Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αντλία θερμότητας (θερμοστάτης)


Recommended Posts

Γειά σας! Έχω κάποιες απορίες σχετικά με την αντλία θερμότητας και το θερμοστάτη! Έχω στο σπίτι μου αντλία θερμότητας Toshiba estia και την έχω συνδεμενη με fan coil σώματα!

Μου έχουν προτείνει τα εξής : Πρώτον να ρυθμίσω στον κεντρικό θερμοστάτη τη μέγιστη θερμοκρασία που θέλω να έχω στο χώρο μου και το κάθε σώμα στην ανώτερη θερμοκρασία που μπορεί να πάρει, στην ουσία σαν να μην έχει θερμοστάτη το σώμα ενώ ο άλλο τεχνικός μου είπε να βάλω το κεντρικό θερμοστάτη στο 28 στην ουσία να δουλεύει η αντλία συνέχεια και το κάθε σώμα στη θερμοκρασία που θέλω!

Τι μου προτείνετε σχετικά με αυτό? Ποιος είναι ο σωστός ή ο καλύτερος τρόπος λειτουργίας? 

Ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Η δεύτερη πρόταση είναι τελείως λάθος.

Η πρώτη, καλή με προϋποθέσεις (δεν συνίσταται για σπίτια).

Η βέλτιστη είναι ο θερμοστάτης του κάθε FCU να ανοίγει την ηλεκτροβάνα του FCU και με το άνοιγμα έστω μιάς Η/Β να ενεργοποιείται η Α.Θ.

Για να δουλεύει σωστά η Α.Θ. θα πρέπει εκτός του κυκλοφορητή της Α.Θ. να υπάρχει και δευτερεύων κυκλοφορητής inverter, που θα ρυθμίζει την παροχή του, ανάλογα με το πόσα FCU είναι ενεργοποιημένα.

Άν σας έμπλεξα (συγνώμη δεν το ήθελα) καλά είναι να μιλήσετε με μηχανολόγο, που θα σχεδιάσει και θα επιβλέψει την κατασκευή του συστήματος.

Edited by antloukidis
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πριν, ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΤΣΙΟ said:

...αντλία θερμότητας Toshiba estia και την έχω συνδεμενη με fan coil σώματα!...

Μου έχουν προτείνει τα εξής :

Συμφωνώντας επί της ουσίας με την απάντηση του συναδέλφου, να σου κάνω μια ερώτηση:

Αυτοί που σου πρότειναν αυτές τις λύσεις, πόσο καλά γνωρίζουν το συγκεκριμένο μηχάνημα;

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

Φίλε συνάδελφε, αυτή είναι δυστυχώς η αιτία, των δυσμενών κριτικών (και είναι αρκετές) για τις Α.Θ. 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστό. Το ωραίο είναι ότι ακόμη και μερικοί "ειδικοί" αντιπρόσωποι δυσφημίζουν τον ίδιο τους τον εαυτό.   

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πριν, antloukidis said:

Η δεύτερη πρόταση είναι τελείως λάθος.

Η πρώτη, καλή με προϋποθέσεις (δεν συνίσταται για σπίτια).

Η βέλτιστη είναι ο θερμοστάτης του κάθε FCU να ανοίγει την ηλεκτροβάνα του FCU και με το άνοιγμα έστω μιάς Η/Β να ενεργοποιείται η Α.Θ.

Για να δουλεύει σωστά η Α.Θ. θα πρέπει εκτός του κυκλοφορητή της Α.Θ. να υπάρχει και δευτερεύων κυκλοφορητής inverter, που θα ρυθμίζει την παροχή του, ανάλογα με το πόσα FCU είναι ενεργοποιημένα.

Άν σας έμπλεξα (συγνώμη δεν το ήθελα) καλά είναι να μιλήσετε με μηχανολόγο, που θα σχεδιάσει και θα επιβλέψει την κατασκευή του συστήματος.

 

7 ώρες πριν, antloukidis said:

Η δεύτερη πρόταση είναι τελείως λάθος.

Η πρώτη, καλή με προϋποθέσεις (δεν συνίσταται για σπίτια).

Η βέλτιστη είναι ο θερμοστάτης του κάθε FCU να ανοίγει την ηλεκτροβάνα του FCU και με το άνοιγμα έστω μιάς Η/Β να ενεργοποιείται η Α.Θ.

Για να δουλεύει σωστά η Α.Θ. θα πρέπει εκτός του κυκλοφορητή της Α.Θ. να υπάρχει και δευτερεύων κυκλοφορητής inverter, που θα ρυθμίζει την παροχή του, ανάλογα με το πόσα FCU είναι ενεργοποιημένα.

Άν σας έμπλεξα (συγνώμη δεν το ήθελα) καλά είναι να μιλήσετε με μηχανολόγο, που θα σχεδιάσει και θα επιβλέψει την κατασκευή του συστήματος.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Αρχικά δεν υπάρχει δεύτερος κυκλοφορητής. Δεν μου αναφέρατε για τον κεντρικό θερμοστάτη και αυτό που αντιλήφθηκα είναι ότι πρέπει να καταργηθεί? Και αν καταργηθεί η αντλία πως θα λειτουργεί? 

Link to comment
Share on other sites

Όντως κεντρικός θερμοστάτης δεν χρειάζεται.

Η ηλεκτροβάνα του κάθε FCU, όταν ανοίγει δίνει εντολή στον κυκλοφορητή δευτερεύοντος και στην Α.Θ. να ξεκινήσουν.

Αντί κυκλοφορητής δευτερεύοντος, μπορεί να εγκατασταθεί τρίοδη ρυθμιστική για bypass, αλλά είναι σχετικά δύσκολη  η σωστή ρύθμισή της.

Edited by antloukidis
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, antloukidis said:

Όντως κεντρικός θερμοστάτης δεν χρειάζεται.

Η ηλεκτροβάνα του κάθε FCU, όταν ανοίγει δίνει εντολή στον κυκλοφορητή δευτερεύοντος και στην Α.Θ. να ξεκινήσουν.

Αντί κυκλοφορητής δευτερεύοντος, μπορεί να εγκατασταθεί τρίοδη ρυθμιστική για bypass, αλλά είναι σχετικά δύσκολη  η σωστή ρύθμισή της.

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας και τις συμβουλές σας 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.