Μετάβαση στο περιεχόμενο

Rubbersheeting - Τι ειναι?


Recommended Posts

άλλη ακρίβεια έχεις αν κάνεις επίθεση σε 1/5000 και άλλη αν κάνεις σε 1/200 για παράδειγμα.

 

overlay? μπερδεύομαι λίγο με ξένους όρους.

τι είναι κάποια ορολογία που δεν γνωρίζω?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 24
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άλλη ακρίβεια έχεις αν κάνεις επίθεση σε 1/5000 και άλλη αν κάνεις σε 1/200 για παράδειγμα.

 

Καλα ναι εννοειται αλλα που μπορεις να βρεις χαρτη 1/200 για να το επιθεσεις? Η ΓΥΣ μεχρι πεντοχιλαρα δεν παρεχει η κανω λαθος?

 

overlay? μπερδεύομαι λίγο με ξένους όρους.

τι είναι κάποια ορολογία που δεν γνωρίζω?

 

Οχι τιποτα, απλος η αγγλικη ορολογια της επιθεσης χαρτη ειναι o overlay.

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να το εφαρμοσω μεσα απο το Raster Design της Autodesk, αλλα δεν μου καθεται καλα.

 

Εισαγω ενα κτηματολογικο διαγραμμα. Το κανω scale στην 1:1 και rotate για να ταυτιζονται η συντεταγμενες κατα Χ αλλα το y εξακολουθει να χανει.

 

Μιλαω για αποστασεις στον χωρο μηκους 20 εκατοστον. Μετραω απο τα σταυρονημα του καναβου η οποια αποσταση θαπρεπει να ειναι 50 Μέτρα, και μου την δινει 50,22 το AutoCAD.

 

Δοκιμασα λοιπον την επιλογη rubbersheeting και του χτυπαω το καθε σταυρονημο του κανναβου στις πραγματικες του συντεταγμενες και επειτα στις συντεταγμενες που βρισκεται στον χαρτη, αλαλ τα αποτελεσματα ειναι ακυρα τελειως.

 

Ξερει κανεις να εφαρμοζει rubbersheeting μεσω του Raster Design?

Link to comment
Share on other sites

κλίκ στο σταυρό μέσα στην εικόνα (source point)

 

στη συνέχεια κλίκ (ή πληκτρολόγηση Χ,Ψ) του σημείου που θα έπρεπε να είναι (destination).

 

Αυτό το επαναλαμβάνεις για όσα σημεία διαθέτεις πληροφορία.

 

Μετά επιλέγεις το είδος μετασχηματισμού, προτιμώ προσωπικά πολυωνυμικό 1ου, άντε και 2ου βαθμού και βλέπω τα υπόλοιπα εκ μετασχηματισμού σε κάθε σημείο. Αν υπάρχει κάποιο που "κλωτσάει" το ξετικάρω και παρατηρώ πόσο μειώθηκαν οι τιμές στα άλλα. Οταν ικανοποιηθώ, πρώτα σώζω αρχείο txt με τα σημεία και τις ρυθμίσεις και μετά τελειώνω την εντολή. Θα μου ζητήσει να σώσω το ράστερ αρχείο, το σώζω με άλλο όνομα κρατώντας τις default ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

κλίκ στο σταυρό μέσα στην εικόνα (source point)

 

στη συνέχεια κλίκ (ή πληκτρολόγηση Χ,Ψ) του σημείου που θα έπρεπε να είναι (destination).

 

Αυτό το επαναλαμβάνεις για όσα σημεία διαθέτεις πληροφορία.

 

Μετά επιλέγεις το είδος μετασχηματισμού, προτιμώ προσωπικά πολυωνυμικό 1ου, άντε και 2ου βαθμού και βλέπω τα υπόλοιπα εκ μετασχηματισμού σε κάθε σημείο. Αν υπάρχει κάποιο που "κλωτσάει" το ξετικάρω και παρατηρώ πόσο μειώθηκαν οι τιμές στα άλλα. Οταν ικανοποιηθώ, πρώτα σώζω αρχείο txt με τα σημεία και τις ρυθμίσεις και μετά τελειώνω την εντολή. Θα μου ζητήσει να σώσω το ράστερ αρχείο, το σώζω με άλλο όνομα κρατώντας τις default ρυθμίσεις.

 

Πολυ σωστος, ευχαριστω πολυ. Εγω εβαζα triangular ειδος μετασχηματισμου, και τα χτυπαγα αναποδα (πρωτα συντεταγμενες, και μετα που υπαρχει στην εικονα!) γι'αυτο μου εβγαζε περιεργα αποτελεσματα. Τωρα ενταξει το φερα στα ισα του επιτελους. 8-)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.