Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σύμβουλος ασφαλείας adr


centervak

Recommended Posts

Εκπαιδευτής μπορείς να γίνεις μόνο αν έχεις παρακολουθήσει το σεμινάριο για ΣΑΑΜΕΕ.

Site σχετικό υπαρχει μόνο του υπουργειου μεταφορων που νομίζς το link έχει δωθεί πιο πριν...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Καλημέρα σας,

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι με τη σειρά μου. Επειδή το έψαξα λίγο και μου είπαν ότι εκτός από τα σεμηνάρια πρέπει να έχω και δίπλωμα Γ' κατηγορίας για να πάρω το πιστοποιητικό και όλη η φάση θα πάει κανά 1500Ε περίπου, πόσα μπορεί να ζητήσει ένας μηχανικός από τον πρατηριούχο; Όχι τίποτα άλλο, αλλά να δούμε και πότε κι αν κάνουμε απόσβεση, γιατί θέλει και αναννέωση κάθε 5χρόνια, η οποία δεν ξέρω πόσο κοστίζει. Όποιος μπορεί ας δώσει μία βοήθεια!!

Link to comment
Share on other sites

ένα όχημα, βυτίο κυρίως, χρειάζεται φύλλο δοκιμών που το το δίνουν πιστοποιημένες εταιρίες με μηχανολογικό εξοπλισμό και τα σχετικά, στις οποίες εταιρίες δουλεύουν οι μηχανικοί που κάνουν το σεμινάριο που αναφέρεις ως πραγματογνώμονες adr ... τώρα πως πληρώνουν οι εταιρίες τους μηχανικούς δεν ξέρω .... μόνο σου σαν άτομο δεν μπορείς να δώσεις φύλλο δοκίμων, εκτός και αν κανείς εταιρία πράγμα δύσκολο.... υπάρχει επίσης μια άλλη περίπτωση οι ελεγκτές ΚΤΕΟ που δίνουν το φύλλο ADR το οποίο όμως το δίνουν μόνο το ΚΤΕΟ που απασχολούν μηχανικούς και τους πληρώνουν σχετικά μέτρια.... αυτό το σεμινάριο διαρκεί μια εβδομάδα ενώ τον πραγματογνωμόνων 3 εβδομάδες .. συμβούλους που λες δεν χρειάζεται πουθενά .... το σεμινάριο θα το κάνεις μόνο αν δουλέψεις σε τέτοιες εταιρίες αλλιώς δεν χρειάζεται....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επιθεωρητης ADR γινεσαι μεσω σεμιναριου στο Υπ. Μεταφορων με συνεργασια Πολυτεχνείων και αυτα οργανωνονται όταν το κρατος κρινει οτι υπαρχει αναγκη νέων επιθεωρητων για την καλυψη της αγορας. Φυσικα εχει προφορικες και γραπτες εξετασεις. Ο ορισμός σου γινεται με ΦΕΚ και είναι μονιμος. Για να εργαστείς χρειαζεται συνεργασία με αρμόδιο φορέα ελεγχου και οι ελεγχοι πραγματοποιουνται σε πιστοποιημενο χωρο δοκιμων (δε γινεται στο δρομο ο ελεγχος). Χωρις φορεα και χωρο ελεγχου δεν γινεται έλεγχος.

Τα εγκεκριμενα ΚΤΕΟ με βαση το φύλλο ελεγχου του φορεα εκδιδουν το γνωστό ADR με τη ροζ ριγα. Ο αρχικός ελεγχος (αρχικη ταξινομηση πχ για πινακιδες) γίνεται απο Πολυτεχνειο και οι περιοδικοί απο τους φορείς. Ο ελεγχος του Π (αλλο αυτο) γινεται απο φορείς ελεγχου. 

Οι συμβουλοι ADR είναι αλλο θεμα και η διαδικασια ειναι πολυ πιο ευκολη.  Λειτουργούν συμβουλευτικα προς τους ενδιαφερόμενους και γι αυτο λεγονται σύμβουλοι. Δεν πραγματοποιουν δοκιμες. Εχουν δυνατοτητα να λειτουργησουν ως ανεξαρτητοι παρεχοντας την υπηρησία σε κάθε ενδιαφερόμενο. Και εδω εχει σεμιναριο αλλα οχι του ευρους και της δυσκολίας του επιθεωρητη και με κυρίως θεμα την παρεχομενη συμβουλευτικη υπηρεσία (οχι πχ ΕΝ 12972, έλεγχος κατασκευαστικων υπολογισμών, νομοθεσια δοκιμων  κτλ)

Ειμαι επιθεωρητης ADR, μηχανολογος μηχανικός και συνεργαζομαι με φορεα ελγχου

Edited by michalis_gr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Οι συμβουλοι ADR είναι αλλο θεμα και η διαδικασια ειναι πολυ πιο ευκολη.  Λειτουργούν συμβουλευτικα προς τους ενδιαφερόμενους και γι αυτο λεγονται σύμβουλοι. Δεν πραγματοποιουν δοκιμες. Εχουν δυνατοτητα να λειτουργησουν ως ανεξαρτητοι παρεχοντας την υπηρησία σε κάθε ενδιαφερόμενο. Και εδω εχει σεμιναριο αλλα οχι του ευρους και της δυσκολίας του επιθεωρητη και με κυρίως θεμα την παρεχομενη συμβουλευτικη υπηρεσία (οχι πχ ΕΝ 12972, έλεγχος κατασκευαστικων υπολογισμών, νομοθεσια δοκιμων  κτλ)

 

Ποια η διαδικασία λοιπόν για πιστοποίηση κάποιου μηχανικού ως σύμβούλου ADR και όχι ως επιθεωρητή ADR?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημερα σε ολους,

 

γνωριζει κανεις γενικα τι χρεωσεις ισχυουν για τους συμβουλους ADR?

πχ. συμβουλος ADR σε εταιρεια διαχειρησης επικινδυνων αποβλητων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.