Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σεμινάριο τεχνικού ασφαλείας


Recommended Posts

είμαι μηχανολόγος μηχανικός Τ.Ε. μου προτείνανε να αναλάβω τεχνικός ασφαλείας σε ένα μεγάλο τυπογραφείο.

επειδή δεν έχω προηγούμενη εμπειρία σε αυτόν τον τομέα, αφού δεν έχω αναλάβει ξανά ως τεχνικός ασφαλείας σε κάποια επιχείρηση, σκέφτηκα μήπως κάνω κάποιο σεμινάριο και είδα ότι υπάρχει ένα στο ΤΕΕ για τον Ιανουάριο , απλά επειδή είναι αρκετές οι ώρες (70 ώρες) καθώς και τα έξοδα (560 ευρώ) ήθελα να ρωτήσω αν έχει κάνει κάποιος παρόμοιο σεμινάριο και αν γενικά κάποιος που ασχολείται με τον τομέα του τεχνικού ασφαλείας, θεωρεί σκόπιμο να το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

το σεμινάριο για μένα είναι απαραίτητο, ιδιαίτερα αν δεν έχεις ξανασχοληθεί με το αντικείμενο, σε βάζει στο νόημα με τις διάφορες/νομοθεσίες κλπ.

 

το σεμινάριο του ΤΕΕ είναι οργανωμένο σε πολύ καλό επίπεδο, και οι εκπαιδευτές είναι εν ενεργεία τεχνικοί ασφαλείας στην ΔΕΗ, Φυσικό Αέριο κλπ κλπ, όχι κάποιοι πιστοποιημένοι απο το ΕΚΕΠΙΣ που απλά διαβάζουν σημειώσεις.

 

Εναλλακτικά δες αν το ΕΛΙΝΥΑΕ κάνει κάτι. Γνώμη μου είναι πάντως ότι καλό θα είναι να παρακολουθήσει κάποιο σεμινάριο, γιατί οι ευθύνες είναι αρκετές και συνήθως η άγνοια κοστίζε....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ μάλλον θα παρακολουθήσω κάποιο σεμινάριο τουλάχιστον να είμαι ενημερωμένος και να ξέρω τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Επισκέψου το site του ΕΛΙΝΥΑΕ και παρήγγειλε τα βιβλία που δίνει. Πληρώνεις μόνο τα μεταφορικά (ΕΛΤΑ ή COURIER).

Επίσης, αγόρασε το βιβλίο του ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ για τους Τεχνικούς Ασφαλείας. Θα σε βοηθήσει ΠΑΡΑ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Για περιφέρεια Δ. Μακεδονίας προθεσμία για εκδήλωση ενδιαφέροντος 15/1/2009, στη γραμματεία του ΤΕΕ/ΤΔΜ (10:00-13:00, 24610-28030 & 24610-30103) ή στο [email protected].

 

Εδώ και info για τα σεμινάρια:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα αγαπητοί συνάδελφοι,

 

ήθελα την γνώμη σας για ενα σεμινάριο τεχνικού ασφαλείας που θέλω να κάνω στο ελινύαε.

το τίμημα ειναι 600€ και δεδομένου οτι αυτη τη στιγμή είμαι άνεργη το σκέφτομαι λιγάκι.

Αξίζει άραγε τον κόπο?

εγω ειμαι μηχανολόγος απο τει και εχω κλείσει ήδη 4 χρόνια απο την λήψη του πτυχίου μου, οπότε μπορώ να ασκήσω χρέη τεχνικού ασφαλείας και χωρίς το σεμινάριο, αυτό που με απασχολεί είναι να πάρω τις γνώσεις κ τις απαραίτητες κατευθύνσεις ώστε σε περίπτωση που μου προκύψει δουλεία τεχνικού ασφαλείας να μπορώ να την αναλάβω.

 

σας ευχαριστώ που με ακούσατε και περιμένω την γνώμη σας για να πάρω την τελική μου απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

να πάρω τις γνώσεις κ τις απαραίτητες κατευθύνσεις ώστε σε περίπτωση που μου προκύψει δουλεία τεχνικού ασφαλείας να μπορώ να την αναλάβω.

 

 

Αν πιστεύεις ή αν πουν άλλοι ότι θα σου προσφέρει κάτι πιστεύω ότι πρέπει να πας. Όπως λες και εσύ, αν σου προκύψει σχετική δουλειά πρέπει να έχεις τις σχετικες γνώσεις για να την αναλάβεις (γτ αν την αναλάβεις χωρίς να ξέρεις λογικά παίζουν όλα τα ενδεχόμενα από απόλυση μέχρι και δεν ξέρω και εγώ τι νομικά τρεχάματα).

Φοιτητής είμαι, δεν ξέρω λεπτομέρειες απλά πιστεύω ότι είναι θέμα λογικής και όχι εμπειρίας η συγκεκριμένη απόφαση...

 

Φιλικά mred-akias

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα πιστεύω είναι να διαβάσεις και να πάρεις με λίγα χρήματα (20 ευρώ) κάποια πολύ καλά βιβλία από το ΕΛΙΝΥΑΕ. Μπορείς να τα παραγγείλεις μέσα από το site του ΕΛΙΝΥΑΕ. Επίσης το ΙΕΚΕΜ ΤΕΕ έχει εκδόσει ένα ωραίο βιβλίο για Τ.Α. Θα το βρεις στα βιβλιοπωλεία. Επίσης μην ξεχνάς το Υπουργείο Εργασίας. Το site του είναι καλό και έχει e-Βιβλιοθήκη. Τέλος, υπάρχουν από μερικούς εκδότες έλληνες και ξένους διάφορα βιβλία για Τ.Α. αλλά αν τα γράψω θα ληφθεί μάλλον ως διαφήμιση... :)

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολλά τα χρήματα, και είναι αμφίβολο πότε θα κάνεις απόσβεση

Οπως είπαν κι άλλοι αγόρασε μερικά βιβλία να μάθεις κάποια πράγματα,

αυτά τα κάνουν περισσότερο επαγγελματίες που χρειάζονται το σεμινάριο για να γίνουν Τ.Α.

Link to comment
Share on other sites

Από τη μιά το κόστος είναι μεγάλο, από την άλλη ένα πιστοποιητικό σεμιναρίου είναι σημαντικό προσόν στο βιογραφικό. Βέβαια θα μου πεις ότι σε πολλές δουλειές στην Ελλάδα ο Τεχνικός Ασφάλειας είναι "διακοσμητικός". Πάντως, ίσως η καλύτερη λύση να είναι τα βιβλία και η προσεκτική ανάγνωση της νομοθεσίας.

 

Ρίξε μια ματιά στη νομοθεσία που καλύπτει ευρύτερα τα ζητήματα του Τ.Α.

Ν. 1568/85, Π.Δ. 294/88, Π.Δ. 17/96, Π.Δ. 159/99

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.