Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δίκτυο - Αγωγοί αποχέτευσης οικιακών λυμάτων και πεζοδρόμιο


django67

Recommended Posts

....

 

Για τη νομιμότητα διακοπής της υδροδότησης διατηρώ μιαν επιφύλαξη

 

Ο Δήμος αυτό το γράφει "ρητά" , στις σχετικές επιστολές του! Αν δεν ήταν νόμιμο (κατά το Δήμο), τότε θα μπορούσε να στοιχειοθετηθεί σαν απειλή!!!!!! Και θα ανοίγονταν και "πολιτικό ζήτημα", στον αυτοδιοικητικό διάλογο! Κανάλια, εφημερίδες κλπ. Ναι μεν το νερό (η ύδρευση) είναι συνταγματικό δικαίωμα, αλλά παρέχεται μέσα από τις διαδικασίες που ορίζονται στους κανονισμούς των ΔΕΥΑ. ..

 

Θα μου ήταν εξαιρετικά χρήσιμο, αν έχετε κάποιο έγγραφο αναφοράς (νόμο, εγκύκλιο, διευκρινίσεις κ.τ.ό) , που στηρίζει την επιφύλαξή σας, ώστε να "πάρω τα μέτρα μου"!  Τοπικά, πολλοί δημότες, στις συζητήσεις τους , θεωρούν  δεδομένο ότι θα εφαρμοστεί αυτό το μέτρο! Κάποιοι μάλιστα , ακόμα πιο εμπιστευτικά, ισχυρίζονται ότι έχουν σίγουρη εσωτερική πληροφόρηση!

 

Υποθέτω, ότι αν φτάσει να συμβεί κάτι τέτοιο,  οι θιγόμενοι μπορεί να καταφύγουν με ασφαλιστικά μέτρα κλπ...

Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω από πελάτη μου ο οποίος έχει αντιδικία με γείτονα που δεν έχει συνδεθεί.

Η ΔΕΥΑ του έστειλε το σχετικό χαρτί, αλλά δεν έχει προβεί στη διακοπή

Ο δικός μου πήγε στον εισαγγελέα, ο οποίος του είπε ότι διακοπή παροχής ύδρευσης λόγω μη σύνδεσης με αποχέτευση είναι παράνομη

Περισσότερα δεν ξέρω

Πάντως, το σωστό είναι να γίνει η σύνδεση 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ενας μηχανολογος μηχανικος, καθως γενικος μηχανικος δεν υπαρχει, ειναι ο μονος αρμοδιος να εκπονησει την απαραιτητη μελετη, που θα λυνει το προβλημα σας.

 

Το υψος της αμοιβης της εργασιας του, δεν ειναι δυνατον ουτε και επιτρεπεται να δινεται στο παρον φορουμ.

 

Θα πρεπει να αναθεσετε τη μελετη λοιπον σε καποιο μηχανολογο μηχανικο, κατα προτιμηση της περιοχης αλλα και της αποδοχης σας, ο οποιος θα σας κανει την σχετικη προσφορα για την αμοιβη του, και εφοσον συμφωνησετε θα προχωρησει στην μελετη, και καλο θα ειναι και στην επιβλεψη του εργου, που θα κανει ο υδραυλικος.

 

Με την υπογραφη του ο μηχανικος αυτος, θα αναλαβει και την ευθυνη της καλης λειτουργιας του αποχετευτικου δικτυου.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Το γνωρίζω από πελάτη μου ο οποίος έχει αντιδικία με γείτονα που δεν έχει συνδεθεί.

Η ΔΕΥΑ του έστειλε το σχετικό χαρτί, αλλά δεν έχει προβεί στη διακοπή

Ο δικός μου πήγε στον εισαγγελέα, ο οποίος του είπε ότι διακοπή παροχής ύδρευσης λόγω μη σύνδεσης με αποχέτευση είναι παράνομη

Περισσότερα δεν ξέρω

Πάντως, το σωστό είναι να γίνει η σύνδεση 

 

Πολύ καλό νέο αυτό.  ελπίζω ο τοπικός εισαγγελέας να μην είναι "φανατικός" της τωρινής δημοτικής αρχής - και δε δώσει την ίδια εντολή!

 

Συμφωνώ μαζί σου, ότι πρέπει να γίνει  σύνδεση, να εφαρμόζεται η νομιμότητα, είμαστε από την ίδια πλευρά.

 

Από την άλλη, πρέπει να μπει μυαλό σε νεόκοπους δήμαρχους και παρατάξεις, ότι δεν πρέπει να πατάνε* στο λαιμό τους δημότες τους, προκειμένου να ισοσκελίσουν προϋπολογισμούς δημοτικών επιχειρήσεων, υποχρεώνοντάς τους σε υψηλότατες εισφορές κι απαιτώντας τακτοποίησή τους σε ελάχιστο χρόνο.  (Ας μην το επεκτείνω, καθώς είναι άλλο το θέμα του άρθρου που άνοιξα. Θα γίνω "Τσιάρτας"!)

 

-----

* Όπως πατάνε απεγνωσμένα τα σωληνάρια κόλλας, όταν έχουν αδειάσει!

Edited by django67
Link to comment
Share on other sites

Ενας μηχανολογος μηχανικος, καθως γενικος μηχανικος δεν υπαρχει, ειναι ο μονος αρμοδιος να εκπονησει την απαραιτητη μελετη, που θα λυνει το προβλημα σας.

 

Το υψος της αμοιβης της εργασιας του, δεν ειναι δυνατον ουτε και επιτρεπεται να δινεται στο παρον φορουμ.

 

Θα πρεπει να αναθεσετε τη μελετη λοιπον σε καποιο μηχανολογο μηχανικο, κατα προτιμηση της περιοχης αλλα και της αποδοχης σας, ο οποιος θα σας κανει την σχετικη προσφορα για την αμοιβη του, και εφοσον συμφωνησετε θα προχωρησει στην μελετη, και καλο θα ειναι και στην επιβλεψη του εργου, που θα κανει ο υδραυλικος.

 

Με την υπογραφη του ο μηχανικος αυτος, θα αναλαβει και την ευθυνη της καλης λειτουργιας του αποχετευτικου δικτυου.

 

Οκ ευχαριστώ, Επίσης ευχαριστώ όλους όσους συνέβαλαν στην πληροφόρησή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.