Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραχωρητηρια


Recommended Posts

Καλησπέρα συνάδελφοι.

Ως συνήθως εμείς οι Τοπογράφοι έχουμε προβλήματα με τα εμβαδά και τις πλευρές των οικοπέδων που μετράμε, διότι ποτέ δεν ταυτίζονται με τα στοιχεία των χαρτιών που συνοδεύονται. Μου έχει τύχει λοιπόν μια περίπτωση, όπου ένα αγροτεμάχιο, εκτός, το μέτρησα 18 στρ. όμως το παραχωρητήριό του λέει οτι είναι 19. Το παραχωρητήριο δεν έχει πλευρές παρά μόνο το εμβαδόν των 19 στρ. Στο αγροτεμάχιο και στις 3 πλευρές του (η 4η είναι ο αγροτικός δρόμος) υπήρχαν σημάδια που έδειχναν τα όρια με σαφήνεια.

Αναρωτιέμαι αν είναι καλύτερα να μπαλαμουτιάσω το σχέδιο ή να το δώσω όπως το μέτρησα, με 18 στρ. για συμβόλαια. Τι λέτε;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, το πρόβλημα που αναφέρεις το έχω αντιμετωπίσει και εγώ. Ειδικά αν πρόκειται και για διανομή του 1929 - 1930, η πραγματική κατάσταση απέχει σημαντικά από τα σχέδια της τοπογραφικής. Μήπως μεταγενέστερα έχει γίνει κάποιο εγγειοβελτιωτικό έργο (αρδευτικό - αποστραγγιστικό κανάλι), για το οποίο έγινε απαλλοτρίωση του 1 στρέμματος που σου λείπει?

 

Ίσως τότε βρεις κάποια στοιχεία από τον τοπικό ΤΟΕΒ.

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν έχει γίνει κάποιο εγγειοβελτιωτικό έργο. Εσύ τι λες, το αφήνεις 18στρ. ή μπαλαμούτι;

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή, που έχεις αποκλείσει καταπάτηση από όμορο αγροτεμάχιο, τότε βάλε αυτό που μέτρησες. Βέβαια και 19 στρ. να βάλεις, πάλι δε θα έχεις πρόβλημα, αφού έτσι λέει ο "επίσημος" τίτλος.

Πρόβλημα θα είχες αν σου έβγαινε > 19 στρ.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε Giorgeron

αποκλίσεις στα εμβαδά της τάξης του 5% ειναι αναμενόμενες

γενικά σε παλιές διανομές οι αποκλίσεις κατα μέσο όρο σε κλίμακα 1/5000 είναι

70τ.μ/στρέμμα

που σημαίνει ότι το εμβαδό του γεωτεμαχίου που αναφέρεις μπορεί να είναι απο 17700τ.μ-20300τ.μ περίπου

δείξε ότι μέτρησες και είσαι σίγουρος

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

O Θεοχάρης για ΑΛΛΗ μία φορά σωστότατος.

 

Προσωπικά, έχω έρθει αντιμέτωπος με πολυ μεγαλύτερες διαφορές των 70τ.μ./στρέμμα.

 

Ενδεικτικά να σου πώ ότι πολλάκις έχω πετύχει πλευρά αγροτεμαχίου διανομής που αναγράφεται στον χάρτη το μήκος πλευράς του, η αναγραφόμενη να διαφέρει με την μετρούμενη (στο χάρτη, πάντα) πολλά πολλά μέτρα.

 

Δείξε ότι μέτρησες, αφού πρώτα εξαντλήσεις κάθε περιθώριο λάθους, αν και για διανομές αν δεν κάνω λάθος, για συμβόλαια, αναγράφεις το εμβαδόν τίτλου.

 

Βασικά τώρα που το ξανασκέφτομαι.... ΕΙΝΑΙ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟ ΔΙΑΝΟΜΗΣ??

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ συνάδελφε ikarnaris

πράγματι συμβαίνουν τα όσα αναφέρεις

γι αυτό έγραψα ' κατα μέσο όρο' ΄περιπου΄κλπ

τι να κάνουμε αφου δεν έχουμε Εθνικό Κτηματολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.