Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συνένωση δυο όμορων αγροτεμαχίων και δημιουργία ενός αρτίου οικοδομήσιμου


dennisgngr

Recommended Posts

 

Καλησπέρα

Γνωρίζει κάποιος την διαδικασία και  το νομικό πλαίσιο το οποίο καλύπτει (εάν υπάρχει αυτή η δυνατότητα)  την συνένωση του παρακάτω ακίνητου  

Στην περιοχή του Αιγίου  ήλθαν στην κατοχή μου δυο  όμορα   αγροτεμάχια  2,1 και 2,05 στερέματα από τους γονείς μου το 2008, με δυο διαφορετικά συμβόλαια .

Τα ακίνητα αυτά αποκτήθηκαν από τον πατέρα μου ως εξής : ο πάππους είχε ένα ακίνητο 4,15 στρέμματα ,έκανε  γονική παροχή  το μισό (2,1 στερέματα ) στον πατέρα μου το 1979.

το υπόλοιπο 2,05 στερέματα  περιήλθε  στον πατέρα μου το 1999 με πράξη αποδοχής κληρονομιάς .

Το ακίνητο αυτό μπορεί να θεωρηθεί ως ένα με εμβαδόν 4,15 στερέματα  ώστε να δικαιούται άδεια?

Μπορώ να κάνω διορθωτικές ενέργειες ώστε να δικαιούμαι άδεια?

Ευχαριστώ

Edited by dennisgngr
διόρθωση λέξης
Link to comment
Share on other sites

"Στην περιοχή του Αιγίου  ήλθαν στην κατοχή μου δυο  όμορα   αγροτεμάχια  2,1 και 2,05 στρέματα από τους γονείς μου το 2008, με δυο διαφορετικά συμβόλαια . "

 

- Πώς περιηλθαν απο τους γονεις σου, αφου ιδιοκτητης ηταν ο πατερας σου?

 

- Κατα τα λοιπά,

εχεις προσωπο σε δρομο   και τί  ειδους?

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα 

Λέγοντας γενικόλογα  γονείς  μου  εννοούσα  τον  πάτερα μου .

  • Δεν έχει πρόσωπο σε δρόμο.
  • Έχει  δρόμο  πλάτους  2,5 μέτρον  που καταλήγει στην μια πλευρά του ενός εκ των δυο τεμαχίων .
  • Ο δρόμος χαρακτηρίζεται  ως αγροτικός .
Edited by dennisgngr
διόρθωση λέξης
Link to comment
Share on other sites

Αν σήμερα οι τίτλοι που έχεις για το κάθε γεωτεμάχιο ανήκουν σε ιδια ποσοστά και αναλογία στο/στα ίδια πρόσωπα (πιθανολογώ με βάση τα γραφόμενα σου εσένα), πας σε Τεχνικό Γραφείο και του αναθέτεις να διερευνήσει στην ΥΔΟΜ την δυνατότητα να εκδύσει άδεια δόμησης και των δυο μαζί ως ένα ως ντε γιούρε συνένωση σε μια κοινή άδεια.

Στα εντός σχεδίου είναι εφικτο. Στα εκτός δεν εχω βεβαιότητα

 

Αν δεν μπορεί τότε μιλάς μαζί του για διαδικασία συνένωσης (άρα νέο τοπογραφικό, συμβολαιογράφο κλπ. κλπ.) και μετά πας με αρτιότητα τα 4 στρέμματα

 

Τα υπόλοιπα αναγκαίά για αρτιότητα οικοδομησιμότητα θα στα πει το τοπογραφικό διάγραμμα που θα εχεις τα τι και τα πως …. Με υποθέσεις μονο με φαντασία δεν θα εχεις σίγουρα αποτελέσματα.

 

(έχε κατά νου ότι αν οι εμβαδομετρήσεις που γράφεις ότι έχεις ανα γεωτεμάχιο είναι παλιά μετρήματα ή και μη μετρήματα μπορεί στο νέο Τοπογραφικό να μη έχεις τα αναγκαία 4 στρέμματα)

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα  κύριε   Didonis

Τα 4,15  στρέμματα  προέκυψαν με εκδοσή προσφάτου τοπογραφικού .

Αν έχω καταλάβει καλά μου λέτε πως δεν απαιτείται κάποια συμβολαιογραφική πράξη συνένωσης   η  άλλη πράξη όπως ενιαίο  τοπογραφικό ,

αλά να προχωρήσω ως έχει σε απόπειρα έκδοσης άδειας ?

 

Link to comment
Share on other sites

ορθά.... απόπειρα διότι η διαδικασία ντε γιούρε είναι ειδική και συχνά πυκνά ακόμα και μηχανικοί σε ΥΔΟΜ δεν την εχουν αντιμετωπίσει και ζητούν διευκρινίσεις απο ΥΠΕΚΑ....

μίλα με τον Μηχανικό σου να σε κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites

 όντως ο μηχανικός εδώ (στο Αίγιο ) που απευθύνθηκα  δεν γνώριζε το θέμα . μάλιστα αρχικά μου είπε πως μάλλον δεν δικαιούμαι   άδεια 

μήπως γνωρίζετε  επιμέρους διατάξεις που θα  μπορέσουν να των κατευθύνουν

ευχαριστώ

 

Link to comment
Share on other sites

το λαθος εγινε το 2008, οπου εγιναν δυο συμβολαια  για ξεχωριστα γηπεδα..

Επρεπε να γινει σαν ενα    γηπεδο, 

συνενωθεν απο το 1999.

Σε καθε ενα συμβολαιο θα πρεπει να  υπαρχει  τοπογραφικο που λεει "μη αρτιο και μη οικοδομησιμο"

Επομενως εχεις για πρωτη φορα το  δικαιωμα το 2008  να ισχυριστεις συνενωση δυο μη αρτιων και μη οικοδομησιμων σε ενα, που δημιουργειται το 2008, δλδ μετα τον ν 3212/2003

Αρα πρεπει να εχει προσωπο σε κοινοχρηστο δρομο.

Ο μηχανικος σου θα δει  το Δ 270/85

και αυτο

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΠΑΝΤΕΛΗ Ο Λ Α

 

 

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Με βάση τα θεσμικά κείμενα που αναφέρετε  μπορούμε με κάποιες ενέργειες - πράξεις  να διορθώσουμε το λάθος του 2008 ?

και ποιες θεωρείτε ότι  ειναι αυτές ?

ευχαριστήσω για την βοήθεια και τον χρόνο σας 

Link to comment
Share on other sites

για μενα δεν υπαρχει τροπος διορθωσης.

 

τα υπολοιπα τα συζητας, με βαση τα οσα εχουν αναφερθει εδω, με τον μηχανικο σου 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.