Μετάβαση στο περιεχόμενο

Επεξήγηση λογαριασμού ΔΕΗ


Sdimis

Recommended Posts

Μήπως κάποιος συνάδελφος μπορεί να μας εξηγήσει τι ρόλο παίζουν στην χρέωση της ΔΕΗ:

Σ.Ι. (kva), ΣΥΝΤ.(kwh) και xp zht (kw)

Υποθέτω ότι Σ.Ι. είναι η συμφωνημένη ισχύς, και ΧΡ. ΖΗΤ. είναι η μέγιστη ισχύς που καταγράφηκε ?

Τι ρόλο παίζουν στο τιμολόγιο ?

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς το τιμολόγιο με το οποίο έχεις συμφωνήσει να σε χρεώνει η ΔΕΗ, έχει ειδικούς όρους, που αφορούν χρεώσεις μέγιστης ζήτησης ανάλογα με το συνφ σου. Ποιός είναι ο κωδικός του τιμολογίου;

Link to comment
Share on other sites

Γ22, έχει Σ.Ι. 85, ΣΥΝΤ kwh 40 και η ΧΡ. ΖΗΤ συνήθως είναι περίπου 40 με 2-3 εξάρσεις στο 60 και 80. Θέλω να δω αν συμφέρει τον πελάτη μου η τιμολόγηση ή αν πρέπει (και μπορεί βέβαια ??) να την αλλάξει

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στην θέση σου το πιο φρόνημο είναι είτε να στείλεις τον πελάτη, είτε να πας ο ίδιος στην διεύθυνση εμπορίας του υποκαταστήματος της ΔΕΗ στο οποίο ανήκει το ακίνητο. Θα εκδόσουν λογαριασμούς, μέγιστες ζητήσεις κ.τ.λ. και θα σου προτείνουν αυτοί το τιμολόγιο που σε συμφέρει. Εγώ τουλάχιστον έτσι κάνω... (στην διεύθυνση εμπορίας επαναλλαμβάνω!! όχι αλλού γιατί έμπλεξες!)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Έστω ένας τριφασικός κινητήρας πάνω σε αντλία. Ο κινητήρας έχει ισχύ 20 kW. Στις χαμηλές στροφές όμως που θα δουλέψει θα απορροφά ισχύ 10 kW.

Η ΔΕΗ θα με χρεώσει για την απορροφούμενη ισχύ των 10 kW, σωστά;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Μπορείτε να μου εξηγήσετε τον παρακάτω λογαριασμό της ΔΕΗ;

Ποιά είναι η άεργος ισχύ [kVar] ;

Στο κόκκινο πλαίσιο είναι 67 kVar; Ο συντελεστής 1200 τί είναι;

Χάθηκα :sad: Όλα αυτά τα χρειάζομαι γιατί η εγκατάσταση μετά τη σύνδεση νέων κινητήρων έχει συνφ=0,75 και πρέπει να τοποθετηθούν κι άλλοι πυκνωτές. Δεν γνωρίζω, απλά υποθέτω ότι οι υφιστάμενοι πυκνωτές έχουν τοποθετηθεί σε διάταξη τριγώνου.

 

logariasmos.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου εξηγήσετε τον παρακάτω λογαριασμό της ΔΕΗ;

Ποιά είναι η άεργος ισχύ [kVar] ;

Στο κόκκινο πλαίσιο είναι 67 kVar; Ο συντελεστής 1200 τί είναι;

Χάθηκα :sad: Όλα αυτά τα χρειάζομαι γιατί η εγκατάσταση μετά τη σύνδεση νέων κινητήρων έχει συνφ=0,75 και πρέπει να τοποθετηθούν κι άλλοι πυκνωτές. Δεν γνωρίζω, απλά υποθέτω ότι οι υφιστάμενοι πυκνωτές έχουν τοποθετηθεί σε διάταξη τριγώνου.

 

logariasmos.th.jpg

 

1)

πρώτα-πρώτα ο λογαριασμός είναι για τιμολόγιο Β1, το οποίο και έχει καταργηθεί από 01/01/11. Τώρα ονομάζεται γενικό εμπορικό ή γενικό βιομηχανικό ανάλογα με τη χρήση...

 

2)

Ο συντελεστής 1200 είναι χαρακτηριστική του μετρητή που έχει η εγκατάσταση και χρησιμοποιείται για τη μετατροπή της ένδειξης του μετρητή στις πραγματικές καταναλώσεις.

 

3)

Το cos(φ) είναι πολύ χαμηλό για το Β1, με αποτέλεσμα να τρως υψηλές χρεώσεις χωρίς λόγο...

 

4)

άεργος: 80400 ΩΧΒΑ,

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

 

άεργος: 80400 ΩΧΒΑ,

 

ΩΧΒΑ --> Wha; (άεργες βατώρες) Ανάγονται σε άεργο ισχύ με απλή διαίρεση 80400 / (30μέρες x 24 ώρες);

 

------

 

Βρήκα στο web ότι η εξίσωση που δίνει την παραγόμενη άεργη ισχύς από ένα πυκνωτή είναι Qc = 2*π*f*C*(V^2)

f : συχνότητα 50Hz

C : χωρητικότητα πυκνωτή [Farad]

V : τάση τροφοδοσίας πυκνωτή [230V ή 400V ????]

 

Σε τριφασικό δίκτυο όταν έχεις δεδομένο την άεργο ισχύ, πως επιλέγεις τη συστοιχία των πυκνωτών;

Έχω πολλές ερωτήσεις για το θέμα.

Επειδή προφανώς δεν έχω ασχοληθεί στο παρελθόν με το θέμα αν μπορείτε να με κατευθύνετε σε κάποιο βιβλίο ίσως... :oops:

 

Βρήκα το βιβλίο "Βελτίωση του συντελεστη ισχύος στις βιομηχανικές εγκαταστάσεις" του Κριτσωτάκη © 2000. Αν το έχει κάποιος αγοράσει ή να αγοράσω κάποιο άλλο. Ακούω προτάσεις....

Link to comment
Share on other sites

ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΑΝΤΙΣΤΑΘΜΙΣΗ

 

Η ισχύς των πυκνωτών που χρειάζονται ώστε ο cosφ να διορθωθεί πχ. από 0,8 σε 0,94 είναι:

QC= Pολ(tanφ1-tanφ2) όπου

φ1: η αρχική γωνία 36,87°  tanφ1= 0,75

φ2: η τελική γωνία 19,95°  tanφ2= 0,363

και Pολ η συνολική ισχύς της εγκατάστασης:

πχ. Pολ= 1051,017 KW, πολλαπλασιασμένη με το μέγιστο συντελεστή ταυτοχρονισμού(εάν υπάρχει στην περίπτωσή σου):

Pολ= 1051,017 ∙0,9 => Pολ= 945,915 KW

Επομένως QC=366,07 KVAr

 

έτσι βρίσκεις την ισχύ των πυκνωτών που θες.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.