Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αλλαγές στις ελάχιστες αμοιβές στο σύστημα του ΤΕΕ.


Recommended Posts

οχι, δεν άλλαξε κάτι τόσο δραματικά, δεν το αντέχει και η οικονομία μας πάλι.

Απλά το ΕΤΑ έγινε 115€ από 1/3/2009.

 

@ΚΑΝΑ, εδώ υπάρχουν τα στοιχεία για τα περιφερειακά τμήματα. Μάλλον ότι σου ζητάνε και από το κεντρικό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Να ενημερώσω ότι μετά από τηλ. επικοινωνία μου είπαν (μια κοπελιά δηλαδή*) ότι διορθώσεις των αμοιβών (δηλ. διαγραφή της ελάχιστης για επίβλεψη) θα γίνουν μόνο στις περιπτώσεις που έχει γίνει έγκριση μέχρι τις 30 του Απρίλη. Το να προλάβεις υποβολή μέχρι τότε δε σε κατοχυρώνει (όπως είχε γίνει παλιά με τους κωδικούς στις αμοιβές).

 

Επίσης μου διευκρίνισε ότι πρέπει να τσεκάρεις την επιλογή περί αποδοχής αμοιβών.

 

* το ωραίο είναι ότι εξεπλάγην: ''-Μα γιατί θέλετε να μειώσετε την αμοιβή?'' ''-Γιατί δεν μπορώ τελευταία στιγμή να ζητήσω τα διπλά από τον πελάτη'' ''-Ε, καλά''.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη αυτο τον καιρο ουτε νεα αδεια εχω κατεθεσει, ούτε και καποια προσφορα για μελλοντικη αδεια εχω δωσει και δεν εχω παρε δωσε με τις αμοιβες.....Διπλασιαστηκαν οι αμοιβες??? Παντως στο civil που εκανα μια δοκιμη δεν εχει αλλαξει κατι..

 

βγηκε η ενημερωση του civil απο χθες. σου εχει και την επιλογη να βάλεις το νεο τροπο υπολογισμου ή τον παλιό για τις ελαχιστες αμοιβες.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω ότι μετά από τηλ. επικοινωνία μου είπαν (μια κοπελιά δηλαδή*) ότι διορθώσεις των αμοιβών (δηλ. διαγραφή της ελάχιστης για επίβλεψη) θα γίνουν μόνο στις περιπτώσεις που έχει γίνει έγκριση μέχρι τις 30 του Απρίλη. Το να προλάβεις υποβολή μέχρι τότε δε σε κατοχυρώνει (όπως είχε γίνει παλιά με τους κωδικούς στις αμοιβές).

 

Επίσης μου διευκρίνισε ότι πρέπει να τσεκάρεις την επιλογή περί αποδοχής αμοιβών.

 

* το ωραίο είναι ότι εξεπλάγην: ''-Μα γιατί θέλετε να μειώσετε την αμοιβή?'' ''-Γιατί δεν μπορώ τελευταία στιγμή να ζητήσω τα διπλά από τον πελάτη'' ''-Ε, καλά''.

'Εγκριση από ποιον εννοείς ss_sk ? Aπό πολεοδομία ή από το ΤΕΕ αν έχεις υποβάλλει xml αρχείο?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Συνάδελφοι καλησπέρα! Βγάζω μια άδεια στην οποία εγώ υπογράφω αρχιτεκτονικά και ο μηχανολόγος παθητική και ενεργητική. Κάνω υποβολή xml στο τεε και ενώ το αρχείο μου πριν το στείλω μου δείχνει ελάχιστη αμοιβή για το μηχανολόγο και κάτι παραπάνω σε μένα , μετά το τεε μου βγάζει μια πολύ μικρή αμοιβή για το μηχανολόγο, όχι την ελάχιστη. Γιατί? Ευχαριστώ εκ των προτέρων γιατί για τις αμοιβές αυτές παιδεύομαι μία εβδομάδα και όλο κτ προκύπτει!

Link to comment
Share on other sites

1. Ο Μηχανολόγος δεν μπορεί να υπογράψει παθητική.

2. Η ελαχίστη δεν πάει σε κάθε μηχανικό αλλά επιμερίζεται σε όλους αν η συνολική αμοιβή είναι μικρότερη της ελαχίστης.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι ηλεκτρολόγος-μηχανολόγος αυτός που θα υπογράψει τη παθητική. Νομίζω ότι μπορεί.

Κατάλαβα , εγώ στο πρόγραμμα είχα επιλέξει μάλλον ΄΄ελάχιστη αμοιβή ανά μηχανικό΄΄ ενώ έπρεπε να επιλέξω ΄΄ελάχιστη αμοιβή για όλες τις μελέτες΄΄ και οταν μπηκα να τα υπολογίσω στο τεε μου έβγαλε μια μικρή για ηλεκτρολόγο και νόμιζα ότι είχα κάνει λάθος.

Σε ευχαριστώ για την άμεση απαντησή σου!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.