Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναθεώρηση αδείας λόγω αλλαγής στέγης


Recommended Posts

θέλω να ρωτήσω για μια αναθεώρηση αδείας που πρέπει να κάνω για την στέγη ενός προκατασκευασμένου ισόγειου σπιτιού, η στέγη είναι τετραέρειστη και θέλουν να την αλλάξουν ( μετά την έκδοση της αδείας ) και να την κάνουν δίρυχτη. Με την πολεοδομία που μίλησα μου είπανε ότι χρειάζονται καινούργιες αμοιβές για νέα στατική μελέτη, μίλησα με την civiltech και με ρωτήσανε για ποσοστό αναθεώρησης. Γνωρίζει κανείς τι είναι το ποσοστό αναθεώρησης;Υπάρχει συγκεκριμένο ποσοστό για τις στέγες ;

Ευχαριστώ εκ των προταίρων

 

 

Σε παρακαλώ να διαβάσεις τους Κανόνες Συμμετοχής. Οι δημοσιεύσεις πρέπει να γίνονται στην σωστή κατηγορία.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι. Οταν η αλλαγή δεν είναι ολική τότε ο στατικός της πολεοδομίας σε συνεννόηση μαζί σου , σου καθορίζει την αμοιβή στατικών ως ποσοστό της πλήρους μελέτης και το γράφει και στο φύλλο ελέγχου. Ανάλογα τον ελεγκτή , μπορεί να σε ρωτήσει κιόλας , "τι ποσοστό θέλεις να σου βάλω ? ".

 

Κατά τη γνώμη μου το ίδιο πρέπει να γίνει και για τα αρχιτεκτονικά. Καλό θα είναι να συνεννοθείς και με τον φοροτεχνικό της πολεοδομίας.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς όπως τα λέει ο Avgoust. Yπάρχουν πολλά παρόμοια θέματα στο forum. Στην αναζήτηση θα βρεις πολλά πραγματάκια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.