Μετάβαση στο περιεχόμενο

"Νέος μηχανικός" > 35 χρονών και ΤΕΕ - Αξίζει;


Makis Kappampoukis

Recommended Posts

Γειά σας,

σας παρακαλώ πολύ μπορείτε να με βοηθήσετε με το παρακάτω θέμα:

Πήρα το πτυχίο μου Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Τεχνολογίας Υπολογιστών(Πάτρα) στα 39 μου χρόνια το 2008. Τα προηγούμενα χρόνια δούλευα (ΙΚΑ ή ΤΕΒΕ) σε διάφορες δουλειές (χειρονακτικές/γραφείου κτλ). Όταν πήρα το πτυχίο μετά απο αρκετό κόπο, ήδη δούλευα με μπλοκάκι ΤΕΒΕ και δεν άλλαξα ασφαλιστικό φορέα. Δεν έδωσα ποτέ εξετάσεις για την άδεια εξασκήσεως επαγγέλματος. Ο λόγος που δεν το έκανα φυσικά ήταν επειδή δεν είχα πάντα δουλειά αυτά τα τελευταία χρόνια και επίσης ακόμα και 100 ευρώ να γλύτωνα στις ασφαλιστικές εισφορές ήταν για μένα μεγάλο θέμα. Συν τις άλλης, δεν θα μπορούσα να φορτωθώ χρέος για χρόνο που δεν θα δούλευα. Τώρα 9 χρόνια αργότερα, αναρωτιέμαι αν έκανα σωστά και αν αξίζει να γραφτεί κάποιος σαν και μένα στο ΤΣΕΜΔΕ. Σίγουρα χρειάζεται για διαγωνισμούς ΑΣΕΠ (άδεια εξασκήσεως) αλλά δεν ξέρω κάτι άλλο. Όλα αυτά τα χρόνια δουλεύω περιστασιακά σαν προγραμματιστής (αρχικά είχα βγάλει μια σχολή ΙΕΚ προγραμματισμού στα νιάτα μου αλλά πάντα ήθελα να πάρω το πτυχίου μηχανικού το οποίο το πήρα λίγο πριν κλείσω τα 40, όπως σας είπα και στην αρχή).

Έχω δεί πως έχει αλλάξει το ασφαλιστικό τα τελευταία 2 χρόνια. Δηλαδή μπορείς να γραφτείς στο ΤΕΕ αλλά μπορείς να είσαι και ανασφάλιστος χωρίς να πληρώνεις εισφορές αν δεν έχεις δουλεία.  Αν γραφόμουν στο ΤΣΜΕΔΕ τι εισφορές θα είχα;  Θα άξιζε σε τέτοια ηλικία; Βλέπως ακόμα και για προγράμματα ΟΑΕΔ χρειάζεται άδεια εξσκήσεως επαγγέλματος.

Σας ευχαριστώ και να είστε καλά.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. εξαρτάται τι εργασία κάνεις. Αν κάνεις εργασία που δεν χρειάζεται σφραγγίδα, για μένα μην γραφτείς τμσεδε. Δεν υπάρχει λόγος. Με τεβε θα έχεις μικρότερο ποσοστό εφκα. Για δημόσιο θες μεταπτυχιακά κτλ για διαγωνισμους, με απλο πτυχίο δεν μπαίνεις ποτέ πια.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και η εμπειρία που έχεις στον ιδιωτικό τομέα δε μετράει για τον ΑΣΕΠ εάν δεν είχες την άδεια όταν την απέκτησες. Αυτό για μόνιμες θέσεις. Αν αυτή τη στιγμή είσαι άνεργος και τη θες για προγράμματα ΟΑΕΔ, τότε ναι, γράψου. 

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, tzitzikas said:

καλησπέρα. εξαρτάται τι εργασία κάνεις. Αν κάνεις εργασία που δεν χρειάζεται σφραγγίδα, για μένα μην γραφτείς τμσεδε. Δεν υπάρχει λόγος. Με τεβε θα έχεις μικρότερο ποσοστό εφκα. Για δημόσιο θες μεταπτυχιακά κτλ για διαγωνισμους, με απλο πτυχίο δεν μπαίνεις ποτέ πια.

Επίσης βοηθάει να έχεις 4 παιδιά, 3 αρρώστιες, 2 βραβεία νόμπελ και μία προεδρία του ΟΗΕ.

ΥΓ. In truth, δεν χαλιέμαι, μακάρι να έμπαιναν μόνο 2-3 καλοί αλλά ο ιδιωτικός τομέας να προχωράει.

(assuming you are not metaklitos)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Οι πολύτεκνοι και τα ΑΜΕΑ πάνε σε ανεξάρτητες θέσεις, δεν έχουν γενικό προβάδισμα. Τα βραβεία Νόμπελ και η προεδρία στον ΟΗΕ δυστυχώς δε μετράνε καθόλου. Εμπειρία στη ζητούμενη θέση πρέπει να έχεις. 

Link to comment
Share on other sites

αν γραφτείς τεε πολύ πιθανό σε εργασία να σου πουν πήγαινε βγάλε μπλοκάκι. γιατι θα τους κοστίζεις ποιο πολύ. δεστο λίγο πρώτα

η εμπειρία δεν σε βάζει δημόσιο χωρίς μόρια μεταπτυχιακών-διδακτορικών. Απλά δεν φτάνει για να πιάσεις τους πρώτους στη κατάταξη ούτε κατά διάνοια. Αν δεν έχεις διδακτορικό δύσκολα να φτάσεις τα μόρια.

Edited by tzitzikas
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.