Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΟΝΩΣΗ ΤΑΡΑΤΣΑΣ


filodoxos

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΟΝΩΣΗ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΜΟΥ. ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΣΑ ΠΡΩΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΣΑΘΡΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ. ΠΕΡΑΣΑ ΕΝΑ ΧΕΡΙ ΑΣΤΑΡΙ.ΤΟ ΑΦΗΣΑ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΝΑ ΣΤΕΓΝΩΣΕΙ. ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΕΡΑΣΑ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΥΓΡΟΜΟΝΩΣΗ HYPERDESMO. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 ΩΡΕΣ ΠΕΡΑΣΑ ΚΑΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΧΕΡΙ. ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Η ΤΑΡΑΤΣΑ ΕΧΕΙ ΚΛΙΣΕΙΣ!! ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ... ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΤΙΚΟ ΤΗΣ DOW XENERGY ΓΡΑΦΙΤΟΥΧΑ ΕΞΗΛΑΣΜΕΝΗ ΠΟΛΥΣΤΕΡΙΝΗ ΜΕ ΠΑΧΟΣ 7+2 Η ΠΛΑΚΑ! ΝΑ ΤΗΝ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΩ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΥΓΡΟΜΟΝΩΣΗ Η ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΕΤΑΞΥ ΥΓΡΟΜΟΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΘΕΡΜΟΜΟΝΩΣΗΣ ΚΑΤΙ ΠΛΑΣΤΙΚΕΣ ΒΑΣΕΙΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΡΕΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΘΕΜΑΤΑ ΥΓΡΑΣΙΑΣ? ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΓΕΩΥΦΑΣΜΑ Η ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ? ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΣΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΕΧΕΙ ΜΠΑΛΚΟΝΙΑ 50 ΠΟΝΤΟΥΣ.ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΝΩΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΣ ΤΗΝ ΤΑΡΑΤΣΑ ΘΑ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΘΕΜΑ Η ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ ΤΟΥ ΣΠΙΤΙΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΗΡΡΕΑΣΕΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

Απαγορεύονται τα κεφαλαία στους τίτλους και το κείμενο δημοσίευσης. Κάνε επεξεργασία και διόρθωσέ το. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής.

Pavlos33

 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πριν, filodoxos said:

καλησπερα σε ολους! ξεκινησα να κανω μονωση στην ταρατσα μου. την καθαρισα πρωτα πολυ καλα απο ολα τα σαθρα αντικειμενα. περασα ενα χερι ασταρι.το αφησα μια μερα να στεγνωσει. την επομενη περασα πρωτο χερι υγρομονωση hyperdesmo. μετα απο 30 ωρες περασα και δευτερο χερι. εννοειται η ταρατσα εχει κλισεις!! τωρα το ερωτημα μου... θελω να βαλω το θερμομονωτικο της dow xenergy γραφιτουχα εξηλασμενη πολυστερινη με παχος 7+2 η πλακα! να την τοποθετησω απευθειας πανω στην υγρομονωση η να βαλω μεταξυ υγρομονωσης και θερμομονωσης κατι πλαστικες βασεις ωστε να ρεει και το νερο απο κατω και να μην εχω θεματα υγρασιας? υπαρχει λογος να βαλω και γεωυφασμα η δεν θα μου προσφερει κατι? και τελος το σπιτι μου γυρω γυρω στην ταρατσα εχει μπαλκονια 50 ποντους.αν δεν μονωσω μεχρι τελος την ταρατσα θα εχω καποιο θεμα η λογω του οτι ειναι μπαλκονι εξωτερικα του σπιτιου δεν θα επηρρεασει σημαντικα ?ευχαριστω!

Βάλε τόνους στο κείμενο σου. Διάβασε τους κανόνες συμμετοχής πριν συνεχίσεις στο φόρουμ

Pavlos33

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Οπωσδήποτε την υγρομονωση μέχρι τέλος της ταράτσας και αν υπάρχει στηθαίο να κάνεις και αυτό μέχρι επάνω και να γυρίσει προς τα έξω έστω και λίγο.

Link to comment
Share on other sites

27 λεπτά πριν, gio said:

Οπωσδήποτε την υγρομονωση μέχρι τέλος της ταράτσας και αν υπάρχει στηθαίο να κάνεις και αυτό μέχρι επάνω και να γυρίσει προς τα έξω έστω και λίγο.

Υγρομόνωση έχω κάνει κανονικά και πάνω στο στηθαίο. Να βάλω γεωύφασμα μεταξύ υγρομόνωσης και θερμομόνωσης;

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω εγώ ο άσχετος, γιατί δεν απευθύνεστε σε τεχνικό γραφείο και μηχανικό της εμπιστοσύνης σας δίδοντάς του την απαιτούμενη αμοιβή για να λάβετε μια υπεύθυνη απάντηση και τη σωστή καθοδήγηση?

 

 

Link to comment
Share on other sites

38 λεπτά πριν, gio said:

Έκανες υγρομονωση με ασφαλτοπανο και δεν έχεις κάνει θερμομόνωση πριν;

 

Δεν αναφέρω πουθενά για ασφαλτοπανο. Έκανα υγρομονωση γράφω με δύο χέρια επαλειφομενο hyperdesmo. Και απο πανω θέλω να βάλω τις θερμομονωτικες πλάκες με ενσωματωμένο πλακίδιο.

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν, yian said:

Να ρωτήσω εγώ ο άσχετος, γιατί δεν απευθύνεστε σε τεχνικό γραφείο και μηχανικό της εμπιστοσύνης σας δίδοντάς του την απαιτούμενη αμοιβή για να λάβετε μια υπεύθυνη απάντηση και τη σωστή καθοδήγηση?

 

 

Έχω απευθυνθεί σε μηχανικό και συνεργείο αλλά δεν το θεωρώ κακό να έχω και ο ίδιος γνώση κάποιων πραγμάτων. Γτ έχω φέρει δέκα συνεργεία πριν καταλήξω και οι δέκα μου είπαν διαφορετικές μεθόδους.

Link to comment
Share on other sites

Εμπιστεύσου το μηχανικό που επέλεξες και όχι διάφορα συνεργεία που συχνά κοιτάζουν το εύκολο μεροκάματο και την γρήγορη εφαρμογή.

Δυστυχώς η γνώση δεν αποκτάται από ένα φόρουμ, διαφορετικά θα είμασταν όλοι δικηγόροι, γιατροί, λογιστές και μηχανικοί.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.