολυουρεθάνη μεταξύ μεταλλικού μέλους και Ytong έχει την ίδια συγκολλητική ιδιοτητα όπως η λάσπη που παρεμβάλεται μεταξύ οπτόπλινθου και σκυροδέματος,γιατί βλέπω αρκετή εμπιστοσύνη στο συγκεκριμένο τρόπο δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

Σύμμεικτες απ' ό,τι είδα είναι μόνο οι δοκοί. Οι πλάκες είναι συμβατικές από σκυρόδεμα.

Υπάρχει και υπόγειο. Οι στύλοι και τα χιαστί είναι τετράγωνες κοιλοδοκοί και οι δοκοί μου φαίνονται για IPE.

 

Η σύνδεση των τοιχοποιιών με τα μεταλλικά στοιχεία με πολυουρεθάνη είναι νομίζω και ο μόνος τρόπος και αυτός που προτείνει η ίδια η ytong για τις συνδέσεις (όχι ειδικά για μεταλλικές αλλά γενικά).

 

Αν το ύψος των ytong (για την ακρίβεια πρέπει να είναι Alphablock) είναι 25cm, τότε το πάχος τους πρέπει να είναι 15cm οπότε ο τοίχος μήκους 1,90μ και ύψους 4,70μ είναι ακόμα πιο επίφοβος.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο Χάρη, πολύ ενδιαφέρουσες φωτογραφίες

 

...δεν έχω φυσικά αρκετά δεδομένα, αλλά με ..φοβίζει αυτή η κατασκευή,

και σε επίπεδο επαρκούς αντοχής ; και σίγουρα σε επίπεδο λειτουργικότητας.

Αν δεν ρηγματώσει η τοιχοποιία στην ένωση με το χιαστό ..θα αναθεωρήσω

αρκετά πράγματα !! (αλλά μάλλον θα μπούν και γυψοσανίδες , τσιμεντοσανίδες, οπότε δε θα φαίνεται (;)

Link to comment
Share on other sites

είστε σίγουροι ότι είναι μεταλλικό?

Προς φέρουσα τοιχοποιία μου φέρνει...

και ας είναι το ytong από έξω.

Η έδραση έχει κοχλίες.?

Όμορφη η σύνδεση, αν εξαιρέσει κανείς την μια σειρά κοχλιών για την διάτμηση.

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα σκυροδέματος δεν έχει χαλυβδόφυλλο!! Πόσο είναι τα ανοίγματα περίπου?

@ΑΡΗ ΧΑΝΙΑ

Η σύνδεση είναι τυπική αμερικάνικη, όμως εδω με προβληματίζει αν μπορεί να μεταφέρει ροπές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.