Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μελέτη φωλεών μανδύα.


 

Recommended Posts

Σε μελέτη ενίσχυσης με μανδύα διώροφου λιθόκτιστου κτιρίου,λυμένου με

το Fedra ο ελέγχων της Πολεοδομίας μου διαμήνυσε μέσω συναδέλφου,

ότι θέλει ειδική μελέτη για τις φωληές αγκύρωσης του μανδύα.Γνωρίζει κανείς

κάτι σχετικό?

Link to comment
Share on other sites

Εχω κάνει μονό μανδύα εξωτερικά και διπλό στους εσωτερικούς τοίχους.Θέλει στατική μελέτη φωλεών απότι είπε.Οπου κι αν έψαξα στα βιβλία μου δεν βρήκα κάτι διαφωτιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Δες το κεφάλαιο 8 του προσχεδίου ΚΑΝΕΠΕ που υπάρχει στα downloads (ελπίζω να υπάρχει ακόμα, μετά την αναδιάρθρωση του forum). Το μόνο σχετικό που γνωρίζω, αν και αναφέρεται κυρίως σε σκυρόδεμα-σκυρόδεμα. Οι τωρινές συστάσεις για επεμβάσεις σε υφιστάμενα του ΟΑΣΠ δεν έχουν κάτι σχετικό, προτείνουν κατασκευαστικά κάποια διάταξη, άνευ υπολογισμού.

 

Και μην πείς σε κανένα ότι το έκανες, θα το ζητάνε και αλλού...

Link to comment
Share on other sites

Ναι Αρη και τρελλάθηκα.Κάνω αυτή τη δουλειά 12 χρόνια και δεν μου έχει ξανατύχει.

Πάντως ευχαριστώ για το ενδιαφέρον όλους.

 

Ευχαριστώ paktomenos θα το δώ,αν και ο ΚΑΝΕΠΕ δεν ισχύει ακόμη,οπότε δεν νομιμοποιείται να το ζητάει.

 

Πολεοδομία Τρίπολης.

 

 

Παρατήρηση: Μη διαχωρίζετε την απάντησή σας σε δύο ή περισσότερες διαδοχικές δημοσιεύσεις. Χρησιμοποιείστε την "επεξεργασία" για να αλλάξετε το περιεχόμενο ή να προσθέσετε κάτι στην τελευταία σας δημοσίευση.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω ότι μπορείς εύκολα να βρεις μια τεκμηρίωση για την πολεοδομία και ας μην είναι και τίποτα τρομερό από υπολογιστικής απόψεως.

Λίγο με διάτμηση, λίγο με εξόλκευση...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Αρη για τις πληροφορίες.Εχεις δίκιο για τα διαδοχικά μηνύματα,δεν έχω μάθει

ακόμη καλά τις λειτουργίες του forum γιατί είμαι καινούργιος.Θα φροντίσω να μην ξαναγίνει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως οπως πολλες φορες εχει αναφερθει εδω στο forum οτι λογω ασαφειων των οδηγιων του ΥΠΕΧΩΔΕ οσο αφορα το τι ελεγχει η πολεοδομια στα στατικα παρουσιαζονται πολλα τετοια φαινομενα .Σε πολεοδομια του Νομου μου για παραδειγμα ο ελεγκτης ζητα να αποδεικνυει ο μελετητης τα χαρακτηριστικα μεγεθη αντοχων των συστατικων της φερουσας οπτοπλινθοδομης .Και καλα τα τουβλα μπορει να εχουν πιστοποιητικα ,για τα κονιαμματα θα πρεπει να του πηγαινουμε εργαστηριακα αποτελεσματα;

Αφηστε συναδελφοι.Και εγω ελεγχω Στατικα σε Πολεοδομια αλλα στεκομαι μονο σε οτι μου λενε οι εγκυκλιοι και μονο.Η μελετη να εχει εφαρμοσει τις προδιαγραφες και τους κανονισμους.Τα υπολοιπα ειναι επιστημονικη ευθυνη του μελετητη.Δεν θα υποκατασησουμε εμεις τους μελετητες (που στο κατω κατω της γραφης εχουν και την ευθυνη της ορθοτητας μιας μελετης) .Κια ρωτω το συναδελφο της Τριπολης.Απο που προκυπτει οτι εχει το δικαιωμα να ζητα ελεγχο που δεν αναφερεται σε προδιαγραφες και κανονισμους;Με αυτη τη λογικη γιατι να μη ζητα και τεκμηριωση π.χ μεθοδου αναλυσης στις επισκευες.Προσοχη ο ΚΑΝΕΠΕ δεν εχει εγκριθει και επομενως καθε αναφορα σε αυτον σε μελετες για εκδοση αδειας ειναι ακυρη.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.