Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Καθότι πρωτοεισαχθής στο επάγγελμα, καλούμαι να βγάλω την πρώτη μου άδεια για ένα εξοχικό που σχεδιάζω (95 τ.μ. + 30 τ.μ. πατάρι ξηράς δόμησης) σε έναν οικισμό κάτω των 2000 κάτοικων. Πρόκειται για προσθήκη καθ' ύψος και αντικατάσταση στέγης σε ισόγεια πέτρινη κατοικία, κτισμένη το 1952. Στην ουσία προστίθεται το πατάρι, κατασκευάζεται εκ νέου η στέγη πιο ψηλά και γίνεται μια ολική  εσωτερική ανακαίνιση. Ο πέτρινος φορέας μετά από συζητήσεις με πολιτικό μηχανικό, είναι σε κακή κατάσταση, καθότι υπάρχουν ρωγμές πάνω από θύρες και παράθυρα. Θα μπορούσε λοιπόν κάποιος να μου πει συνοπτικά τι σχέδια κτλ περιλαμβάνει η διαδικασία έκδοσης της άδειας. Έχω υπόψιν μου κάποια πράγματα (Διάγραμμα δόμησης, Τοπογραφικό, Στατική μελέτη), αλλά ρωτάω περισσότερο για να μην παραλείψω κάτι και τρέχω τελευταία στιγμή. Σας ευχαριστώ εκ των πρότερων για τις όποιες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον ο φ.ο. του υπάρχοντος είναι σε κακή κατάσταση, θα σου πρότεινα να κατεδαφιστεί, και να εκδοθεί άδεια νέας οικοδομής. 

Δες λοιπόν το κόστος αποκατάστασης του υπάρχοντος και προχωράς αναλόγως

 

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, dimitris GM said:

και βεβαια...για προ '55 εχουμε και αυτα...

http://arxitektones-lepantoarchitects.blogspot.com/2015/06/406712-55.html

Δεν νομίζω πως το συγκεκριμένο εμπίπτει σε αυτές τις κατηγορίες. Αλλά και για κατεδάφιση, πάλι Σ.Α. θα χρειαστεί

Link to comment
Share on other sites

On 9/20/2019 at 8:08 AM, tetris said:

Εφόσον ο φ.ο. του υπάρχοντος είναι σε κακή κατάσταση, θα σου πρότεινα να κατεδαφιστεί, και να εκδοθεί άδεια νέας οικοδομής. 

Δες λοιπόν το κόστος αποκατάστασης του υπάρχοντος και προχωράς αναλόγως

 

 

6 hours ago, tetris said:

Δεν νομίζω πως το συγκεκριμένο εμπίπτει σε αυτές τις κατηγορίες. Αλλά και για κατεδάφιση, πάλι Σ.Α. θα χρειαστεί

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.