Μετάβαση στο περιεχόμενο

δήλωση Ν 4495 για αλλαγή χρήσης


Georsev

Recommended Posts

Καλημερα

Θα ήθελα να ρωτήσω ένα κτίσμα κλεισμένο τακτοποιημενο  στον 4495/17 γίνεται να γίνει τροποποίηση όταν υπάρχει συμβόλαιο και είναι ολοκληρωμένη όλη η διαδικασία?Γίνεται να ανοίξει να ξεκλειδώσει η τακτοποίηση για να γίνει η τροποποίηση? Η τροποιηση είναι η αλλαγή χρήσης του υπογείου που θα μπορούσε να μου το είχε βάλει όταν το τακτοποιησουμε αλλά το αμέλησε και επειδή δεν θέλω να πάει χαμένος ο χώρος αυτός διότι γίνεται ένα μεγάλο διαμερισμα.. Έχω ρωτήσει στον μηχανικό που μου το τακτοποιησε στα αυθαίρετα και μου λέει δεν γίνεται διότι το 2017 κάναμε όλη την διαδικασία και στην τροποποίηση θα φανεί εκτεθημενος αυτός το ότι δεν την δήλωσε την αυθαιρεσία .Σώζεται αυτή η περίπτωση? Σε ποια περίπτωση σώζεται και σε ποια όχι? 

Θα ήθελα να εξάντλησω κάθε πιθανή περίπτωση να μπορέσω να κάνω την τροποποίηση αν γίνεται χωρίς να εκθέσω τον μηχανικό και τον εαυτό μου... Απλά θέλω να το ψάξω όσο γίνεται περισσότερο να μην αναπαυθω ότι δεν γίνεται τπτ... 

Ευχαριστώ πολυ

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον το 2017 (αλλά ακόμα και σήμερα όπως συνάγεται από τα γραφόμενά σας) δεν είχε κατασκευαστεί διαμέρισμα στο υπόγειο, δεν έχετε το δικαίωμα να δηλώσετε αλλαγή χρήσης (ούτε θα μπορούσε να την είχε δηλώσει ο μηχανικός σας). Οι νόμοι που αφορούν σε ρυθμίσεις αυθαιρέτων, αφορούν σε αλλαγές χρήσης που έχουν συντελεστεί μέχρι τις 28/7/2011.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mapost said:

Εφόσον το 2017 (αλλά ακόμα και σήμερα όπως συνάγεται από τα γραφόμενά σας) δεν είχε κατασκευαστεί διαμέρισμα στο υπόγειο, δεν έχετε το δικαίωμα να δηλώσετε αλλαγή χρήσης (ούτε θα μπορούσε να την είχε δηλώσει ο μηχανικός σας). Οι νόμοι που αφορούν σε ρυθμίσεις αυθαιρέτων, αφορούν σε αλλαγές χρήσης που έχουν συντελεστεί μέχρι τις 28/7/2011.

Ναι αλλά αν το βάλουμε ότι είχε γίνει πριν το 11 όπως και οι άλλες αυθαιρεσιες που νομιμοποιησουμε απλά  δεν το δηλώσαμε και το αλλαξουμε τώρα γίνεται αυτό? Η εκτίθεται ο μηχανικός διότι γιατί δεν το δηλωνατε τότε και το δηλώνετε τώρα... 

Edited by Georsev
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ο μηχανικός έχει εκδώσει βεβαίωση ότι το 2017 στο ακίνητο δεν υπήρχαν άλλες αυθαιρεσίες πλην αυτών που είχε τακτοποιήσει και με αυτήν την δήλωση έγιναν τα συμβόλαια. Άρα προφανώς και εκτίθεται. Αλλά σας ξαναλέω ότι η αλλαγή χρήσης δεν μπορεί ούτως ή άλλως να ρυθμιστεί αφού δεν έχει συντελεστεί ακόμα, ώστε να την κάνετε στο μέλλον.

Σε κάθε περίπτωση και επειδή δεν έχουμε όλα τα στοιχεία για να σας απαντήσουμε πιο αναλυτικά, αν θέλετε πείτε μας τι ακριβώς έχετε ρυθμίσει (ολόκληρο κτήριο, μεμονωμένη οριζόντια ιδιοκτησία) και τι συμβόλαιο έχετε κάνει.

Edited by mapost
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, mapost said:

Ο μηχανικός έχει εκδώσει βεβαίωση ότι το 2017 στο ακίνητο δεν υπήρχαν άλλες αυθαιρεσίες πλην αυτών που είχε τακτοποιήσει και με αυτήν την δήλωση έγιναν τα συμβόλαια. Άρα προφανώς και εκτίθεται. Αλλά σας ξαναλέω ότι η αλλαγή χρήσης δεν μπορεί ούτως ή άλλως να ρυθμιστεί αφού δεν έχει συντελεστεί ακόμα, ώστε να την κάνετε στο μέλλον.

Σε κάθε περίπτωση και επειδή δεν έχουμε όλα τα στοιχεία για να σας απαντήσουμε πιο αναλυτικά, αν θέλετε πείτε μας τι ακριβώς έχετε ρυθμίσει (ολόκληρο κτήριο, μεμονωμένη οριζόντια ιδιοκτησία) και τι συμβόλαιο έχετε κάνει.

Το κτίσμα με άδεια σε εντος οικισμου έχουν εξαντληθεί όλα τα τετραγωνικά του οικοπέδου και δικαιούμαστε δύο ορόφους και υπόγειο.Εγινε το 2016 σύσταση οριζ. ιδιοκτησίας κατά της διατάξεις Ν. 3741/1929. Τακτοποιηθηκαν αυθαιρεσίες με τον Ν. 4178/2013 nKRYPrM.jpg

Τελικά τα στοιχεία παραπάνω που έγραψα ήταν ανακριβής, πιστεύω με αυτά να σε κάλυψα στην περίπτωση μου.. 

Edited by Georsev
Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2018 at 10:23 ΠΜ, Georsev said:

.... κτίσμα κλεισμένο τακτοποιημενο  στον 4495/17 γίνεται να γίνει τροποποίηση όταν υπάρχει συμβόλαιο και είναι ολοκληρωμένη όλη η διαδικασία?...

είσαι ο ιδιοκτήτης πριν το "συμβόλαιο" και στην υπαγωγή του ακινήτου στον 4495 

ή είσαι ο ιδιοκτήτης μετά το "συμβόλαιο" και την τακτοποίηση?

 

Να υποθέσω ότι το συμβόλαιο είναι πράξη αγοράς πώλησης?

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Didonis said:

είσαι ο ιδιοκτήτης πριν το "συμβόλαιο" και στην υπαγωγή του ακινήτου στον 4495 

ή είσαι ο ιδιοκτήτης μετά το "συμβόλαιο" και την τακτοποίηση?

 

Να υποθέσω ότι το συμβόλαιο είναι πράξη αγοράς πώλησης?

Διάβασε το από πάνω post μου.. Είμαι ιδιοκτήτης απλά νομιμοποιησαμε κάποια αφθαιρετα έτσι ώστε μελλοντικά να γίνει η μεταβίβαση στα παιδιά μου χωρίς να έχω θέμα... 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.