Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ειδοποίηση Πληρωμής Εισφορών ΤΣΜΕΔΕ - Υπάρχει εκκρεμότητα


gdp

Recommended Posts

Στην ειδοποίηση πληρωμής εισφορών του ΤΣΜΕΔΕ (Α' 2009), αναγράφεται η φράση "Υπάρχει Εκκρεμότητα" χωρίς περαιτέρω επεξήγηση.

 

Γνωρίζει κάποιος/α τι είδους εκκρεμότητα μπορεί να είναι αυτή;

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν έχεις πληρώσει όλες τις τακτικές εισφορές, ελεγξε τον ειδικό λογαριασμό με μία επίσκεψη στο ΤΣΜΕΔΕ της περιοχής σου.

 

Χωρίς αυτό να σημαίνει οτι ισχύει για το δικό σου:

Προχθές πήγα για θέμα μου και η ευγενέστατη κυρία στο ταμείο μου λέει οτι έχω μία απλήρωτη εισφορά από το 2008, 220€ + 24€ λόγω εκπρόθεσμης πληρωμής.

 

Μετά το πρώτο ξεροκατάπιμα, της λέω: "μα έχω πληρώσει όλα όσα έλαβα σε ειδοποιητήρια".

Και ευγενέστατα πάλι, μου λέει: "Δεν λάβατε ειδοποιητήριο για αυτό".

 

Μετά το δεύτερο ξεροκατάπιμα, μου εξήγησε:

Όσοι μηχανικοί δεν είχαν δηλώσει συμμετοχή στον ειδικό λογαριασμό ( μη με ρωτάς παραπάνω, δεν ξέρω τι είναι αυτό ), τους δήλωσε το ΤΣΜΕΔΕ υποχρεωτικά όταν κλείσαν δεκαετία. Η πρώτη εισφορά, το πρώτο εξάμηνο του 2008, εξεδόθη αφού είχαν σταλεί ειδοποιητήρια. 'Αρα δεν ειδοποιήσανε κανέναν. Στο άλλο εξάμηνο άρχισαν να γράφουν στο ειδοποιητήριο αυτή την ένδειξη.

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις,

 

Νza, φαντάζομαι ότι 'ειδικός λογαριασμός' = 'ειδική προσαύξηση'. Επειδή έχω πληρώσει και εγώ όλα τα ειδοποιητήρια και πέρσι έκλεισα τη δεκαετία είναι πάρα πολύ πιθανόν να ισχύει αυτό ακριβώς που γράφεις. Θα το μάθω σύντομα ...

Link to comment
Share on other sites

εγώ που είμαι 1 χρόνο και μου ήρθε κόκκινο (εκρεμμότητες) ενω τις έχω πληρώσει όλες , τι μπορεί να είναι? Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί δε σηκώνουν τα τηλέφωνα στο ΤΣΜΕΔΕ

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα και στις 2 περιπτώσεις είναι χρέος για την ειδική προσαύξηση. Και σε μένα το πρώτο εξάμηνο αναγραφόταν κανονικά στο ειδοποιητήριο η οφειλή ενώ το δεύτερο ήταν κόκκινο χωρίς να αναφέρεται το ποσό για την ειδική προσαύξηση.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης στην περίπτωση εκπρόθεσμης εξόφλησης όταν πρέπει να πας στο ΤΣΜΕΔΕ να σου δώσουν ειδική εντολή για να πληρώσεις στην τράπεζα πρέπει να ξαναγυρίσεις να τους δώσεις την απόδειξη. Από ό,τι κατάλαβα δεν υπάρχει και πολύ καλός έλεγχος με την Εθνική και όταν έρχεται η επόμενη λυπητερή δεν είναι ενημερωμένη.

Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε και μένα τώρα το πρώτο ειδοποιητήριο.Προσπαθώ να τους βρω στο τηλ. να κάνω μια ερώτηση αλλά μπα.μπορώ την εισφορά του εξαμήνου να την αποπληρώσω σε δόσεις?Δηλαδή να κάνω κάποιον διακανονισμό γιατί δεν έχω δουλειά αυτό τον καιρό?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.