Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ ΚΑΤ ΟΙΚΟΝ 2


Recommended Posts

Η διαδικασία της δανειοδότησης περατώνεται μόλις υπογραφεί η σύμβαση. Από αυτή τη στιγμή θα είναι δυνατή η αποδέσμευση των σχετικών ποσών (προκαταβολή πριν την έναρξη των εργασιών, αποπληρωμή του μέρους που αφορά την ίδια συμμετοχή-δάνειο μετά την υποβολή των παραστατικών δαπανών).

Τις εργασίες, τυπικά, μπορεί να εκτελέσει κάποιος μετά την έκδοση πρώτου ΠΕΑ. Το θέμα είναι ποιος επαγγελματίας θα μπορέσει να σε πιστώσει για μεγάλο χρονικό διάστημα. Δεδομένου αυτού, κι επειδή ακόμα και μετά την τελική έγκριση θα υπάρξουν παραιτέρω καθυστερήσεις, δεν ξεκινάμε εργασίες.

Πρόκειται πάντως για διαδικαστικά θέματα που δεν έχουν ξεκαθαρίσει με σαφήνεια και δεν βλέπω να υπάρχει και κινητικότητα. Αν το σκεφτείτε, έχουμε ξεκινήσει να "υποβάλλουμε" από το Νοέμβριο του 2017 και με τις παρατάσεις φτάσαμε να έχουμε υποβολές το Πάσχα του 2018 και ακόμα δεν βγει ούτε μία λίστα.

 

Edited by GDOU
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλησπέρα. Η αίτηση μου απορρίφθηκε από ειδική περίπτωση ακυρώθηκε δηλαδή με αυτή την αιτιολογία 

Από τα δηλούμενα στοιχεία της αίτησής σας προκύπτει ότι δεν έχετε δικαίωμα πλήρους κυριότητας ή/και επικαρπίας επί του πρόσφατα αποκτηθέντος ακινήτου για το οποίο υποβάλατε αίτηση. Σύμφωνα με τα οριζόμενα στο κεφ. 2.2 καθώς και στο κεφ. 5.2 του οδηγού εφαρμογής του προγράμματος Εξοικονόμηση κατ’ Οίκον ΙΙ, η αίτησή σας απορρίπτεται.

Ωστόσο στο ακίνητο έχω την ψιλή κυριότητα από.Το 2018 Ιανουάριο και έχω παραθέσει όλα τα σχετικά δικαιολογητικά. 

Στο τηλέφωνο μη σας.πω καλύτερα πως μιλάνε εν τέλει λένε ότι στα νεοαποκτηθεντα δικαιούνται μόνο όσοι έχουν πλήρη κυριότητα. Το ακίνητο δεν είναι νεοαποκτηθεντο απλώς εγώ πήρα την υψηλή κυριότητα τον Ιανουάριο. Τι πιστευετε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.