Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλιακή υποβοήθηση θέρμανσης σε εξοχικό


tasossolar

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ και τους 2 για το χρόνο και το ενδιαφέρον σας.

Σε υβριδικά συστήματα έχεις ψαχτεί; Πχ ζεστό νερό χρήσης, ή θέρμανσης και φωτοβολταϊκά με net metering;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το έχω ψάξει και το βρήκα το πιο συμφέρον.

 

Απλά στη σκέψη μου, αντικατέστησα την αντλία θερμότητας ως υπερβολικά ακριβή με 3 κλιματιστικά (https://www.skroutz.gr/s/2756873/Mitsubishi-MSZ-MUZ-FH25VE.html?keyphrase=MSZ%2FMUZ-FH25VE) μόνιμα ανοικτά στους 15-18 όταν θα λείπω (ανάλογα τις εξωτερικές συνθήκες) και φωτοβολταικά περίπου 4KW, τα οποία θα με κάλυπταν σχετικά καλά. Βέβαια, για ακριβή στοιχεία, θα χρειαζόταν μελέτη. Όμως, άλλο τα 1500 ευρώ που σκεφτόμουν στην αρχή (για μία απλή υποβοήθηση στη θέρμανση μία φορά την ημέρα) και άλλο τα 8000-10000 ευρώ (3 κλιματιστικά+ 4kw φβ) να τα δώσεις μετρητά ή έστω και με κάποιες δόσεις. Είναι πιο "ζόρικο" ποσό. Αν τα έχεις βέβαια, δεν το συζητάω, αξίζει με τα χίλια αφού παίρνεις και θέρμανση και ψύξη και ένα σημαντικό μέρος της κατανάλωσης ρεύματος για πολλά χρόνια.

 

Η άλλη λύση είναι να βάλω 15-20τ.μ ηλιακά αερόθερμα (έχω τα υλικά λόγω μίας ευρεσιτεχνίας που είχα κατοχυρώσει) και να βάζω 25kwh+ σε μία ημέρα ηλιοφάνειας ακολουθώντας παράλληλα τη λύση του αυτοματισμού που μου υποδείξατε πιο πάνω, μαζί με μία αναβάθμιση του καυστήρα.

 

Για αρχή θα ξεκινήσω με το θέμα του αυτοματισμού και αμέσως μετά θα δω το θέμα του καυστήρα. Καλό Πάσχα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.