Μετάβαση στο περιεχόμενο

Kονσόλες ιατρικών αερίων


kirki2

Recommended Posts

καλημερα και πάλι

εχω το εξης προβλημα: είμαι δόκιμη υπαλληλος σε νοσοκομειο μηχανολογος μηχανικος τε 2 μήνες, είναι να αλλαξουν τις κονσολες των ιατρικών αερίων στα δωμάτια των ασθενων, επειδή δεν ξέρω την νομοθεσία και δεν ξέρω που να ψαξω γνωρίζει μήπως κανείς εαν έχουν το δικαιωμα να με βάλουν επιτροπή παραλαβής και τι πρέπει να προσέξω?να τονίσω ότι δεν ξέρω καθόλου το αντικείμενο το ιατρικών αεριων, κάποιοι μου λένε είσαι μηχανολογος πρέπει να το ξέρεις.Εχω χαθεί αγχωθεί και δεν ξέρω τι να κάνω. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

Link to comment
Share on other sites

kirki2, καταλαβαίνω την θέση σου. Εχεις δύο προβλήματα: το καθαρά τεχνικό και το .. πρόβλημα των ανθρώπινων σχέσεων που υπάρχει λίγο πολύ σε όλες τις δουλειές (αλλά στο Δημόσιο λίγο παραπάνω)

Οπως είπες (σε άλλο μήνυμά σου) έχεις αρκετή εμπειρία από τεχνικά θέματα (όσο ήσουν στον ιδιωτικό τομέα). Το τι κάνει μία κονσόλα ιατρικών αερίων και πώς την παραλαμβάνουμε, δεν νομίζω να σε δυσκόλευε εάν ήσουν στο ιδιωτικό τομέα.

 

Πάρε στα χέρια σου αντίγραφα (από την γραμματεία) παλαιοτέρων εγγράφων που έχουν σχέση με την επιτροπή παραλαβής. Αυτά τα έγγραφα μπορεί να έχουν τίτλους όπως "Ορισμός επιτροπής παραλαβής" ή "Πρακτικό παραλαβής επιτροπής". Στο προοίμιο αυτών των εγγράφων αναφέρονται οι εγκύκλιοι, ΥΑ, ΚΥΑ, ΠΔ και νόμοι, βάσει των οποίων νομιμοποιούνται αυτά τα έγγραφα.

Διαβάζεις αυτές τις εγκυκλίους, ΥΑ κτλ και είσαι η καλύτερη του χωριού.

 

ΥΓ. Προσπάθησε να τηρείς του κανόνες του φόρουμ, Σωστή αναγραφή τίτλου (Πρώτο γράμμα κεφαλαίο, τόνοι και ορθογραφία)

Link to comment
Share on other sites

ψάξε για το βιβλίο με τίτλο

 

ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗ & ΔΙΑΝΟΜΗ ΑΕΡΙΩΝ ΓΙΑ ΙΑΤΡΙΚΗ ΧΡΗΣΗ το οποίο έχει εκδοθεί από το Τεχνικό ΕΠιμελητήριο Ελλάδος. Είναι μια καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

καλημερα και πάλι

εχω το εξης προβλημα: είμαι δόκιμη υπαλληλος σε νοσοκομειο μηχανολογος μηχανικος τε 2 μήνες, είναι να αλλαξουν τις κονσολες των ιατρικών αερίων στα δωμάτια των ασθενων, επειδή δεν ξέρω την νομοθεσία και δεν ξέρω που να ψαξω γνωρίζει μήπως κανείς εαν έχουν το δικαιωμα να με βάλουν επιτροπή παραλαβής και τι πρέπει να προσέξω?να τονίσω ότι δεν ξέρω καθόλου το αντικείμενο το ιατρικών αεριων, κάποιοι μου λένε είσαι μηχανολογος πρέπει να το ξέρεις.Εχω χαθεί αγχωθεί και δεν ξέρω τι να κάνω. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει?

 

Φίλε αρχικά be cool. Υπάρχει επίσημη διακύρηξη για την προμήθεια όπου θα βρέις τί ακριβώς απαιτήται (προδιαγραφή).

Παρατήρησε τις υφιστάμενες κονσόλες για να δείς τι ιατρικά αέρια έχουν και την σύνδεση (λήψη).

Τσέκαρε τα φωτιστικά (άμεσου για ασθενή και έμεσου για φωτισμό δωματίου)

Τέλος στο σύστημα κλίσης αδερφής τσέκαρε το υφιστάμενο (χειριστήριο απο κρεβάτι, ηχείο αμφίπλευρης ομιλίας - εάν υποστηρίζετε κλπ).

Γενικά παραλαμβάνεις προδιαγραφή προκύρηξης εκτός εάν εσύ πρέπει να προκυρήξεις οπότε την... διότι το ζήτημα είναι πολιτικό και είσαι νέος στο νοσοκομείο.

Σε αυτήν την περίπτωση ρωτάς το αφεντικό εάν ξέρει καμιά καλή εταιρία και περιμένεις κάνοντας τον χαζό και άπειρο μηχανικό να σε ενημερώσουν για τις νέες τεχνολογίες.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Εάν δεν είναι αργά για απάντηση, ψάξε και για την οδηγία του Υπουργείου Υγείας (Μπάρλας) η οποία καλύπτει όλο το αντικείμενο του Νοσοκομείου. Γενικώς πάντως οι κονσόλες είναι απλές κατασκευές. Οι λεπτομέρειες που πρέπει να προσέξεις ίσως είναι ο αριθμός των λήψεων, το είδος του φωτισμού (έμμεσος, φωτισμός ανάγνωσης, νυκτός), η απαίτηση ή όχι για ηλεκτρονικά ballast, η σύνδεση με το σύστημα Κλήσης Αδελφής και η τυχόν απαίτηση για τοπικό χειρισμό φωτισμού από τον ασθενή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.