Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυθαίρετα και πολεοδομία


nikoscooper

Recommended Posts

  Καλησπέρα σας! Είμαι μέλος και παρακολουθώ το forum εδώ και χρόνια, τώρα χρειάζομαι την βοήθεια σας με σoβαρό πρόβλημα που αντιμετωπίζω.

Διαθέτω μια οικία του 1930 πετρόκτιστη, στην οποία έχουν προστεθεί δύο μπαλκόνια το 2009 και το 2010 τα οποία και τακτοποίησα με το νόμο 4014.

Χωρίς να γνωρίζω τον λόγο ο μηχανικός τα μετέφερε σε άλλο νόμο τακτοποίησης αυθαιρέτων κατόπιν τούτου χωρίς να γνωρίζω τον λόγο τα μετέφερε στο 4495. Το αποτέλεσμα είναι στην πρώτη τακτοποίηση να φέρεται διώροφη οικοδομή υπογείου-ισογείου και στην άλλη τακτοποίηση ισόγειο-α όροφος όπου από μόνος του ο μηχανικός δήλωσε όλο τον α όροφο αυθαίρετο, με αποτέλεσμα η πολεοδομία να ανακαλέσει τις άδειες και τις τακτοποιήσεις και να μου επιδώσουν πρόστιμο χιλιάδες ευρώ.Προσπαθώ να βρω αεροφωτογραφίες και δεν υπάρχουν, τι ενεργειες πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι μπορει να αποδειχτει το ετος κατασκευης απο τον τροπο κατασκευης -υλικα κλπ (πχ το συνδετικο κονιαμα της λιθοδομης του α οροφου μπορει να δειχνει το ετος κατασκευης (εγω πχ σε μια πραγματομωσυνη που ειχα ,ειχα βρη οτι το συνδετικο κονιαμα ειχε γινει με αμμο απο κοιτη χειμαρου,μια πρακτικη που εχει εγκαταλειφθη πολλα χρονια) οι εσωτερικοι διαχωριστικοι τοιχοι,τα κουφωματα κλπ μπορει να δειξουν τον χρονο κατασκευης

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι μεγαλύτερο από την ύπαρξη των Α/Φ

Για να κάνει μεταφορά σε άλλο νόμο έπρεπε να έχει ΥΔ δική σας. Αν δεν έχει, υπάρχει θέμα.

Επίσης με την νέα υποβολή έχει υπολογιστεί πρόστιμο μεγαλύτερο. Σας έχει ενημερώσει για αυτό το πρόστιμο?

Γενικά τα στοιχεία που μας δίνεται είναι ελλειπή....

 

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν θα ήθελα να σας ευχαριστήσω θερμά για τις απαντήσεις σας, το καλό είναι ότι έχω φωτογραφίες παλιές και φαίνεται ότι είναι πετρόκτιστο, καθώς είναι εμφανή και τα κουφώματα. Το πρόβλημα είναι ότι την μια φορά η μηχανικός το εμφάνιζε υπόγειο-ισόγειο την άλλη ισόγειο-α όροφος (τα είδα και εγώ εκ των υστέρων)

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά ήταν απαιτούμενο να έχει την εξουσιοδότηση-ΥΔ για να προχωρήσει σε μεταφορά από τον Ν4014 στον Ν4178 .....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.