Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσβαση σε ψηφιακά δεδομένα?


Recommended Posts

Αν σε ικανοποιεί η ακρίβεια του αντίστοιχου χάρτη 1:50000 της ΓΥΣ έχει ισοϋψείς ανα 20μ, αλλά έχε υπ΄όψη σου ότι μιλάμε για ανακρίβειες σε ΧΥΖ των 50 έως 100μ ή και περισσότερα.

Σε κάθε περίπτωση μπορείς να παραγγείλεις στη ΓΥΣ με χαμηλό κόστος, νομίζω 10 έως 20 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα είναι οτι έχω ισοϋψείς καμπύλες από 1:50000 αλλά δεν μου κάνει αυτή η κλιμακα..θέλω 1:5000. σκοπός μου είναι να κάνω ένα ΤΙΝ και να εστιάσω στην συγκεκριμένη περιοχή του χιονοδρομικού. Ότι ήταν να δουλέψω με κλίμακα 1:50000 το έχω δουλέψει.

Link to comment
Share on other sites

Τότε ισχύουν αυτά που σου έγραψα για τα φωτογραμμετρικά διαγράμματα, που βασικά είναι η ίδια μέθοδος που η ΓΥΣ παράγει τα 1:5000 της.

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν εχουν κτηματογραφηθεί ορισμένα φύλλα χάρτη της ΓΥΣ. Ρώτησα μήπως φταίει το ότι είναι παραμεθόριος και ότι ισως είναι δύσκολο να βρεθούν. Μου είπαν ότι δεν υπάρχει τέτοιο ζήτημα.

Οπότε?

Link to comment
Share on other sites

Οπότε βάλε στο προϋπολογισμό του έργου και έξοδα για τη μελέτη παραγωγής διαγραμμάτων 1:5000 ή άλλαξε περιοχή μελέτης εκεί που υπάρχουν διαγράμματα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τηλέφωνο στη διεύθυνση τοπογραφικής του Υπουργείου Γεωργίας. Η διεύθυνση εκτός από ορθοφωτογραφίες πουλάει και ψηφιακά μοντέλα εδάφους (από τα οποία παράχθησαν οι ορθο). Αν είσαι τυχερός μπορεί να υπάρχουν για την περιοχή που ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

DEV δεδομένα με ακριβεια pixel στα 90 μέτρα:

 

http://srtm.csi.cgiar.org/SELECTION/inputCoord.asp

 

Μαυρίζουμε τα κουτάκια που μας ενδιαφέρουν και μετά πατάμε το Search και τα κατεβάζουμε.

 

Επιπλέον έχω δεδομένα για ArcGis για το σύνολο της Ελλάδας ( Οδικό- σιδιροδρομικό , ΟΤΑ, Corine, Χωρια-Πόλεις, προστατευόμενες περιχές, Λίμνες, Ποτάμια, Περιφέρειες, υψόμετρα ) σε σε greek grid όλα, αλλά μας τα έχουν δώσει από το πανεπιστήμιο για εκπόνηση εργασίας και δέ ξέρω ποιανού είναι. Εάν δεν τείθεται πρόβλημα πνευματικών δικαιωμάτων να σας πω την ιστοσελίδα που βρίσκονται.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.