Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επένδυση σκάλας


sotiris68

Recommended Posts

σε τριώροφη μεζονέτα υπάρχουν τρεις εσωτερικές σκάλες, δύο από μπετό και μια σιδερένια, (από όροφο σε σοφίτα). εκτός από ξύλο ή μάρμαρο τι άλλο υλικό θα μπορούσε να επενδύσει τις σκάλες; κάποιος μου πρότεινε το κουρασανιτ αλλά εμένα δεν μου φαίνεται κατάλληλο για τη σιδερένια σκάλα. αν κάποιος γνωρίζει κάτι για το συγκεκριμένο υλικό ή για άλλο, ή γενικά έχει κάποια ιδέα για το θέμα θα με υποχρεώσει.

Link to comment
Share on other sites

...πρότεινε το κουρασανιτ...

 

Kοurasanit είναι μια εταιρεία με υλικά επίστρωσης εξωτερικών χώρων αλλά και πλακάκια. Μήπως εννοούσαν το τελευταίο?

Link to comment
Share on other sites

είχα βρεί ένα πλακάκι, με όψη ξύλου, και τιμή προσιτή (σε σχέση με το μάρμαρο και το ξύλο), που έβγαινε κατα παραγγελία στις διαστάσεις του πατήματος, ακόμα και για λοξές σκάλες...οπότε γλιτώνεις τον κατά τη γνώμη μου αντιαισθητικό στο σκαλοπάτι αρμό

δεν το έχω χρησιμοποιήσει, βέβαια, για να το προτείνω, αλλά είναι κι αυτό μια ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Λίγο άσχετο άλλα διαβάζοντας το http://www.prolat.gr/kourasani.html μου δημιουργήθηκε η εξής απορία:

Το site γράφει το εξής:

"Παράλληλα, με τη χρήση του έγχρωμου σοβά επιτυγχάνεται η μείωση του κόστους της οικοδομής, εφόσον αποφεύγεται πλήρως το κόστος βαψίματος, η περαιτέρω παραμονή της σκαλωσιάς και το κόστος των υλικών του τελευταίου χεριού του σοβά, που αντικαθίσταται."

Δηλαδή δεν ακολουθείται στην συνέχεια ούτε καν αστάρωμα του σοβά από τον μπογιατζή;

Όποτε έχω δει μάρμαρο παρατημένο αστάρωτο για πάνω από δεκαετία είναι για κλάψιμο...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.