Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πεζογέφυρα οπλισμένου σκυροδέματος


 

Recommended Posts

Γεια σας και παλι.Αντιμετωπιζω την κατασκευη πεζογεφυρας με οπλισμενο σκυροδεμα σαν θεμα εξαμηνου της σχολης.Προβληματιζομαι για αρχη ποσο θα επιλεξω το παχος της πλακας και το υψος του ζυγωματος.Θα πρεπει να υπολογισθει η να προεκτιμηθει?

Link to comment
Share on other sites

Πως θα είναι το στατικό σύστημα; Μόνο πλάκα; Ή θα έχεις και δοκάρια κατά μήκος και εγκάρσια; Τι άνοιγμα έχεις; Από Ευρωκώδικες και din μπορείς να βρεις φορτία κλπ αλλά το σύστημα εσύ πρέπει να το επιλέξεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

φιλε μου ολοσωμη η δικτυωτη ειναι η κυρια δοκος.εγω παντως σε οδικη γεφυρα πηρα 20 εκατοστα πλακα.μπορω να σε βοηθησω αρκετα αλλα δωσε και αλλες πληροφοριες για την εργασια σου.

Link to comment
Share on other sites

από ότι θυμάμαι όταν θεώρησα το πάχος πλάκας στην αρχή της διπλωματικής είχα κάνει τον έλεγχο σε διάτρηση αρχικά γιατί είχα μεγάλα συγκεντρωμένα φορτία, αλλα μιλάω για οδογέφυρα... ίσως να θες να το ελέγξεις πριν προχωρήσεις στις επιλύσεις, νομίζω παίρνεις και στην πεζογέφυρα σαν τυχηματικό κάποιο φορτίο οχήματος....

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε από το βιβλίο του Leonhardt Ολοσωμες Κατασκευές-Τόμος 6 Ολόσωμες γέφυρες

Από εκεί μπορείς να υπολογίσεις διαστάσεις με βάση τη λυγηρότητα της γέφυρας

Link to comment
Share on other sites

lars τον Νικο εχεις καθηγητη?Αν ειναι αυτο που νομιζω δηλαδη...περασα να παρω ενα χαρτι απτη σχολη για το μαστερ και ειδα το θεμα αναρτημενο....Πρωτη φορα βαζει τετοιο...Τεσπα..επειδη αν ειναι η φαση που νομιζω, καλυτερα οτι απορια εχεις να πηγαινεις σε αυτον ..οσο χαζη και ναναι..θα εκτιμησει οτι ασχολησαι.Γιατι τον τροπο που τα θελει αυτος δεν τα γραφει σε κανενα βιβλιο....παρα μονο στις σημειωσεις που μοιραζει...Δεν εχει δωσει λυμενο θεμα ιδιο?ωστε να δεις πως τοχει λυσει γιανα ξερεις προς τα που να ψαξεις γενικα..

Οτι και να σου πει παντως οποιοσδηποτε....ακομα και ο καλυτερος ναναι στο ειδος....μπορει ναναι ασχετο απτο πως το θελει αυτος,πως τοχει σχεδιασει στο μυαλο του...Στειλε μου π.μ. για οτι θες :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.