Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kανονισμοί οδοποιίας ΟΣΜΕΟ,Εγνατίας


 
giannnis

Recommended Posts

zavi με όσους έχω συνεργαστεί απο τους "Εγνατιάδες" όπως λες, ήταν απόλυτα συνεργάσιμοι. Όπως λες είναι υποχρεωμένοι (ΑΥΤΟΙ) να τις παρέχουν, όπως τις παρείχαν και στην εταιρεία που δούλευα, η οποία όμως έκανε μελέτες για την Εγνατία. Πιθανόν να τις παρέχουν και σε κάθε ενδιαφερόμενο, όπως αφήνουν να εννοηθεί και στο Site τους, αυτό δε το γνωρίζω.

 

Καλή Ανάσταση, καλά να περάσετε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ΟΡΘΗ ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ post

 

Τους έχω εγώ, είναι του 2002 αυτοί που έχω, εκδοση Α3

 

@zavi έχουν βγει και πιο πρόσφατοι αν ξέρεις? Αν όχι να τους ανεβάσω.

 

όμως.............. τι τους θες?

 

Οι ΟΣΜΕΟ έχουν καταργηθει και ισχύουν οι ΟΜΟΕ, οι οποίο υπάρχουν και στο ggde αλλά και στα downloads του forum

 

Μήπως εννοείς τα ΠΚΕ (Πρώτυπα Κατασκευής Έργων)?

 

Γιατί εδώ αλλάζει το πράγμα

 

Οι ΟΣΜΕΟ ήταν μαζί με τα ΠΚΕ.

 

Για τα ΠΚΕ, τις προάλλες που είχα επικοινωνία με κάποιους στην επίβλεψη

 

και τους ρώτησα αν υπάρχουν πιο πρόσφατα από το 2002 αλλαγες δεν ήταν σίγουροι,

 

(δεν αλλάζούν και όλα όταν γίνονται αλλαγές, εγώ στη διαγράμμιση του οδοστρώματος έχω εντοπίσει διαφορές σε σχέση με τα παλιότερα ΠΚΕ

 

και στην κατακόρυφη σήμανση ΟΣΜΕΟ & ΟΜΟΕ, δεν ξέρω αν είναι και άλλες)

 

ξανα όμως..................αλλά προς admins, mods etc αυτή τη φορά

 

Στα σχέδια των ΠΚΕ αναγράφονται τα γραφείο μελετών που τα συνέταξαν.

 

Επειδή δεν είναι δυνατόν να κάτσω να αφαιρέσω τις πινακίδες σε όλα τα σχεδια (περίπου 200 αρχεία dwg),

 

αν δεν υπάρχει θέμα με τις πινακίδες των σχεδίων με την πρώτη ευκαιρία κάνω upload.

 

edit: ή θα πάνε στα downloads (αν δεν υπάρχουν ήδη, δεν κάθομαι να ψάχνω τα downloads τώρα) για όλους ή σε κανένα (prive δεν στέλνω)

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω rigid, για translate "OΣΜΕΟ" και "ΠΚΕ" για εμάς που είμαστε από τα βλάχικα να ξέρουμε για τί μιλάμε. :lol:

 

δεν κάθομαι να ψάχνω τα downloads τώρα

Εννοείς "τώρα, στις πεντέμιση το απόγευμα, πρίν το 3ήμερο που ονειρεύομαι την αυριανή εκδρομή" ή οτι βαριέσαι να ψάχνεις; :lol:

 

ξανα όμως...αλλά προς admins, mods etc αυτή τη φορά

Μην είσαι τόσο διατακτικός σε παρακαλώ. Το γράφεις συνέχεια και αρχίζει να ενοχλεί. :lol:

 

 

edit: Κάτσε να βάλω και κανένα χαμογελάκι για μην δινω και λάθος εντυπώσεις!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς "τώρα, στις πεντέμιση το απόγευμα, πρίν το 3ήμερο που ονειρεύομαι την αυριανή εκδρομή" ή οτι βαριέσαι να ψάχνεις; :lol:

βαριέμαι να ψάχνω

Μην είσαι τόσο διατακτικός σε παρακαλώ. Το γράφεις συνέχεια και αρχίζει να ενοχλεί. :lol:

και όμως συνάδελφε acnt μη σου πω ήταν + η πρώτη φορά που ήταν απλά ερώτηση προς εσάς. Τα σχέδια έχουν ονόματα. Εγώ να καθίσω τώρα, 200 πινακίδες να βγάλω τα ονόματα, δεν τον κάνω. προσφορά προς τους συναδέλφους είναι, αν δεν υπάρχει θέμα τα κάνω upload

edit: Κάτσε να βάλω και κανένα χαμογελάκι για μην δινω και λάθος εντυπώσεις!!!!

και να μη βάλεις, δεν δίνεις λάθος εντύπωση

 

acnt, πες τι να κάνω, upload or not, αν είναι να το προγραμματίσω

Link to comment
Share on other sites

Eγώ σου είπα: ΔΕΝ ξέρω τί εστί "ΟΣΜΕΟ" και "ΠΚΕ".

Παιδί μου, πνευματικός ιδιοκτήτης των σχεδίων ποιός είναι; Το ελληνικό δημόσιο;;; Αν είναι κάποια εταιρία ιδιωτική απλά ΔΕΝ τα ανεβάζουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΟΣΜΕΟ:Οδηγίες Σύνταξης Μελετών Έργων Οδοποιίας

ΠΚΕ:Πρότυπα Κατασκευής Έργων

 

Είναι στην ουσία τεχνικές προδιαγραφές κ κατασκευαστικές λεπτομέρειες για διάφορες περιπτώσεις τεχνικών κ διαφόρων άλλων μικροκατασκευών-μεγαλοκατασκευών και έχουν ισχύ τευχών δημοπράτησης στην ιεραρχία που προβλέπεται από τη σύμβαση και τους Νόμους περί Δημοσίων Έργων,ΌΤΑΝ ΕΓΚΡΙΝΟΝΤΑΙ.

 

Είναι πολλοί χρήσιμοι για claims στην κατασκευή κ στα αδιέξοδα των μελετητών.Τα σχέδια των λεπτομερειών εκπονούνται από ιδιωτικές μελετητικές εταιρείες σε κάθε έργο ανάλογα με τις προδιαγραφές που θέλει να ακολουθήσει ο ΚτΕ κ επικυρώνονται από το ΥΠΕΧΩΔΕ.

 

Οι προδιαγραφές αυτές αλλάζουν από έργο σε έργο διότι ο κόσμος μας εξελίσσεται.Με βάση το δίκιο του εργάτη-Νόμο :lol:- ΠΡΕΠΕΙ να ανήκουν σε ΚΑΘΕ πολίτη στον οποίο επιβάλλεται να πληρώνει ΔΙΟΔΙΑ.Οι μελετητές ΔΕΝ θα πρέπει να έχουν δικαιώματα-δεν ξέρω αν έχουν-καθώς αν δεν εγκριθεί η ισχύ τους για το έργο ενδιαφέροντος είναι παντελώς άκυρες κ άχρηστες κ έχουν ΜΟΝΟ επιστημονικό ενδιαφέρον.

 

@rigid_joint: Με την τελευταία παράγραφο απαντώ κ στο ερώτημά σου.Ενημερωτικά πάλι,για την Εγνατία οι προδιαγραφές-κυρίως των ηλεκτρολογικών/μηχανολογικών/συστημάτων παρακολούθησης/φωτισμού/αερισμού/τηλεπικοινωνιών-αλλάζουν κάθε 2-3 χρόνια.....Έτσι,το επάγγελμα αυτό θα έχει αιώνια δουλειά κ οι εργοληπτικές εταιρείες με φίλους υπουργούς θα είναι αιώνια ευτυχισμένοι.Π.χ.-σας δίνω καραμελίτσα για να με αποθεώσετε-θα δείτε ότι σε λίγα χρόνια θα επιβληθεί η τρποποίηση των ηλ/κών στις σήραγγες έτσι ώστε να ''πιάνει'' το κινητό στη σήραγγα.

 

@sotiris_an

Οι ''μικροί'' Εγνατιάδες είναι ΠΟΛΥ ευγενικοί,καθώς βρίσκονται στη θέση τους με συμβάσεις 18μηνες-συνήθως-κ μπορεί αύριο-μεθαύριο να είναι συνεργάτες στην εταιρεία που δουλεύεις.Οι ''μεγάλοι'' Εγνατιάδες είναι επίσης ευγενικοί μαζί σου όσο δεν τους μιλάς για λεφτά κ υποχρεώσεις.Επίσης,αυτοί είναι ΜΟΝΙΜΟΙ κ ΥΨΗΛΟΜΙΣΘΟΙ κ αποτελούν τεράστιο πονοκέφαλο για το ΥΠΕΧΩΔΕ για το ΠΟΥ θα τους απασχολήσει τώρα που τελειώνουν τα μη αυτοχρηματοδοτούμενα,καθώς αν τους βάλουν σε πολεοδομικές υπηρεσίες δεν θα ξέρουν πώς να δικαιολογήσουν τα 300.000 ευρώ (αυτά είναι ΜΟΝΟ όσα φαίνονται) /έτος.Αν έχεις διαφορετικές πληροφορίες,παρακαλώ να τις μοιραστείς μαζί μας να γελάσουμε. :lol:

 

Αυτά,ενημερωτικά

 

ps:αυτό είναι που μου αρέσει στους δημόσιους χώρους.Μπορώ να γδάρω όποιον θέλω,σαν τον Μάκη.....: ''έλα ****, σου δίνω ΙΒΑΝ,αν δεν είναι μέσα τα λεφτά αύριο το πρωί,θα γράψω ΜΟΝΟ για εκείνο κ το άλλο,για κάθε επόμενη μέρα που δεν είναι μέσα θα γράφω κ άλλα" :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Οι ''μικροί'' Εγνατιάδες είναι ΠΟΛΥ ευγενικοί,καθώς βρίσκονται στη θέση τους με συμβάσεις 18μηνες-συνήθως-. :lol:

 

1 χρόνο τις έχουνε πάει γενικά πλέον και κάτι ακουσα από γνωστό ότι παίζουν και κάποιοι με 6μηνες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.