Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόσβαση σε ψηφιακά δεδομένα?


Recommended Posts

Προσωπικά δεν γνωρίζω άλλο τρόπο να προμηθευτείς τα διαγράμματα 1:5000 που επιθυμείς, γνωρίζω πάντως πως μιάς που είσαι νέος συνάδελφος, θα σου έκανε καλό η τριβή με τον επίσημο φορέα για να μάθεις σε τελική ανάλυση και την διαδικασία (εντοπισμός, παραγγελία, έλεγχος κλπ)...Σε κάθε περίπτωση πάντως, μου κάνει εντύπωση που διαβάζω συνεχώς από συναδέλφους και μάλιστα νέους, να ψάχνουν να βρουν τρόπους να πάρουν δωρεάν και με τον ελάχιστο κόπο στοιχεία έχοντας ως τελευταία λύση το να καταφύγουν στον επίσημο φορέα που είναι και η ενδεδειγμένη στο κάτω κάτω!!! Δηλαδή τόσο ακριβό το θεωρεί ένας συνάδελφος να αγοράσει ένα διάγραμμα το οποίο μπορεί να του ξαναχρησιμέυσει στο κάτω κάτω, από την Γ.Υ.Σ? Δεν μιλάω για εξαιρετικές περιπτώσεις που κάποιος είναι σε ακριτική περιοχή, ή που καίγεται απο άποψη χρόνου, αλλά δεν λύνονται όλα μέσω ενός forum, ενός scanner και ενός e-mail!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 36
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχεις δίκιο και συμφωνώ μαζί σου αλλά όντως είναι η πιο έγκυρη λύση της ΓΥΣ, αλλά συνήθως όλοι ψάχνουν να καταφύγουν σε άλλους τρόπους εύρεσης τέτοιων διαγραμμάτων..Αλλά ποτέ δεν ξέρεις αν κάποιος μπορεί να σε βοηθήσει και με κάποιο άλλο τρόπο..Για αυτό κιόλας ρώτησα αν θα μπορούσαν να διατεθούν αλλιώς..Ευχαριστώ πάντως..

Link to comment
Share on other sites

αλλά συνήθως όλοι ψάχνουν να καταφύγουν σε άλλους τρόπους εύρεσης τέτοιων διαγραμμάτων

Δυστυχώς αυτή η νοοτροπία αναπτύσσετε στα Πολυτεχνία μας. Σαν μελλοντικός επαγγελματίας πρέπει να μάθεις να σκέφτεσαι πράγματα όπως νομιμότητα, σεβασμός στην δουλειά του προγραμματιστή (μπορεί να κάνεις εσύ αυτή τη δουλεία στο μέλλον), εγκυρότητα και αξιοπιστία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι τους πιο έμπειρους και θα ήθελα τη βοήθεια τους..Υπενθυμίζω οτι για την διπλωματική μου εργασία χρειάζομαι γύρω στα 10 φύλλα χάρτη 1:5000 απο τη ΓΥΣ..Ισχύει ότι πρέπει να κάνω αίτηση στη Διοίκηση του τμήματος μου για να μπορέσω να τους προμηθευτώ;;Κάτι άκουσα οτι πρέπει να κάνω αίτηση στο τμήμα μου και θα στείλει η σχολή μου την αίτηση στη ΓΥΣ..ξέρετε αν ισχύει κατι τετοιο?

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Σου χορηγεί το τμήμα μια αίτηση προς τη ΓΥΣ και τα παίρνεις ΔΩΡΕΑΝ. Τουλάχιστο αυτό ίσχυε προ 15 ετίας.... τώρα δεν ξέρω... χαλεποί καιροί....

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι ξερει καποιος τι γινετε με το site του ΓΥΣ?

Δε μπορω να μπω εδω και μια βδομαδα.

Αναγκαστηκα να ανεβω αθηνα για να παρω τοπογραφικα διαγραμματα και σε ερωτημα που τους εκανα μου ειπαν το οτι δεν υπαρχει προβλημα και οτι κανω κατι εγω λαθος.

Παρολ'αυτα δοκιμασα να μπω και απο αλλους υπολογιστες και δε γινετε τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Το σχέδιο πόλης Πατρών είναι διαθέσιμο δωρεάν

http://www.eugis.gr/

 

Κατεβάζετε την εφαρμογή, επιλέγετε τι θέλετε και τυπώνετε.

Δεν ξέρω μόνο αν έχει επιλογή για ρύθμιση της κλίμακας ή αν τυπώνει ότι φαίνεται στην οθόνη. 5 λεπτά το είχα δουλέψει χτες και δεν πρόλαβα να το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Καλημέρα σας συνάδελφοι.. Αναφερω εχω πτυχιακη με θεμα το χιονοδρομικο του Καϊμακτσαλαν και ψαχνω να βρω χαρτες κλιμακας 1:5000.. Εδω και 2 βδομαδες παιρνω τηλεφωνα στη ΓΥΣ να παραγγειλω και μου λενε οτι δεν υπαρχουν.. Δεν εχουν κτηματογραφηθει! Εν τω μεταξύ έχω βρει ηδη 5 χαρτες γυρω απο τη συγκεκριμενη περιοχη. Το μονο που χρειαζομαι ειναι να βρω ισοϋψεις καμπυλες και υψομετρα. Και δυστυχως αδικα περιμενα απο 2 βδομαδες να μου πουν οτι δεν υπαρχουν αυτοι οι χαρτες. Απευθυνομαι στους πιο εμπειρους μηπως εχουν καποια προταση πως μπορω να βρω αλλους τροπους να προμηθευτω τα συγκεκριμενα δεδομενα??

 

Ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

Μία λύση είναι η παραγωγή φωτογραμμετρικού διαγράμματος από στερεοζεύγη αφιών της ΓΥΣ με dtm και break lines.

Θα απαιτηθούν βέβαια προηγουμένως και επιτόπιες μετρήσεις 4 έως 6 φωτοσταθερών με gps στην ευρύτερη περιοχή του στερεομοντέλου.

Υποθέτω βέβαια ότι η λύση του google earth έχει απορριφθεί λόγω ανακρίβειας, όπως και οι υπάρχοντες χάρτες 1:50000 της ΓΥΣ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.