Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χτίσιμο Δεξαμενής - Άντληση νερού ηλιακά στα 40μ ύψος.


Recommended Posts

ΑλεξΠαρος

 

Φιλε μου  ζητας περίεργα πράματα  . Λοιπον, από δεξαμενη κοιτα αυτή τη φοτο , η δεξαμενη αυτη είναι η δικια μου, συγκεντρώνω 800κυβικα νερο από τα θερμοκήπια μου . Είναι από πλαστική μεμβράνη, κατά την εταιρία    αντέχει 10 χρόνια  εγω δει 17 χρονών χωρις να εχουν κανενα προβλημα  , το μόνο μειονέκτημα είναι τα ποντίκια κ πρέπει να είναι συνέχεια γεμάτη.  Οσο για το αντλητικο πήγαινε σε βενζινοκίνητη με αυτοματισμό εκκίνησης μέσο φλοτέρ υπάρχουν φτηνοί κ αξιόπιστοι  το μόνο μειονέκτημα είναι ότι θα χρειαστείς ένα μικρό πανελακι με έναν ρυθμιστή φόρτισης για την μπαταρία εκκίνησης  που θα ελέγχει κ τον αυτοματισμό εντολής εκκίνησης

 

post-47725-0-27885700-1510417636_thumb.jpg

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

ΑλεξΠαρος

 

Φιλε μου  ζητας περίεργα πράματα  . Λοιπον, από δεξαμενη κοιτα αυτή τη φοτο , η δεξαμενη αυτη είναι η δικια μου, συγκεντρώνω 800κυβικα νερο από τα θερμοκήπια μου . Είναι από πλαστική μεμβράνη, κατά την εταιρία    αντέχει 10 χρόνια  εγω δει 17 χρονών χωρις να εχουν κανενα προβλημα  , το μόνο μειονέκτημα είναι τα ποντίκια κ πρέπει να είναι συνέχεια γεμάτη.  Οσο για το αντλητικο πήγαινε σε βενζινοκίνητη με αυτοματισμό εκκίνησης μέσο φλοτέρ υπάρχουν φτηνοί κ αξιόπιστοι  το μόνο μειονέκτημα είναι ότι θα χρειαστείς ένα μικρό πανελακι με έναν ρυθμιστή φόρτισης για την μπαταρία εκκίνησης  που θα ελέγχει κ τον αυτοματισμό εντολής εκκίνησης

ωραίο πράμα.. κι εγω ενα τέτοιο θέλω, ακριβώς. το υλικό (μεμβράνη) πόσο στοιχισε? Πόσα επι πόσα μέτρα ειναι η τρύπα και ποσα η μεμβράνη?

 

γιατί ζητάω περίεργα πράγματα? Θέλω απλά να παιρνει μπρος, να στέλνει νερό και όταν φτάσει 20cm απο τον πάτο, να σταματάει. Κι όταν ξαναφτάσει στο 1μ η στάθμη, να ξαναπαιρνει μπρος. κ.ο.κ.

 

περι αυτοματισμου εντολης εκκινησης/παυσης, έχετε υπ'οψιν κανενα προϊον? ή πως να το ψάξω? θα γράφει στα site που πωλούνται "αυτοματη εκκινηση" ? Πως και ειστε υπέρ της βενζίνης και οχι diesel?

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πόσα λεφτά είναι το μπάτζετ;

1-2-3 χιλιάδες για την δεξαμενή και μέχρι 800-1000 για το μηχάνημα. Υπάρχει τέτοια απόκλιση σε περίπτωση που βρω κάτι που αξίζει πολύ. Αν πχ μια μεμβράνη κοστίζει 3 χιλιάδες και μπορώ να αποθηκεύω 800 κυβικά, τα δίνω. Αν όμως ειναι πιο ακριβές και πάω για δεξαμενή πλαστική, πάνω απο 1000 (5κυβ) δεν δίνω.

Link to comment
Share on other sites

βρήκα αυτη την αντλία, λέει μανομετρικό 70 μέτρα και με ενα πανελ 150αρι δειχνει οτι θα κανει δουλεια. Εχετε καποια αποψη πανω σ'αυτην?

 

http://www.pals.gr/παρουσιασεισ/ανανεώσιμες-πηγές/ηλιακές-αντλίες/397-αντλια-νερου-υποβρυχια-ηλιακη-shurflo-9300

Link to comment
Share on other sites

ΑλεξΠαρος

 

Κ  παλι μας περδευεις με τα νουμερα που δινεις αλλα  any way,  τιμές δεν μπορώ να σου δώσω , μπορώ όμως link  , για τον αυτοματισμό / εκκίνηση  αντλίας ,  kronos , για τις λιμνοδεξαμενες  υπάρχουν 2 σοβαρές εταιρίες η μια είναι του μαντζαρη κ η άλλη του λεμπιδακη  κανε λοιπόν κουβέντα μαζί τους . θεωρώ τη βενζίνα ποιο προσιτή με λιγότερα έξοδα συντήρησης  

 

Link to comment
Share on other sites

ΑλεξΠαρος

 

Κ  παλι μας περδευεις με τα νουμερα που δινεις αλλα  any way,  τιμές δεν μπορώ να σου δώσω , μπορώ όμως link  , για τον αυτοματισμό / εκκίνηση  αντλίας ,  kronos , για τις λιμνοδεξαμενες  υπάρχουν 2 σοβαρές εταιρίες η μια είναι του μαντζαρη κ η άλλη του λεμπιδακη  κανε λοιπόν κουβέντα μαζί τους . θεωρώ τη βενζίνα ποιο προσιτή με λιγότερα έξοδα συντήρησης  

 

 

 ευχαριστώ! αλλά το link Kronos δεν λειτουργεί. Μπορείς σε παρακαλώ να γραψεις το url (διευθυνση site) ?

Link to comment
Share on other sites

  Μπορείς σε παρακαλώ να γραψεις το url

 

http://www.cronos-electronics.gr/

 

 

Για την συνδεσμολογία του αυτοματισμού  πάνω στο αντλητικο πρέπει να  στον τοποθετήσει έμπειρος ηλεκτρολόγος αυτοματιστής . Θα στο έφτιαχνα εγώ γιατί αυτή  είναι  η δουλειά μου αλλά τα έχω παρατήσει,  ασχολούμαι με αλλά ποιο ενδιαφέροντα  ….

post-47725-0-70383000-1510590650_thumb.jpg

Edited by ΝΙΚΟΣΤΡΙ
Link to comment
Share on other sites

http://www.cronos-electronics.gr/

 

 

Για την συνδεσμολογία του αυτοματισμού  πάνω στο αντλητικο πρέπει να  στον τοποθετήσει έμπειρος ηλεκτρολόγος αυτοματιστής . Θα στο έφτιαχνα εγώ γιατί αυτή  είναι  η δουλειά μου αλλά τα έχω παρατήσει,  ασχολούμαι με αλλά ποιο ενδιαφέροντα  ….

 

διόρθωσε λίγο τα Αγγλικά θες να πεις system

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.