Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εξωτερική θερμοπρόσοψη νέας οικοδομής 2018


Recommended Posts

Φτιάξε κατ'επιλογή αεριζόμενη θερμοπρόσωψη, με πολυουρεθανικά πάνελ πλαγιοκάλυψης!

Έχετε κάνει εφαρμογή σε κάποια κατοικία και αποδίδει; Μπορείτε να μου περιγράψετε περισσότερο αναλυτικά τη μέθοδο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Κατάργηση πρώτα των χωνευτών, ίσως και των επάλληλων αν είναι εφικτό. Ειδικά με τα χωνευτά καταργείται το όφελος από την εξωτερική θερμοπρόσωψη. Είναι σαν να μην υπάρχει. Επίσης είναι σαν να μην υπάρχει η διπλή τοιχοποιία. Το "κενό" συμπεριφέρεται σαν να έρχεται σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα.

Link to comment
Share on other sites

Κατάργηση πρώτα των χωνευτών, ίσως και των επάλληλων αν είναι εφικτό. Ειδικά με τα χωνευτά καταργείται το όφελος από την εξωτερική θερμοπρόσωψη. Είναι σαν να μην υπάρχει. Επίσης είναι σαν να μην υπάρχει η διπλή τοιχοποιία. Το "κενό" συμπεριφέρεται σαν να έρχεται σε επαφή με τον εξωτερικό αέρα.

Αυτό με τα χωνευτά είναι υπερβολή. Όταν είναι κλειστό μια χαρά μόνωση κάνει ο αέρας. Επίσης ναι πράγματι η μόνωση πρέπει να είναι στην εξωτερική πλευρά του εσωτερικού τοίχου και η θερμοπροσωψη χωλενει..
Link to comment
Share on other sites

Τουβλο, μονωση, τουβλο ειναι η τοιχοποιια. Επίσης εγω θέλω να κανω και θερμοπρόσοψη, ώστε να κάνω οσο το δυνατον πιο "ενεργειακό" το σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Όσο υπάρχουν τα χωνευτά κουφώματα, ό,τι και να κάνει κανείς με εξωτερική θερμοπρόσωψη δεν γίνεται πιο "ενεργειακό" το σπίτι.

Προσωπικά τα θεωρώ άσκοπα έξοδα γι'αυτό και δεν προτείνω κάποιο συγκεκριμένο σύστημα εξωτερικής θερμοπρόσωψης.

Επαναλαμβάνω ότι πρόκειται για άποψή μου και δεν απαγορεύεται να κάνει κανείς ό,τι θέλει.

Δεν θα επιμείνω στο παρόν θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.